renocar_unor

Triumph Tiger 1200 XC (2019)

Vlastník sasos69
Vloženo 3.7.2019
Aktualizováno 6.8.2020

Rýchly turista a technologický Top.

Motorka koupena od Motoshop Žubor - Banska Bystrica

BMW R 1250 GS : Asi najviac predávané cenduro v Alpách a okolí, technologický a aj cestovný top, ale majú ho všetci.
Ducati Multistrada 1260: Žene sa páčila najviac a aj mne ale už som nechcel 4. taliansku motorku za sebou, chcem jazdiť po Alpách a nie po servisoch. Ale ak tam dajú ten nový vidlicový štvorválec, pôjdem do nej!
BMW S 1000 XR: Všetko mi vyhovovalo ale nedostal som sa cez tie vybrácie, aj keď som išiel z Moto Guzzi:-) A trochu som sníval o šotolinách.

První dojmy - Cesta po okreskach od predajcu cca 250 km mala 2 momenty. Prvych cca 15 km som bol strateny z mnozstva funkcii. Zvysok bola uz len extaza a radost z pridavania plynu, brzdenia a naklonov v krasnom prostredi.

Motorku bych doporučil pro - Rýchly a veľmi pohodlný turista, s imidžom tereňáku, plný elektroniky so šarmom angličana. Nie je pre nízkych a na šotolinu bez skúseností tiež nie je vhodný, kvôli hmotnosti na učenie.

Doplňky na motorce - Triumph Expedition Pannier Mounting KIT - držiaky bočných kufrov
Triumph Expedition Panniers
pneu

Triumph Engine dresser bar - padáky
Triumph Headlight Protector - ochrana svetiel
Navigacia Garmin Zumo 395
Kontrola tlaku pneu Garmin - Tu sa musím pristaviť, Garmin asi všade funguje perfektne, nie však pri XCa. Tu totiž úchyty špicov na ráfe tvoria obruč s ostrou hranou (viď foto nižšie), ktorá objemnú hlavičku senzora po nejakom čase doslova usekla tak, že uletel senzor s baterkou ale ventil ostal otvorený. Následne ušiel náhle tlak bez info na navigácii. (To že som ledva ustál jazdu vo dvoch po diaľnici ma tak vystresovalo, že som nastriekal do opticky neporušenej gumy sprej na opravu bezdušových plášťov a "šlusdefekt" prišiel po 5 kilometroch.)

Nerezové úchyty na veká kufrov - podarilo sa mi pri motanici v kolóne zájsť s kufrom pod korbu nákladiaku a urvať jeden z tých plastových úchytov. V servise mi ponúkali len výmenu celého veka, tak som si dal vyrobiť už nezničiteľné úchyty.

Triumph TPMS - kontrola tlaku - do pr..le, az teraz som zistil, ze kvoli tomu nemozem pouzit pri defekte SEAL na defekty!

Puig páčky a Barkbuster blastre

Preco Tiger? Hlavne poziadavky boli na vyhrievanie jazdcovho sedla a tempomat. Tempomat uz v mojom veku je nutnost, lebo take 1000 km dlhe dialnicne presuny jazdim skutocne "s krcom" na plyne. A neustale prehanky a zmeny teplot v Alpach spolu s nevykurenymi penzionmi sa aspon s teplym zadkom uzivat skutocne nedaju. Zaroven z okruhu mam problemy so zapastiami, ktore tym padom nesmu byt vobec zatazovane, co ma vplyv na posed a teda aj typ motorky. Najprv som spravil 5000 km na 1600 GTL a zistil som, ze vaha stroja a 2 nabalenych ludi ma skutocne pri manipulacii s motorkou pri startovani, parkovani, v kolonach a na benzinkach skutocne vazne otravuje. Stelvio je fajn, skoro rovnake ako moja Gizzka ale ked viete, ze akych pomocnikov maju nove motorky...
Tolko zatial, nakolko som moto kupil vcera 3.7.2019.

4.9.2019 som zobral Triumpha do Dolomitov. Dal som za par dni 3500 km a mozem konstatovat nasledovne:
- ovladanie je absolutne intuitivne, akakolvek zakruta sa prechadza len pohladom, vracaky idu s lahkostou na stupacky
- motorka ide do kopcov velmi agresivne za plynom pri sportovom radeni, ale nemusi sa moc radit pri pohodovej ale este sviznej jazde
- rovinate zakruty su zabavne pri jazde brzda - plyn ale treba pritvrdit podvozok (jazdne mody sa prehadzuju lahko cez tlacitko, divne je len potvrdzovanie zaklapnutim plynu), potom je to ako na kolajniciach
- rozbite zjazdy plne vymolov plne zehli podvozok, vobec nie je zataz na ruky ani pri brzdeni, je to fantasticka vyhoda kombinacie enduro posedu a semiaktivneho podvozku
- posed a sedlo umoznuju aktivnu jazdu dlhe hodiny, o dost neskor nastupuje unava
- kratky blinker 3x a dlhy, ktory vypne po urcitej vzdialenoti, je neskutocne napomocne a vyhodil som zabudnuty blinker uplne z hlavy
- quickshift dolu je navykovy aj ked na dlhych trasach sa cloveku uz nechce radit vobec
- plexi sa nastavuje lahucko ale nakoniec si najdes aj tak len jednu polohu
- brzdy sa lahucko davkuju ale vedia aj zastavit moto na mieste
- Triumph je svojou absolutnou funkcnostou a dokonalostou az nebezpecny a clovek sa prestava bat, a preto mam omnoho viac krizoviek ako som maval na okruhu, fakt je to vlk v rouse berancim
- a hlavne nemate v Alpach moto ako kazdy druhy, pricom mate minimalne rovnake ficury

25.4.2020 - po 7000 km som presvedceny, ze som nasiel svojho jedineho a zabavneho univerzala a zrazu mi ostatne motorky vobec nic nehovoria!
Začal som sa púšťať konečne aj mimo asfalt ale bez predchádzajúcich skúseností som mal asi viac šťastia ako rozumu a ani raz som moto nepoložil. Ale niektoré lesné cesty po ťažbe som išiel sólo a žena šla modliac sa popri mne peši. Motoje veľká a ťažká krava. Potrebujem enduro tréning, skúsenosti s horského biku sú žalostnemálo!

1.5.2020 Este prihodim, preco som sa vlastne uz pred dvoma rokmi viacmenej rozhodol pre Explorera. Kamos mi ho pozical na poobedie, nech si ho skusim (nemal quick shift a semiaktivny podvozok). Tak som zobral zenu a isli sme rychlo na Eisenstadtsku Babu. Asi prvykrat sa mi darilo tak bravurne prechadzat tie vracaky, padali tam parkrat stupacky a mal som pocit, ze tu motorku doverne poznam. Ladvinka sa pri odovzdavani moto po 200km smiala nadsenim so zazitku a pohodlia a zistili sme, ze som po prvykrat mimo okruhu zodral poserprouzky. To mi stacilo k rozhodnutiu a zvysok uz bololo fakticky len cakanie na vhodnu prilezitost!

23.5.2020 Enduro Camp (melancholická vsuvka) - konečne som sa odhodlal a absolvoval som enduro tréning. Tipnite si koľkokrát som moto v daždi a blate položil - veľa. A koľkokrát som ho sám predpisovo zdvihol - raz. Fakt to nie je na učenie. Iba som ulomil obe páčky a pošramotil si ego. Takže to musím najskôr natrénovať s niečim fakt ľahkým, endurovým. (To len k tým reklamám na veľké endurá a scramblery cez 200kg lietajúce po kopcoch, na ktoré som im skočil aj ja. A nie, skutočne to nie je preto, lebo som nemal GéeSo.)

marin35
marin35 napsal 24.12.20 v 17:01 10b.

Ahoj, tak nevím co s tou výškou ,koupil jsem deserta začátkem prosince a jedu pro moto v lednu. Jezdil jsem na starším modelu a na krátkou nohu jsem zvyklý. Mám 160 cm. Myslím, že je to jen o šikovnosti, Crosrunner, kterého jsem teď prodal má sedlo 830 mm a kila podobný.
Ba naopak, myslím , že kvůli výšce triumpha -sedla -, je škoda přijít o zážitky na velkém cenduru,
chce to opravdu jen trochu šikovnosti a síly

Více na: https://www.motorka...89&act=komentare