Beta Xtrainer (2019)

Vlastník bruttopyr
Vloženo 9.12.2019
Aktualizováno 6.8.2023

Křovinořez…. Jak jsem se k Xtraineru dostal? Měli jsme s manželkou výročí, a protože ani jeden z nás není romantik, tak si manželka přála praktický dárek – křovinořez. Tak jsem jí přání splnil, ale stejně se úplně nadšeně netvářila.

Motorka koupena od FIRMA:Motopalič (Krhová) - Rozumí tomu, ví, co prodávají. Přesto by více propagace motorky na jejich stránkách rozhodně neuškodilo.

Honda CRF 250L: Cca o 30kg větší váha, jinak byla první volbou.
KTM Freeride 250F: Cena vyšší o 50.000...

První dojmy - První dojmy byly opravdu první - je to moje první opravdové enduro po mnoha silničních. První nová motorka. Nádherně lehoučká - jako kolo. Výkonná. Na hlíně na mě až moc. Skvělé! Hlavně s ní nefláknout! Hlavně to neumazat! Enduro? Zamazat! A ihned!

Motorku bych doporučil pro - Pro začátečníky, ale asi i pokročilé motorkáře, co chtějí zkusit něco jiného, než kolínkaření.

Po cca 28 letech strávených na silničních motorkách jsem si říkal, že by to chtělo něco, co zvládne terén. Prostě, když se ráno probudím a řeknu, že pojedu tím a tím směrem, tak aby to nemuselo nutně znamenat dojet po asfaltu k nejbližší křižovatce, ale šlo to říznout přes mez rovně.

Moji story s koupí prvního lehkého endura, které skončilo koupí těžkého antiendura Yamahy XJR 1300 jsem už dříve lehce popsal v profilu…

Původně jsem byl pevně odhodlán koupit Hondu CRF 250L, která se mi vizuálně hodně líbila, ale její váha +30kg už by v terénu šla poznat. Hlavně pokud jste v terénu absolutní levoruký začátečník, jako já.

Ale pak se mi v hledáčku objevil i Xtrainer. Podle recenzí se má jednat o ideální stroj pro začátečníka – lehký, dostatečně výkonný, snadno ovladatelný, s mírně sníženou výši sedadla.

Navíc na Xtrainera je teď cenová akce, protože bude nový model 2020 a tak už se cenově dostal na pro mě přijatelnou úroveň. Tím pádem se mi v garáži ocitla moje první opravdu fungl nová motorka.
U Motopaliče jsem na ní na pár minut poseděl, šlo mi jen o to zjistit, jestli z ní dosáhnu bezpečně na zem – mám 175cm a sedlo bylo vizuálně nad úrovní mého břicha, ale je to úplně v pohodě, když se posezem zatíží tlumiče.

Mám ji v otevřené verzi, kolik koní má oficiálně nevím a je mi to jedno. Je jich tam pro terénního neumětela, jako jsem já, až moc, když se plynem řádně otočí. Spotřebu nesleduju, úložný prostor – koho to zajímá?

Při první pomalé projížďce na trati jsem přišel o SPZ, protože mi při jednom velice nízkém (mém vůbec prvním) skoku prostě nějak ulítla. ?

Je to sice dvoutakt, ale můžu potvrdit slova Martina Tománka z testu v Motocyklu, Xtrainer má opravdu krásně čitelný náběh výkonu, perfektně se to dá ovládat bez nějakého nepříjemného překvapení. Ani mě, terénního začátečníka, to nevyděsí.
Díky lehké váze se dá snadno ustát na krátkou nohu i nějaké to zaváhání v terénu – když by se mi naklonila XJR, tak jí prostě neudržím.

Přestože to na enduru zatím neumím, zjišťuju, co se mnou udělá, když přejedu větev, jámu, bahno. Z každé vyjížďky se vracím čím dál spokojenější a nadšenější! Zkuste ji taky!

Nemám možnost Xtrainera s ničím srovnat, protože jsem na jiném enduru do terénu nikdy nejel (Africu Twin nepočítám), přesto jsem maximálně spokojený s výběrem! Doporučuju! Má SPZ, lze s ní na silnice, dá se s ní projet terén, louka, prakticky cokoliv. Když to umíte.
Silnice slouží spíše pro přesun do dalšího terénu, kvůli drapákům.

Jsem motorkový leštič, proto mi chvíli trvalo, než jsem projel první louží, abych jí trochu obšplouchnul. Pánové, jak já jsem trpěl! Hned jsem jí pak musel vyčistit.
?
Protože jsou tady na Motorkářích zatím jen 2 recenze, navalil jsem do galerie co nejvíce fotek pro ty, co se rozhodují a chtějí vidět Xtrainera do detailů. Je pro to i druhý důvod – na stránkách oficiálního dovozce žádné detailní nejsou a i Beta na oficiálních stránkách moc fotek nemá, moc ten prodej nepodporují… Jako by se drželi hesla z Hospody na mýtince: „Měli hospodu u silnice na Písek, ale chodili jim tam lidi.“ ?

P.S. pro ekology: Při žádném off-road výletu nedošlo k zabití či zranění žádného živého tvora, všechny brouky jsem zodpovědně objel velkým obloukem a ohnutá stébla lučních travin jsem pak hráběmi osobně vrátil do původní polohy.

VLKFM
VLKFM napsal 15.01.23 v 08:09

Tak už taky drandím a hned ta zima lépe utíká.

VLKFM
VLKFM napsal 21.11.22 v 13:29 10b.

Výborná volba nechceš ji prodat?

aikon1
aikon1 napsal 19.01.22 v 20:15 10b.

Krásně si to shrnul a je moc fajn, ze si nezapomněl na výročí a manželka dostala krásný dárek Jinak i část pro ekology mě velmi pobavila. Ať ti dělá radost - mám obavu, ze i já tímto směrem začínám směřovat, aby mi ta zima lépe utíkala

zelinar22
zelinar22 napsal 23.11.21 v 10:54 10b.

Super. Napiš jak jsi spokojený s odstupem času? Taky oni uvažuju. Díky

Vlnič
Vlnič napsal 05.04.21 v 13:36 10b.

nádherná motorka a zřejmě taky super hračka.
čím dál víc koukám po těchle lehčích motorkách a menších kubatůrách, ale velké se nějak zatím nechci vzdát a čas a peníze na víc mašin prostě nějak nemám, ale tohle se mi líbí teda zatraceně
dobrej popis