Jawa 350 OHC Special (2019)

Vlastník Polard
Vloženo 5.6.2019
Aktualizováno 10.8.2020

Pohodový stroj, na kterém si užijete jízdu po okreskách v rychlostech do 120 km/h s hodně retro závodním pocitem.

Motorka koupena od FIRMA:MR43 - Exclusive motorcycle (Krč)

První dojmy - Skamarádili jsme se hned po první jízdě. Motorka je dobře ovladatelná a okamžitě začala plnit všechna očekávání ve smyslu stylu jízdy, ovladatelnosti, "pohodovosti" i způsobu jak na ni reaguje okolí.

Motorku bych doporučil pro - Začínající, nebo dlouhodobě neaktivní jezdci, fandové retro stylu. Všichni, kteří chtějí zažít pocit závodní retro jízdy v nižších rychlostech.

Doplňky na motorce - Jemný palivový filtr, kovové zadní blinkry, led blinkry, přední reflektor s paticí H4 a denním LED.

Na Speciálu mámi najeto přes 9000 Km a myslím, že plní očekávání. Motor jede pěkně odspodu až do 7000 otáček, pak začne rychle vadnout, ale na svižnou jízdu po okresce to stačí. Pro udržení svižné jízdy v retro závodním stylu vás začne nutit řadit, což podle zvedá zábavu. Jinak jedete prakticky pořád na kochačku. Brzdy rozhodně nekoušou a poskytnou dostatečný výkon pro bezpečnou jízdu. Když pojedete agresivněji, bude trochu ostrosti chybět. Motorka je velmi dobře ovladatelná a do zatáček chodí ráda. Vzhledem ke kapotáži se samozřejmě netočí na pětníku, ale problém nebudete mít ani při kličkování v Pražské dopravě. Naopak oceníte malou šířku, protáhnete se všude. Jízdní pozice je sportovní, ležíte na řidítkách a přesto na zvládnete něco ujet (někteří absolvovali dovolenou u moře). Podle mne je optimální vzdálenost dojezdu do 200 km na pohodu. Delší cesty nebudou moc pohodlné a začne chybět výkon. Na dálnici sice udrží 140Km/h, ale víc od ní nelze čekat a v některých situacích vám i na okreskách prostě začnou chybět koně.

Hodně diskutovaná je kvalita Čínského zpracování. Nemyslím, že je to tak zlé jak se píše, ale práh citlivosti na tyto věci mám posazen vysoko. V podstatě jde o velmi jednoduchý stroj (což se mi líbí), který mám tendenci ještě zjednodušovat (myslím, že prostor pro úpravy je tu slušný. Tak mne příliš nevzrušovaly drobnosti, jako nutnost namontovat lepší palivový filtr (diskutované potíže se vstřikovači), vyměnit přední světlomet ( patice BA20d/35W v plastové objímce se připéká), přejít na led blinkry (pravidelně odcházeli žárovky) a vyměnit zadní za kovové, nebo doladit budíky (otáčkoměr vynechával, vnitřní vlhkost po dešti). Šlo o porodní bolesti stroje s cenovou 120 tisíc, které už jsou za námi a motorka je v pohodě.

Z úprav lze ještě doporučit přezutí do lepších gum a výměna páček, třeba za radiální pumpu, která by zvedla výkon předního čtyřpístku - pokud budete chtít po okreskách víc lítat.

Jsem si jistý, že pohodovým jezdcům co hledají styl (opravdu se za vámi lidi otáčí), retro atmosféru a k vyblbnutí jim stačí vymetat zatáčky na okreskách, budou se Spaciálem velmi spokojení. Já jsem si ale se Speciálem oblíbil sportovní pozici a začali mi chybět koně. Speciál mi prostě víc než 20,4 kW/6500 rpm nedá a tak jsem zralý na druhou motorku. Buď v podobném stylu a pošlu odlazeného Speciála dál, nebo třeba naháče pro vyblbnutí a pohodlnější dojíždění a Speciála si nechám pro občasné retro kochačky po okolí, nebo návštěvu kavárny Tak uvidíme.

willy7377
willy7377 napsal 12.06.19 v 08:20 10b.

Pěkná Jawa.Také jsem o ní uvažoval.
Více mne však zaujaly ty retro Jawy z Indie. Dočetl jsem se,že za 2 roky by měly být k dostání i u nás.Tak uvidíme.

biosák
biosák napsal 05.06.19 v 20:03 10b.

nevo7
nevo7 napsal 05.06.19 v 17:08 10b.

Tieto jawky sa množia, pekné prevedenie .

Milan1963
Milan1963 napsal 05.06.19 v 15:20 10b.

Dobrá motorka ( osobně vyzkoušeno ) . Tak at' ti dělá jen radost.