Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Sports (2018)

Vlastník PaloBachan
Vloženo 30.10.2019
Aktualizováno 9.3.2021

Po tom, ako sa mi môj verný starý blackbird pokazil v Kirgizstane a užil som si horúce chvílky, tak som sa po návrate domov rozhodol, že už je čas na novú motorku.

Motorka koupena od STYX Nitra

Yamaha XT1200Z Super Tenere: Môj favorit, avšak konštrukčne staršia motorka
KTM 1090 Adventure: Predajca podstatne ďalej, neľúbil sa mi vzhľad
BMW R 1200 GS Adventure: Cena !!!

První dojmy - Vysoká koza, príjemný posed, živý motor.

Doplňky na motorce - Spodné padáky RDMoto, hlavný stojan MPKovo, deflektory Honda, tankvak GIVI, blastre Barkbusters

Môj favorit bol od začiatku Yamaha SuperTenere 1200 lebo kardan, pohodlie, pekný mohutný vzhľad a veľmi priaznivá cena. O Africe som zo začiatku ani neuvažoval, ale jedného dňa ma osvietilo. Vždy sa mi v minulosti ľúbila stará africa, Tak som sa skúsil zamerať na Africu. Študoval som testy, porovnania atď a tak pomaly vo mne začal hlodať červík. Motorka mi slúži aj na denné dochádzanie do roboty takže sa uvažoval racionálne. Hlavná bola cena, úžitková hodnota, malé náklady na prevádzku, dlhý servisný interval, dojazd, posed, ochrana pred vetrom a také všelijaké praktické veci. Nejak ma nezaujímali terénne schopnosti, jazdné vlastnosti na limite v náklone, maximálny výkon, proste musím priznať, že som si túto motorku nevyberal srdcom. Jeden krásny deň som bol v Nitre a tak ma napadlo že skočím do Hondy sa pozrieť na tú novú Africu Adventure Sports. Aj naživo sa mi ľúbila oveľa viac ako "malá" Africa. Rozdiel v cene bol presne 1000€. Za túto cenu mala väčšiu nádrž 24 vs 18 litrov, elektrickú zástrčku, padáky, šusplech pod motor, vyššie plexi, vyhrievané gripy, vyššie postavené riadidlá.. Proste praktické veci, ktorými by si človek svoju motorku tak či tak dovybavil. Požičali mi na skúšku predvádzačku. Príjemné zvezenie, pružný motor, taká pohodová jazda, nič ma nevyrušovalo, ale ani nejako nenadchlo. Vravím si, zoberiem to, určite si na seba zvykneme. Mali tam skladovku, tak som si ju zarezervoval a o pár dní som si išiel pre ňu. Prvé dojmy boli rozpačité. Kde je to plavné prekonávanie nerovností o akom básnili všetci v recenziách a testoch? Veď podvozok mal byť mäkký, nastavený na 70kg japonca a ja som cítil každý kamienok na ceste aj s mojimi 95kg. Hovorím si, však blek mal oveľa pohodlnejší podvozok. Doma som si to však po pár jazdách nastavil na mäkšie a je to oveľa lepšie pre môj štýl jazdy, Vedel by som si to však predstaviť ešte lepšie, ale viac do toho vrtať nejdem. Neviem čo znamená kompresia, útlm a neviem čo ešte všetko sa tam dá nastavovať. Takisto sa dajú nastavovať jazdné režimy, hneď po kúpe som si nastavil režim USER, na najväčší výkon, najsilnejšie brzdenie motorom, a najnižší možný režim kontroly trakcie. Či je nejaký rozdiel v ostatných režimoch neviem, nikdy som to neprepínal, vyhovuje mi to tak ako to je a viac sa tým zaťažovať nejdem. Apropo čo sa týka výkonu. Papierový výkon teda nič moc, ale reálny výkon na ceste je plne dostačujúci pre jedného. Nabalený už je to slabšie, ale dá sa. Niekedy sa pristihnem, že by to mohlo mať o pár koní viac, ale fakt málokedy, na bežné jazdenie mi výkon stačí, motor je pružný, keď človek trošku poťahá za plyn tak aj celkom slušne upaľuje. Ale čo ma od začiatku teší a baví je zvuk. Ale je to že ZVUK. Na sériový výfuk je zvuk parádny, vie byť aj decentný, aj práskať a prdieť...
Sedadlo sa zdá byť úzke a tvrdé, ale na moju kostnatú riť je pohodlné, je možné meniť polohu, proste nemám potrebu riešiť nejaké iné, gelovú vložku a podobne.

Ochrana pre vetrom je fajn, široká nádrž a vyššie plexi robí svoje, len pri jazde v teréne ma štve, nevidím pred predné koleso. Hlavne keď sú vyjazdené kolaje je to dosť nepríjemné. Musel som namontovať deflektor medzi nádrž a predné tlmiče kvôli prúdenie vzduchu, ktorý spôsoboval nepríjemné kmitanie helmy tzv buffeting. To sa k*rva nikto z konštruktérov na tom nepreviezol viac ako 15 minút po dialnici? Inak jazda po dialnici nie je problém, 150km/h cestovné tempo je úplne v pohode, motorke to nerobí žiadny problém.

Jazda po okreskách je radosť, po počiatočnom rozpačitom pocite z tejto motorky sme si začali k sebe nachádzať cestu a baví ma na nej jazdiť čím viac. Na nijakom inom cestovnom endure som nejazdil, teda okrem varadera tak neviem porovnať jazdné vlastnosti s inou modernou motorkou tejto kategórie. Kamoš má tiež 2018 KTM 1090 ADV R a to je pocitovo tvrdé ako kameň. Ale tak on je palič tak uvidím keď sa na tom raz zveziem.

Spotrebu nejako nesledujem, skôr ma zaujíma dojazd a ten je vždy cez 400km. Čiže spotreba okolo 5 litrov, to je celkom príjemné.

Doplnky: dokúpil som akurát hlavný stojan, v honde chceli zaň hádam 200€. Kúpil som ho v MP Kovo za cca 75€. Ďalší doplnok na motorke sú bočné kufre GIVI Trekker Outback. S vrchnou rolkou OXFORD môžem ísť stanovať na víkend, aj na cestu okolo sveta. Štandardne vozím aj tankvak, naň som si zvykol, bez neho ani ránu.

Ako som už spomenul, motorku využívam na cestu do práce, na víkendové výlety, jazdíme s dobrou partiou, piva sa rozhodne nebojíme, kilometrov tiež nie. Ale najväčší relax je, keď jazdím sám.

Originál pneu Dunlop som vyhodil po 6500km. Začal som jazdiť viac mimo asfalt a s origoš gumami to bolo nepríjemné, hlavne predné koleso bolo veľmi neisté. Obul som Pirelli Rally STR a tie gumy sú parádne. Na ceste trošku hlučnejšie, nemajú žiadny problém ani s dialnicami, ani okreskami a mimo asfalt sa na nich cítim isto. Nejaký extra terén nejazdím, nemám skúsenosti, ale učím sa a pomaly oťukávam. Pár krát sa mi pritrafil taký terén kde som sa len držal a motorka to prešla za mňa. Našťastie má veľké zdvihy, stačilo držať plyn a cez šutre to nejako preskákalo samo . Momentálne mám najazdených cca 17500km, čiže cez 10000km na tých pirrelkách. Ešte je tam trošku mäsa, tak ich dorazím a už mám kúpené sadu Metzeler Karoo 3 a sadu Heidenau K60 scout. Nevedel som sa rozhodnúť, tak som kúpil obe sady Uvidíme. Napíšem potom recenziu.

Problémy, alebo nedostatky táto motorka samozrejme má. Skôr také všeobecné ako známe strielanie do sania. To ma serie fakt neskutočne. Podraďujem pred križovatkou s medziplynom a strelí si do sania. V honde na to povedali, že to je normálne. Čo je k*rva na tom normálne? A kvalita zvarov na ráme? To snáď na učilišti študent po opici zavarí lepšie. Neskutočne odfláknuté !! Páčka spojky je nenastaviteľná, ale má vôľu snáď 5 cm ak nie viac. Hrkoce to ako na starom črepe.

Servisný interval je 12000km, olej som dával meniť po 10000km v autorizovanom servise hlavne kvôli pečiatke v servise. Viete ako to je pri ďalšom predaji, každý nadáva na autorizovaný servis, ale zároveň každý chce mať vyplnenú servisku od A po Z.

Takže malé zhrnutie. S motorkou ako takou som spokojný, odvezie ma všade a vždy. a dúfam že ma ešte pár rokov povozí k mojej spokojnosti.

vasa1975
vasa1975 napsal 09.11.19 v 22:02 10b.

technick
technick napsal 04.11.19 v 12:15 10b.

Tak to je moc hezky a pravdivě napsané. Takhle bych to chtěl číst od reportérů. 10 bodů

Boro78
Boro78 napsal 02.11.19 v 10:57 9b.

AT co sa tyka motoru, tak je vyborný. Nastavený na celodenne rychle cestovanie za cenu pomerne malej spotreby. Zadny tlmic ma tiez prekvapil,, hlavne malym rozsahom pri stelovaní. Ale da sa zvyknut alebo za nemale peniaze to poriesit novym podvozkom. V autorizovanom servise ma seru tiež! Je to udel novej motorky a tahania penazi za pracu co neodvedu poriadne alebo vobec. Chcel by som najazdit 250 -300tkm, ale ci to dnesne materialy z ktorych je motor daju uvidim. Spolahlivost elektroniky snad bude aspon nadpriemerna a prekona KTM či digitalne GS. Zvary na rame nehodnotim inak, len ci este drzi/nedrzi...Zatial drzí :)

Brukev
Brukev napsal 01.11.19 v 18:20 10b.

Dobra recenze ! Tak to má být ... plusy i minusy ... a ten zvuk to má opravdu parádní

Lucasbiker
Lucasbiker napsal 01.11.19 v 18:15 10b.

Ahoj, pěkná recenze, ATAS je vážně mnohem hezčí než "malá" Africa, budí dojem větší adventúry Ten tvrdý podvozek je takový fenomén moderní doby, kdy výrobci upřednostňují jízdní vlastnosti před pohodlím. Naštěstí s tím jde trošku hnout, u své MG V85tt jsem taky povoloval útlum a je to o něco lepší.
Inu jinak motorku máš pěknou a věřím ze bude delat radost