Yamaha FZ6 N (2005)

Vlastník MonkeyCzech
Vloženo 23.6.2019
Aktualizováno 1.12.2020

Ztělesnění dokonalosti ve vcelku všední motorce

Honda CBR 600RR: Více výletů, méně hloupostí
Yamaha YZF-R6: Zrovna tak

První dojmy - FZ6N ... kdo by ji neznal ?

Motorku bych doporučil pro - FZ6 je prostě miláček, dá se na něm skvěle naučit a po naučení i parádně vyblbnout, je to krásný přechod mezi maličkou 125ccm a finálním litrem, na kterém stejně nakonec každý skončí, nejen kvůli výkonu, ale i kvůli pohodlí :) Takže zkrátka a dobře padne všem, kteří chtějí mít doma nějaký ten pohodový leč agresivní čtyřvál :)

Doplňky na motorce - Modré CNC páčky, vyšší pohodlnější řídítka, padáky na rám, výfuky MIVV Suono (pekelnej zvuk), držák SPZ Barracuda

Přiznám se, měl jsem z přechodu z Hondy na Yamahu strach, a stále mám, ale FZ věřím jak jen můžu :)

Motorku jsem koupil od kamaráda s najetými 58tkm za velmi slušnou cenu, dovezl mi ji až domů, vše se do dvou týdnů vyřešilo, přepsalo a teď už se jezdí ostošest :)

Yamaha už si zvykla na nového "pána", a vypadá to jako skvělá souhra .
Jízda na téhle mašině je prostě dokonalost, od výjezdu z vesnice, přes dlouhou rovinku na plný plyn, brzdy vždy podrží do prvních zatáček, kam jde sama s přehledem, naprosto úžasné svezení .

SPOTŘEBA
Se spotřebou je to všelijaké, přesně jsem ji nepočítal, ale co jsem si zatím tak odvodil, při normální jízdě (vesnice, okreska, vesnice, okreska ...) si vezme průměrně 6-7 litrů, ovšem když jí dám pořádně za ušiska a trošku se jedu vyblbnout na zatáčky, najedu značně míň a spotřeba se bude motat možná i u 8-9 litrů, ale nechci tady kecat, je to jen domněnka :)

CESTOVÁNÍ
Cestování na delší trasy FZ6 nedělá problémy, ikdyž je to naháč a podle zvuku a jízdního stylu se hodí spíše do města na blbnutí nebo někam na zatáčky :)
Ovšem máme odježděno spolu poměrně dost výletů nad 500km a můžu říct, záda ani kolena vlastně vůbec netrpí … jistě, přestávky jsou povinnost u takového stroje, ovšem po zvyku na malinkatou CBR 125R je tohle pro mě jako jízda na fungl novém GSu :D
Jízda ve dvou není problém, ovšem slečny si povětšinou stěžovaly na horko valící se z podsedlových výfuků, což dá přeci rozum, ale jak vždycky každé říkám "Buď ráda, o tyhle si aspoň nespálíš lýtka"

SPORT
Pneumatiky na obou ráfcích Michelin Road 5, které jsem koupil čistě z důvěry v Michelinky a kvůli dobrým recenzím, musím uznat, že dodržují co slibují . Není na nich skoro vůbec vidět opotřebení, zahřívají se poměrně rychle (samozřejmě nad 15°C) a v zatáčkách na suchu i na mokru drží nádherně, není jim tedy co vytknout co se týče sportovně cestovních pneumatik :)
Originální podvozek (žádné Ohlinsy ani přepákování) drží stabilně celou motorku při nájezdu, průjezdu i výjezdu ze zatáčky přesně tak, jak ji zrovna potřebujete, což je příjemné překvapení, uvědomíme-li si ten fakt, že jde o 15 let starou mašinu a tlumiče tam jsou pokud vím snad i původní :)
Takže za mě když to shrnu, i pro cestování i pro sport se FZ6N hodí jakožto univerzální naháč naprosto dokonale

SEZÓNA 2019
Pro info, tohle píšu až na konci 2020, píšu z paměti, takže něco může být přikreslené, něco dokonce zapomenuté, ale to hlavní tu určitě najdeme
Nicméně, první sezóna na SKUTEČNÉ motorce (tzn. ne hračka pro děti od 16 let)
Co na to říct, ty první pocity, když sáhnete na plyn a ono to skutečně něco dělá, ten nádhernej pocit, když tomu čtyřválci dáte fakt za ušiska a trošku si ho vytočíte, ten automatickej respekt ze strany aut po tom, co mě už z dálky slyší přijíždět .. oproti CBR125 ? Nádhera … a už to muselo začít, začal jsem jezdit na Ecce homo, zkoušet si na tom zatáčky, zkoušet si tu nádhernou adrenalinovou jízdu v krásných dlouhých zatáčkovitých úsecích, to přesně 16ti letýmu klukovi na motorce chybí, ale může být jen rád, že k tomu nemá přístup .. sám k tomu mám ještě teď respekt a na plyn jdu s pořádnou rezervou, přecijen je to první sezóna a nechci si motorku hned sešrotovat a sebe parádně natlouct, že ano :)
Nicméně první sezóna byla taková seznamovací, přes léto se jezdilo na zatáčky, na konci léta pak nejlepší kamarád přestoupil z endura na silnici (Bandit 600), začali jsme blbnout spolu, ale to už se sezona pomalu chýlila ke konci … první rok užitý, spousta let ještě před námi :)

SEZÓNA 2020
Vítejme v době koronové .
Sotva začala sezóna, přišel virus, zákazy vycházení, zákazy všeho, motorka se připravila na sezónu a byl bych hlupák, kdybych to po cestě z práce nevzal ještě támhle přes celý Brno, protože co kdybych po cestě potřeboval nakoupit že ano :)
Nicméně až do června to vypadalo s výlety bídně, potom se to trošku rozvolnilo a mohli jsme začít volně jezdit, čímž se naskýtá možnost konečně si Yamahu trošku užít . Moc nových lidí jsem ale nepoznal, jezdil jsem většinou s těmi co znám už delší dobu, anebo sám . Ani jsem nikde extra daleko nebyl, max. s kamarádkou na Slovensku, takovej malej okruh z Brna přes Bučovice dozadu na Hodonín, Senica, Myjava, a přes U.Hradiště a Buchláky zpátky domů :)
Jinak začaly na konci léta nastávat problémy s alternátorem, byl na převinutí, dva měsíce valil a po dvou měsících zase K.O., takže velký špatný, přes zimu se vyřeší . Už jsem si domluvil před začátkem sezóny servis u známého, tak snad ji dá dokupy a nenajde nic extra hroznýho a drahýho :D
Jinak Yamaha příjemně překvapila a předčila moje očekávání, výkonnostně mi má ještě hodně co nabídnout i do dalších let, zábavná je pořád a zvuk i přes mírné pískání v uších po celodenním ježdění prostě stojí za to ! :D
Ale hlavně celou sezónu bez jakéhokoliv většího servisu, mimo menší nehody při které jsem najel v asi 50km/h na obrubník přímo předním kolem, ráfek dostal ránu a nevydržel to, a pak už jen olej a podobné drobnůstky, takže za mě úžasnej motor, co hodně snese :)

Spitit
Spitit napsal 25.06.19 v 12:02 10b.