Yamaha Tenere 700 (2019)

Vlastník Fasces
Vloženo 14.9.2019
Aktualizováno 20.10.2020

Je to enduro se kterým se dají dělat pěkné kousky, lehká holka do ruky.

Motorka koupena od Yamaha - Chomutov

První dojmy - Rok od roku sešel a moje stará mašina odešla do věčných lovišť a nástupce byl jasný, Yamaha Tenere 700. Motorka se mi z fotek líbila a říkal jsem, já a novou mašinu? to asi ne. No a než jsem se nadál , tak už jsem na ni jel domů. Myslím si že to byla dobrá volba a doma pár let zůstane.

Motorku bych doporučil pro - Jako vždy pro mě

Doplňky na motorce - Veškeré informace v deníku motorky

Motorku jsem kupoval narychlo a neměl jsem představu jak vypadá naživo, jen jsem doufal že bude taková jakou si představuju. A taková byla a je. V říjnu 2019 bude 5 týdnu jezdit v Africe a dojede až do Dakaru a zpět. Tak pak se uvidí na jaké místo patří.

Obyčejná recenze obyčejné motorky Yamaha Tenere 700 – 36 dní s Tenérkou v Africe

Recenze je určená pro ty z vás, kteří zvažují koupi "Tenérky", stejně tak ale i pro ostatní motorkářské nadšence. Já, jako zcela normální obyčejný kluk, jsem si koupil novou motorku těsně před odjezdem na plánovanou 5týdenní cestu do Dakaru a zpět. Moje stará „mašina“ si řekla, že se na tuto cestu se mnou už nevydá a raději se porouchala. Jak už jsem se zmínil, tak čerstvě zakoupená motorka se mnou vyrazí do Dakaru, a to nejen po silnicích, společně nás čeká offroadová všehochuť. Vše jsem se snažil napsat tak, jak to je (bylo) a jak to cítím. Považuji za nutné uvést dle mého názoru podstatné a zásadní informace (parametry), které zcela jistě ovlivnily mé hodnocení, a proto je budu postupně v textu specifikovat.
Jezdec já - 183 cm a 70 kg vážící jedinec oblečen do krosového od hlavy až k patě. Pneumatiky - Motoz Dezert přední i zadní, v duších použit ultraseal. Celou cestu jsem upravoval tlak v pneu podle daného terénu. Cestovní rychlost 80 až 100 km/h. Měli jsme v plánu 10 000 kilometrů a nechtěl jsem s sebou tahat náhradní pneumatiky. Tady musím pneu Motoz pozdvihnout, protože jsou fakt dobrý a zdá se mi, že vydrží snad úplně všechno. Poradí si s každým terénem, který jsem v Africe potkal a na silnici jsou také bez problémů. Palec dolu za to, jak hučí, já používám špunty do uší. Boční brašny Kriega OS 32 a na padácích Kriega OS 6. Na sedle spolujezdce dva kanystry na benzín 7+5 litrů. Když se jelo do pouště, benzín se hodil a vezla se ještě voda navíc. K motorce jsem kupoval nějaké doplňky originál Yamaha, hliníkový kryt chladiče, velký šusplech pod motor, padací rámy, boční držáky kufrů, kryt světlometu. Vše proto, aby motorka byla alespoň trochu chráněná. Chtěl jsem si koupit kryty páček, ale na to už mi bohužel nezbyl čas, což je první věc, kterou bych doporučil – koupě krytu páček. Při prvním pádu a nebyl ani nikterak velký se páčka brzdy zlomila, a to až v samotném uložení páčky. Měl jsem náhradní a proběhla výměna.

Tenérka projela snad všechen terén, který běžně jezdíme (opravdu hodně různorodý) a troufám si tvrdit, že by zvládla určitě ještě víc. Jezdilo se v místech, kde bylo hodně asfaltových cest, ale i tam, kde asfalt chyběl třeba 3 dny jízdy a naší silnicí se stal de facto jen pouhý písek, anebo kameny, které jsou zde ostré jako žiletka. Projížděli jsme také korytem řeky, kde by se zadýchala i kroska. Tři dny v poušti se jezdilo tak maximálně do 4rychlostního stupně, takže potom byla opravdu radost vyjet znova na asfalt. U Senegalských hranic bylo i trochu bláta. Se vším si Yamaha poradila bez problémů, a to jsou tlumiče nastavené od výroby (výrobce). Jen jsem upravoval přepětí zadní pružiny. V průběhu celé naší výpravy jsem nešel na dorazy. Nejsem žádný specialista, takže se nebudu vrhat do hodnocení toho, jaký má motorka krouťák a jiné podobné věci. Výkon mi nechyběl, což pro mě bylo (je) důležité. Na motorku vč. budíků jsem si zvykl rychle.

Občas se mi stalo, že při dojíždění jsem nemohl trefit neutrál. Nestává se to často, ale občas při řazení dolů se stane, že se zařadí falešný neutrál a musí se víc zmáčknout nebo povolit spojka. Plyn není elektronický a jde hladce, nemám s ním problém. Vzhledem k tomu že je lankový, tak cukání při ubrání a následném přidání je patrné. Páčka spojky funguje lehce - na pohodu.

Brzdy jak přední, tak i zadní mi vyhovovaly. Když jsem sjížděl krpál, tak jsem jízdu dolů pěkně kontroloval. Jsem zvyklý používat obě brzdy i v běžném provozu. Kryt spojkového lanka na pravé straně mně osobně nevadí a vůbec si ho neuvědomuji a při jízdě o něm vlastní ani nevím. Jízdou ve stupačkách se změní pozice jezdce, a tudíž jste úplně mimo kryt.

Spotřebu paliva jsem po celou dobu sledoval a došel jsem k závěru, že to, co ukazuje počítač, nemusí být úplně pravda. Když se jezdí na pohodu motorka „žere“ 4 l/100 km i míň, proti větru 5,5 l/100 km i víc. Na Západní Sahaře, když se jede na sever, tak se jede pořád proti větru, jízda v poušti 6 l/100 km i více. V Mauritánii není mnoho míst, kde se dá koupit benzín, většina benzínových pump nabízí pouze motorovou naftu. Tenérka má velikost nádrže 16 litrů. Jeden den, když se vyskytla příležitost, jsem zkoušel dojezd a zjištění mě nečekaně překvapilo a asi by se divil i sám výrobce. Celý den proběhl bez jakýchkoliv stresů a nikam jsme nepospíchali. Prostě jsme si cestu užívali. Na celou nádrž včetně rezervy jsem ujel 448 km v různorodém terénu. V momentě, když mi začal blikat poslední dílek palivoměru na displeji, se motorka přepnula do režimu rezervy (označeno jako TRIP F). V tomto režimu, tj. na rezervu jsem ještě s motorkou ujel 109 km (z celkových 448 km). Tankováno 15,5 l. Spočítaná spotřeba 3,4 l/100 km, neuvěřitelné. Ani kamarád tomu nechtěl moc věřit.
Větrný štít je pro moji postavu optimální a žádné turbulence do helmy jsem nepociťoval. Výhled před motorku je dobrý.

Přední světlomety vypadají velmi dobře a svítivost není špatná. I v noci je světla dost. Rozdíl mezi potkávacím světlem a dálkovým je minimální. Oproti světlům u auta (kuželovitý tvar světla) mi přijde, že světla mají větší rozptyl do strany. Obě 2 čočky na potkávačkách svítí stejně rovnoměrně. Budíky jsou hodně obyčejné a plast působí dost lacině. Sám pro sebe jsem si budíky nazval kalkulačkou. Ale na budíky si zvyknete rychle, jsou čitelné, jak na přímém slunci, tak i v noci. Na budíkách lze nastavit jas displeje. Když se jezdí mimo silnice nebo stačí horší asfalt, tak se budíky klepou a řekl bych, že poměrně dost. Budíky jsou v silenblocích a na naší cestě neupadly, a to je důležité. Asi to mají inženýři vymyšlené a budu tomu věřit. Přepínání na řídítkách, kde je možné vybrat ukazatele – např. tripy, teplota a spotřeba, lze ovládat jen jedním směrem. To v praxi znamená, že když přejedete údaj, tak musíte buď klikat dál, nebo se vrátit na budíku spodním tlačítkem. Na budíkách to lze tam i zpět. Režim OFF lze zapnout a vypnout jen tehdy, když motorka stojí na místě, škoda. Přepínač tripů na řídítkách je umístěn na pravé straně a při jízdě s ním jde jen obtížně manipulovat. Nevím proč (z jakého důvodu), ale tachometr ukazuje o 10 km/h více než je aktuální jízdní rychlost. Ověřoval jsem to nejen na navigaci ale i radarem. Myslím si že plast, který kryje displej moc nevydrží a brzy se poškrábe od nečistot nebo i při častém mytí hadrem.

Sedačka je v pohodě tak do 100 km pak už ji začínáte cítit pod sebou. Není to ale nic, co by mě odradilo od koupě motorky. Dá se to vydržet a kdo hledá pohodlí pod zadek, ať hledá motorku jinde. Já jsem jí měl pod „prdelí“ 5 týdnů den co den téměř 24 hodin denně a vydržel jsem to bez problémů. Sedačku spolujezdce jsem nezkoušel a nemohu ji nějak více hodnotit, snad bych k ní jen dodal, že na dlouhé cesty ve dvou asi nebude. Sedlo rally možná časem dokoupím a po vyzkoušení bych doplnil informace. (viz deník motorky)

Řídítka na mojí postavu zcela optimální. Jejich šířka i výška mi vyhovuje. Možná časem dokoupím 2 cm navíc, aspoň se uvolní místo pro navigaci či telefon. Teď se tam nedá namontovat nic.

Výfuk je v pohodě a zvuk originálů je pěkný a líbí se mi. Akrapovič by nebyl špatný, ale ta cena 20 tisíc Kč je hrozivá. Jedinou výhodu bych viděl, že s výfukem Akrapovič by došlo ke snížení celkové váhy motorky přibližně o 3 až 4 kila.

Doplňky na motorku jsem kupoval originál. Jiné v tu dobu ještě nebyly na trhu.
Kryt předního světla plní svou funkci a písek a kameny určitě zastaví.
Kryt chladiče vypadá hezky, ale nejsem si zcela jistý, co by se stalo, kdyby schytal větší šutr. Mřížka je taková jednodušší ale hliníková. Originál kryt je dostačující možná tak na silnici nebo lesní cesty, má velké mezery a chladič je na ráně. Kryt motoru jsem kupoval jen proto, že jsem počítal z větším množství odlétajících kamínků. A jsem vážně rád, že jsem si ho pořídil. Kryt je mnohem masivnější a kryje víc než originál. Jako nevýhodu krytu bych viděl, že před olejovým filtrem jsou díry také a existuje tak byť malá ale přeci jen možnost, že se tam nějaký kamínek dostane a prorazí filtr.

Ráfky kol snesou hodně, což se mi potvrdilo tím, že na cestě dostaly vcelku pecky. Dráty všechny vydržely a ani jeden se nepovolil.
Tenérka na cestách měla mimo výše uvedeného rozbití páčky brzdy jen jednu vadu - poslední týden naší cesty přestal ukazovat pátý rychlostní stupeň na budíkách.
Motorka byla v provozu 36 dní od rána do večera a ujel jsem s ní 11 500 km. Pneumatiky vydržely a možná by zvládly i další dvě tisícovky. Vskutku pěkný výkon. Při návratu z cesty se motorka složila rovnou v servisu Yamaha Kabourek v Písku, kde byla zároveň zjištěna příčina závady na 5rychlostím stupni – porucha čidla. Proběhla výměna čidla ukazatele rychlosti. Oprava, resp. výměna proběhla v rámci reklamace bez problémů.

Tímto děkuji celému týmu Yamaha Kabourek, který odvádí perfektní práci a má skvělý přístup k svým zákazníkům.

SHRNUTÍ
Motorka jako taková je parádní a dle mého názoru se jedná o dobrý stroj. Nějaké mouchy samozřejmě má, což nakonec bude mít každý tento stroj, resp. motorka. Pokud si motorku upravíte k obrazu svému, tak budete maximálně spokojeni. Motorka jezdila všude možně (různé typy terénu) a přežila to. Nic se nepovolilo nebo neuklepalo. Já osobně bych motorku doporučil jedinci, který se nebojí vydat i mimo silnici a jízdu si maximálně užít. Jízdu ve dvou jsem nezkoušel a nedovedu si představit, že na motorce budou jezdit dva lidi a batožina k tomu. Je to jen můj pocit a třeba i ve dvou si to majitel užije.

Pro lidi, co si plánují s motorkou užít radovánky i mimo silnici, bych doporučil dokoupit: velký kryt motoru, padací rámy, vodítko řetězu, kryty páček a možná i vyklápěcí páčky, hliníkový kryt chladiče, kryt předního světla. Zatím moc doplňků není na trhu a budeme si muset počkat, co ostatní výrobci vymyslí.
Snad tento článek přispěje ke snazšímu rozhodování při výběru motorky.
Já si motorku ve své garáži určitě ponechám. Upoutala mojí pozornost hned, když jsem jí uviděl poprvé. Osud a kamarádi mi ji přihráli, a proto dnes stojí v mojí garáži, kde o ni bude dobře postaráno. O motorku se budu starat já a Yamaha Kabourek v Písku http://motoshop-kabourek.cz/.

Aktualizace 26.8.2020
Na motorce mám najeto 18000 km a musím říct že mě motorka baví čím dál víc. Užívám si jízdu jak v terénu tak i na silnici. Jsem prostě spokojený.

S pozdravem Vladimír Honz neboli fasces

motoboja
motoboja napsal 13.08.20 v 10:37 10b.

Hezky popsané, jsem rád,že už mi taky stojí v garáži.

valivali
valivali napsal 07.08.20 v 09:10 10b.

pěkná recenze, a ta spotřeba je skvělá. Taky jsem si všiml, že přeměřuje o 10km tachometr. A spotřebu mi to ukazuje vyšší cca 0,3 než ve skutečnosti je. Jinak jsem taky spokojený.

Kocour555
Kocour555 napsal 29.05.20 v 11:37 10b.

Perfekt, díky za postřehy

Mann
Mann napsal 27.05.20 v 20:22 10b.

Mně to sice v rozhodování nepomůže neboť jsem už ke svému dopěl. Ale to nic nemění na faktu, že se jedná o "enduromajstrštyk" YAMAHY Pěkný bajk.

Drtikol82
Drtikol82 napsal 03.05.20 v 10:05 10b.

Je hezká at slouží a hezká recenze.