Jawa 350 OHC Special (2019)

Vlastník dasturm
Vloženo 14.5.2019
Aktualizováno 12.2.2022

Moje první motorka. Láska na první pohled. Jsem z Hořic, tak to ve mě asi probudilo nějaké staré vzpomínky na stroje, co vypadaly takhle a jezdili na nich naši dětští hrdinové.

Motorka koupena od FIRMA:PARTDeck (Praha 2-Vinohrady) - Vstricna komunikace a dovoz zdarma az domu.

První dojmy - První dojem super. Ve skutečnosti je ta motorka ještě hezčí než na obrázku :) Nikde jsem nenašel nic, co by evokovalo "čínu" ve smyslu odfláknutého zpracování nebo tak... Všechno je takové oldschool ale fungl nové a to dává pocit jakési zvláštní vyjíměčnosti.

Doplňky na motorce - Predni svetlomet vymenen za kvalitni s zarovkou H4

Tento stroj jsem si vybral dost náhodou. Vlastně jsem ani motorku nijak nesháněl, jen mě nějak napdlo se podívat, jestli ještě existuje Jawa. Tam jsem to uviděl a bylo. Ještě ani nemám papíry na A a tak jsem se jen tak opatrně svezl kousek za vesnici a nemá moc smysl snažit se psát, jak to jezdí. Ale vím jistě, že mě to bude bavit. To důležité už popsali jiní a zkušenější. K tomu bych asi dodal, že na mém stroji jsem nezaznamenal to co zmiňoval recenzent na videu zde a možná i Jednoustopou a sice, že brzda má dlouhý chod až k řidítku. Možná to měli špatně seřízení nebo to v Jawě vychytali, ale mě to brzdí na krev tak v půlce dráhy a místa na prsty zůstává dost.
Nijak mě neuráží, že si v Jawě koupí čínský základ a dodělají ho na svoji motorku. Komu to vadí, ten si to nekoupí ale pro zajímavost si může přečíst co je napsáno na oblíbených iPhonech :) Když si na to sednete a nastartujete, tak je to něco SPECIAL. Rozdíl oproti motorce z autoškoly bych popsal asi jako pocit, když si sednu do nové Fabie s plnou výbavou a downsize turbo motorem nebo do svýho 20 let starýho Jeepu se čtyřlitrovým atmosferickým šestiválcem. Pohodlí, spolehlivost, nuda versus něco SPECIAL.

Update 17.6. Dnes jsem s čerstvým řidičákem vyrazil poprvé do provozu a dokonce jsem si dodal odvahu a naložil i manželku. Proto to píšu: vešli jsme se na to oba. Jsme oba poměrně malí a bylo to na hraně. Ale šlo to. Na kostkách jsem se bál o svoje mužství. Ale vyvezt malou hubenou ženskou do města na kafe se da...

Update 2.10. Mám najeto 5000km a chystám se ukončit sezonu. Tohle není motorka do deště - aby správně plnila svůj účel, musí být naleštěná :) Myslím, že někde na 3tis. jsem začal trochu jezdit a teď už si to začínám opravdu užívat. Zásadní pro mě byla výměna pneumatik Kenda za Dunlopy. Ne, že bych jezdil na limitu pneumatik ale je vleký rozdíl jezdit s vědomím "mám gumy na prd" nebo "mám kvalitní pneumatiky". Přemýšlím, že bych vyměnil světlo a pořídil si radiální pumpu. A zase, ne že by to nesvítilo nebo nebrzdilo, ale svádí mě to nějak vylepšovat. Mám rád ten motor a vůbec jak to jezdí. Někdo psal, že je to vhodná motorka pro začtečníky. Jo a ne. Ano proto, že nesvádí jet nesmyslně rychle a menší chybu s plynem nepotrestá bouračkou. Jako začátčníka mě ale strašně školila. Nejde na tom jen tak sedět jak pecka, jinak je ta jízda naprosto strnulá. Motor jednobuch sice táhne odspodu ale na nějaké podtáčení není zvědavý a žádný ukazatel rychlostního stupně. Nejednou jsem přijel do křižovatky a než jsem našel blinkr, tak už jsem stál a lovil kvalty. Teď už jsme kámoši a žádný ukazatel nepotřebuji. Už se těším na jaro.

Co se týče Jawy obecně, tak jedna věc mě překvapuje. Vždycky, když se objeví nějaký článek, tak je pod ním za chvíli tisíc hejtů. Zaráží mě, kde berou diskutující to přesvědčení, že jejich pohled na svět je ten správný. Přece kdo by si koupil něco takového když za ty prachy může mít ojetou krásnou XY bla bla... No, tak já jsme si nechtěl koupit ojetou osvědčenou Hondu nebo co já vím. Já chtěl nového exota a to taky mám :)

Update 5.1.2021
Hned ze zacatku druhe sezony jsem havaroval, jak o tom referuji i v deniku. Ignoroval jsem nefunkcni cidlo stojanku (policajta) az jsem se o nej nejdnoho dne oprel v prvni zatacce za vesnici v rychlosti kolem 100km/h. Darilo se mi docela dlouho plachtit skarpou nez me to definitivne vyhodilo ze sedla, diky cemuz jsem se temer nezranil, ale motorku jsem orval fest. Oprava trvala dlouho - Jawa dlouho nebyla schopna dodat dily. Asi tomu nepomohl Covid ale evidentne toho na skladu moc nemaji. Opravenou motorku jsem si vyzvedl v MR43 nekdy zacatkem cervna a zapltil 54k, z cehoz cca 40k bylo za dily.

Hned druhy den jsem odjel na "Zatacky v Pisku", coz je den na motokarovem okruhu, ktery porada Motoskola Miry Liseho. Dojel jsem tam pekne autem s motorkou na vleku, jelikoz absolvovat na Specialu 180km cestu a pak stravit jeste den na okruhu mi prislo nerealne. Prijel jsem odpocaty a Special hned ukazal svoji nejsilnejsi stranku a duvod proc jsem si ho koupil a to je WOW efekt. Nemusel jsem jit shanet zadne pomocniky na sundani z vleku, protoze pribehli sami a jeden chlapik se nechal slyset, ze by si pokladal za cest, kdyby na tom mohl odjet z parkoviste pred hlavni budovu, tak jsem mu to s potesenim a pychou dovolil. Ze to je jen cina pry vi :) Ten den jsem si moc uzil ale hlavne jsem se aspon trochu naucil na motrce s takovou ergonomii jezdit, diky instruktorum, motocyklovym zavodnikum, kteri mi venovali opravdu specialni peci. Letos bych to chtel zopakovat.

Jezdeni me zacalo extremne bavit, nasel jsem si nove trasy a zkracenou sezonu jsem ukoncil na zacatku rijna s celkovym najezdem 12.000km. Tohle jsem proste chtel - "zavodit". Tim nemyslim jezdit rychle, to na tomhle stroji ani nejde. Zavodak z toho delaji jen vysoko vzadu umistene stupacky a riditka montovana pod brejle, ale ono to staci. Jen musite vymenit Kendy za Dunlopy, coz jsem uz detailne popsal v Deniku.

Puvodni (nechce se mi napsat originalni) svetlo na motorce je priserny sunt. Parabola drnci, vse je plastove, objimky se tavi a zarovku, ktera se navic spatne shani, menite co 2000km. Proto jsem stravil dlouhou dobu hledanim nejake alternativy. Stale jsem nemohl prijit na to, jaky rozmer pouzit. Nakonec jsem to risknul a trefil jsem se: Svetlo velikosti 5 3/4" pasuje. Vymenil jsem ten kram za pekne sklenene svetlo osazene H4. Zadne problemy po takovem zasahu do elektroinstalace nenastaly, alternator s tim nema problem. Sviti to samozrejme daleko lepe, zvuk motoru nic nerusi a hlavne zmizel ten pocit suntu. Takze az vymenite gumy, vrhnete se na svetlo :)

Brzdy. To bude muj dalsi projekt. Presneji receno predni brzda. Ptal jsem se v MR43 jesli by tam sla dat radialni pumpa a odpoved me zklamala. Pry to nejde kvuli ABS. To se mi zda jako kravina a podeziram je, ze se jim to nechtelo delat, kvuli pracnemu odvzdusnovani. Brzda ma dlouhy chod a je treba brzdit vsemi prsty. To je vec, ktera se objevuje napric recenzemi a ja na zactku psal, ze mi to nedela. Vtip je v tom, ze po case to delat zacne. Me to v MR43 pri kazde vymene oleje poladili tak, ze nejakou dobu opravdu stacili zase 2 prsty ale po case se to opet "vytaha" a mechanik uz s tim asi trochu ztratil trpelivost :) Ja motorkam nerozumim, ale rad prichazim vecem na kloub. Neverim, ze ABS je prekazkou pro vymenu pumpy a jak jsem to tak studoval, tak mam takovy pocit, ze to bude hlavne chtit poradnou pancerovou hadici. Nasel jsem si pumpu Nissin a jestli to bude pasovat, vymenim i trmen. A to pak bude motorcicka :)

Zatim jsem na trhu nenasel motorku, ktera by byla cafe racer za podobny penize. Nic jineho nechci. Ja nepotrebuju sjezdit svet nebo radit nekde v lese. Ja si chci kazdy den na 2 hodinky "zazavodit" na prirodnim okruhu na nalesteny motorce. Continental GT se mi libi moc, ale v nejlevnejsi verzi je drazsi o 65.000,- a nema kapotu a tu ja miluju.

JA1977
JA1977 napsal 20.04.21 v 23:26

Ano přesňe jak píšeš gumy jsem nasadil metzellery a úplně jiná jízda.
Jo a dík za radu s tím sětlem taky nad tím laboruji ale zatím svítím tak časem uvdím.
Můžeš mi prosím poslat odkaz kde jsi objednal a jaké,aby pasovalo.Jinak kolama dolů a dávám za 10

cmiral
cmiral napsal 05.01.21 v 20:03 10b.

rade35
rade35 napsal 05.01.21 v 17:51 10b.

Hobi
Hobi napsal 11.08.20 v 10:00 10b.

Perfektní článek. Můžeš mi prosím sdělit něco o pneu Dunlop, které teď na motce máš? Vlastním také motocykl Jawa 350 OHC Speciál a chtěl bych v současnoti vyměnit jeho zadní pneu Kendo 130/80x18 66H. Dle tvrzení Jawy a mého garančního servisu tam pry žádná guma jiné značky, byť stejného rozměru, nejde nasadit (nedoporučují to-prý drhne o zúžení zadní vidlice). V Tvém čláku se píše o výměně zadní pneu za pneu značky Dunlop. Je to pravda a o jakou gumu se tedy jedná? A jak jsi s ní spokojen? Děkuji za zpětnou vazbu a zdravím - Hobi59 - bil.jan@seznam.cz

Christik
Christik napsal 27.04.20 v 16:22 10b.

krásně napsáno