Honda CB 500F (2013)

Vlastník robot0078
Vloženo 15.5.2019
Aktualizováno 6.10.2019

Malá velká mašina, která zaujme svou ovladatelností, hravostí, průběhem výkonu a vzhledem, ale zklame ucho posluchače v nízkých otáčkách.

Honda CM 400T: Vyfoukli mi ji...
Honda CB 600F Hornet: Na ten vysoký nájezd furt dost drahé a vysoká spotřeba

První dojmy - Trvalo mi tak 2 týdny než jsem se s ní sžil, ale kdybych neměl předchozí zlé zkušenosti s motorkama, bylo by to o dost rychlejší. Po prudkém otočení plynu jsem při první jízdě ucítil odlehčení předního kola což mi vhnalo adrenalin do žil (přechody ze 125ccm).

Motorku bych doporučil pro - Pro začínající motorkáře, cestovatele, kteří nejsou tak pohodlní a ženy nad 165cm (pak bych rozhodně doporučil snížení - ze sedadla ale už není moc co ubírat -} změnit kostice)

Doplňky na motorce - Gipro ukazatel, padací rám SW Motech, zásuvka na řídítka, (plexi štít Barracuda - už ne) a nosič kufrů Givi s kufrem Kappa K48N.

Tuhle motorku jsem si tak trochu oblíbil už ve svých 14 kdy jsem projížděl všechny možné motorky a tahle mě zaujala, protože se vyráběla v nezvyklých barvách (limetková a oranžová verze). Zároveň mi nepřišla cenově tolik přestřelená a ani mě nenapadlo, že bych mohl někdy mít silnější motorku.

Kvalita zpracování: Jak už je poslední dobou oblíbené, tak se na všem šetří, podepsalo se to i na vrstvě laku, která má chránit tuhle mašinu, je velmi tenká a celkem snadno se dá podrat. Nápisy jsou pouze nálepky pod lakem (jako u většiny dnešních motorek). Funkční prvky ovšem vypadají bytelně a kvalitně lakovány (motor, rám a kola).

Pohodlí : S mou výškou 188cm a váhou 70kg ideálně dosáhnu nohama na zem, kolena pohodlně zlomím na stupačky a bez problémů motorku zatlačím do garáže. Sedlo je na první dotek tvrdé, a po dvou hodinách jízdy z něj začne pálit zadek, ale stačí pár drobných přestávek a můžu jezdit celý den. Mírný předklon mě trochu nutí hrbit si záda (pro vyšší pohodlí) ale já byl odjakživa křivý.

Ovladatelnost : Do zatáček je třeba si zvyknout na pocit plavání zadního kola (kvůli šířce zadního kola oproti 125ccm). Široká řídítka zajišťují jistý pocit a oporu na dlouhých rovinkách.
Najdeme na nich klasické ovládací prvky ale jako bonus výstražné blinkry. Rozhodně bych vytknul umístění klaksonu o který často zavadím při přesouvání palce na blinry. (velké šedé tlačítko vlevo)

Brzdová páčka mile potěší okamžitou reakcí a dostatečnou brzdnou silou (Nemám ABS - na průměrném povrchu pošle při "trhnutí" brzdou kolo do smyku, ale motorka se mi nikdy nepostavila -asi to neumím, ale na 125 to šlo). Spojka je velice tuhá a působí nejistým dojmem kvůli hlučnému řazení z převodovky - někdy mám pocit jako bych spojku ani nepoužil.
Nastavení přední vidlice mi vůbec nechybí a s továrním nastavením na centrálu jsem spokojený.

Provozní náklady : Spotřebu jsem nepočítal ale displeji celkem věřím. Sám 3,8 s klidnou rukou, agresivně 4,2. Cestovně s plným batohem a soudkem piva na nosiči 3,9, v tandemu 4 a v tandemu ve spěchu 4,5l/100km.
Díky nízkému výkonu vydrží pneu i řetěz celkem dlouho.

Edit : Po sklouznutí na vodě jsem přišel o plexi štít a trochu sebedůvěry, nicméně od té doby jsem na moto najel dalších 5tis. km a nyní je na čase jí dopřát pravidelný servis.
Pokud máte doma dost vybavení, zvládnete si základní věci udělat sami (řetězovou sadu, olej, filtry, svíčky, žárovky apod.).

Na seřízení ventilů a přezouvání pneu ji nechám lépe vybavenějším odborníkům. Zatím se mi ůžasně osvědčila a jediná změna o které uvažuji je přechod na cestovní verzi (potřebuji boční kufry) nebo novější model kvůli vzhledu.

Přes zimu dostane motorka detailní očistu a kontrolu většiny šroubů.

jawatar
jawatar napsal 06.10.19 v 18:13 10b.

Dobrá volba !!

JardaBar