journeyman_brezen

Jawa 350 OHC Special (2019)

Vlastník dasturm
Vloženo 14.5.2019
Aktualizováno 3.10.2019

Moje první motorka. Láska na první pohled. Jsem z Hořic, tak to ve mě asi probudilo nějaké staré vzpomínky na stroje, co vypadaly takhle a jezdili na nich naši dětští hrdinové.

Motorka koupena od FIRMA:PARTDeck (Praha 2-Vinohrady) - Vstricna komunikace a dovoz zdarma az domu.

První dojmy - První dojem super. Ve skutečnosti je ta motorka ještě hezčí než na obrázku :) Nikde jsem nenašel nic, co by evokovalo "čínu" ve smyslu odfláknutého zpracování nebo tak... Všechno je takové oldschool ale fungl nové a to dává pocit jakési zvláštní vyjíměčnosti.

Tento stroj jsem si vybral dost náhodou. Vlastně jsem ani motorku nijak nesháněl, jen mě nějak napdlo se podívat, jestli ještě existuje Jawa. Tam jsem to uviděl a bylo. Ještě ani nemám papíry na A a tak jsem se jen tak opatrně svezl kousek za vesnici a nemá moc smysl snažit se psát, jak to jezdí. Ale vím jistě, že mě to bude bavit. To důležité už popsali jiní a zkušenější. K tomu bych asi dodal, že na mém stroji jsem nezaznamenal to co zmiňoval recenzent na videu zde a možná i Jednoustopou a sice, že brzda má dlouhý chod až k řidítku. Možná to měli špatně seřízení nebo to v Jawě vychytali, ale mě to brzdí na krev tak v půlce dráhy a místa na prsty zůstává dost.
Nijak mě neuráží, že si v Jawě koupí čínský základ a dodělají ho na svoji motorku. Komu to vadí, ten si to nekoupí ale pro zajímavost si může přečíst co je napsáno na oblíbených iPhonech :) Když si na to sednete a nastartujete, tak je to něco SPECIAL. Rozdíl oproti motorce z autoškoly bych popsal asi jako pocit, když si sednu do nové Fabie s plnou výbavou a downsize turbo motorem nebo do svýho 20 let starýho Jeepu se čtyřlitrovým atmosferickým šestiválcem. Pohodlí, spolehlivost, nuda versus něco SPECIAL.

Update 17.6. Dnes jsem s čerstvým řidičákem vyrazil poprvé do provozu a dokonce jsem si dodal odvahu a naložil i manželku. Proto to píšu: vešli jsme se na to oba. Jsme oba poměrně malí a bylo to na hraně. Ale šlo to. Na kostkách jsem se bál o svoje mužství. Ale vyvezt malou hubenou ženskou do města na kafe se da...

Update 2.10. Mám najeto 5000km a chystám se ukončit sezonu. Tohle není motorka do deště - aby správně plnila svůj účel, musí být naleštěná :) Myslím, že někde na 3tis. jsem začal trochu jezdit a teď už si to začínám opravdu užívat. Zásadní pro mě byla výměna pneumatik Kenda za Dunlopy. Ne, že bych jezdil na limitu pneumatik ale je vleký rozdíl jezdit s vědomím "mám gumy na prd" nebo "mám kvalitní pneumatiky". Přemýšlím, že bych vyměnil světlo a pořídil si radiální pumpu. A zase, ne že by to nesvítilo nebo nebrzdilo, ale svádí mě to nějak vylepšovat. Mám rád ten motor a vůbec jak to jezdí. Někdo psal, že je to vhodná motorka pro začtečníky. Jo a ne. Ano proto, že nesvádí jet nesmyslně rychle a menší chybu s plynem nepotrestá bouračkou. Jako začátčníka mě ale strašně školila. Nejde na tom jen tak sedět jak pecka, jinak je ta jízda naprosto strnulá. Motor jednobuch sice táhne odspodu ale na nějaké podtáčení není zvědavý a žádný ukazatel rychlostního stupně. Nejednou jsem přijel do křižovatky a než jsem našel blinkr, tak už jsem stál a lovil kvalty. Teď už jsme kámoši a žádný ukazatel nepotřebuji. Už se těším na jaro.

Co se týče Jawy obecně, tak jedna věc mě překvapuje. Vždycky, když se objeví nějaký článek, tak je pod ním za chvíli tisíc hejtů. Zaráží mě, kde berou diskutující to přesvědčení, že jejich pohled na svět je ten správný. Přece kdo by si koupil něco takového když za ty prachy může mít ojetou krásnou XY bla bla... No, tak já jsme si nechtěl koupit ojetou osvědčenou Hondu nebo co já vím. Já chtěl nového exota a to taky mám :)

Christik
Christik napsal 27.04.20 v 16:22 10b.

krásně napsáno

porschemen
porschemen napsal 26.04.20 v 08:00 10b.

Ahoj,moc hezký článek a přínosná recenze!Tak nějak jsem dlouho váhal jestli si ji pořídit nebo ne,ale nakonec ojednána, zaplacena,tak jen čekám na předání.Chtěl jsem ke své stávající sporťandě ještě něco speciál... a dopadlo to takto,hlavně asi pro to že se mi tento styl motorek líbí a evokuje ve mně staré dobré časy...Ať dělá jen radost a třeba se potkáme někde na srazu,za mě 10b a

speedwayHanzz
speedwayHanzz napsal 07.04.20 v 20:45 10b.

abbany
abbany napsal 24.08.19 v 05:52 10b.

pěkný stroj, taky mám caffe, sice předělávku, ale za to jízdní vlastnosti, zvlášť na tech gumách nic moc.
Za to však ppocit z jízdy báječný. když jedu na Stelviu 150km/h, tak to není takovej fukot jako když frčím na caffíčku 100km/h. Každá motka má něco do sebe a múžu napsat...když někam dojedu se Stelviem, tak OK, dav se podívá, občas někdo pochválí, ale je to takové laxné, ale když někam dojedu s Caffíčkem, nebo jen zastavím na křižovatce, tak se i okínka otvírají, palce jdou nahoru, a dokonce jsem dostl i pochvalu od poldíka, i když, kdyby chtel tak mám po techničáku razdva.
Caffíčko prostě víc spájí lidi

hodné šťastných km

Nabijec01
Nabijec01 napsal 16.07.19 v 12:39 10b.