Aprilia SL 750 Shiver (2012)

Vlastník macimir
Vloženo 6.5.2019
Aktualizováno 7.5.2019

prvý životný kontakt s dvojvalcom do V...ten zvuk bol proste geniálny

Triumph Speed Triple: jeden som mal vyhliadnutý, ale v čase predaja mojej bývalej VFR zrazu inzerát zmizol

První dojmy - po presadnutí z VFR 800 VTEC mi aprilia prišla srašne malá, strašne ľahká, strašne hravá a po pár kilometroch aj slabá...kto niekedy sedel na VFR vie aký je to pocit keď sa zopne VTEC a aj aký je problém nájsť potom motorku ktorá by ju nahradila...u mňa padlo rozhodnutie na Shivera

Motorku bych doporučil pro - kto má rád taliansky dizajn a prejav dvojvalca

Doplňky na motorce - výfuky Dominator
klin pod motorom
gripy Barracuda
Držiak kufra Givi
kufor Givi 47l
padáky RD moto
elox držiak ŠPZ (ten už som len pribalil novému majiteľovi)
racing / turist plexi Puig
Rolny vpredu aj vzadu

Po predaji VFR 800 VTEC som zrazu ostal bez motorky...strašný pocit...ako keby mi zobrali ľadvinu...v zásade sa nič nedialo, ale ja som mal pocit že mi niečo chýba...preto som sa rýchlo vrhol do výberu jej nasledovníka...
už dlhšie som rozmýšľal nad trojvalcom a konkrétne Speed triple alebo Street triple alebo nad dvojvalcom...4valce ma čičíkali celý život a chcelo to zmenu. Pôvodná voľba bolo Benelli TnT 1130 a jeden kúsok za skvelú cenu sa objavil pomerne neďaleko. Šiel som pozrieť a zaľúbil som sa...nádherná motorka, skvelé komponenty a ten motor je niečo úžasné. Pri Benelli ale viac ako pri ktorejkoľvek inej značke platí že servisná história nadovšetko a tento konkrétny kus nemal takmer žiadnu okrem toho že sa menil olej...aj keď srdce krvácalo odskočil som od toho.
Druhou voľbou bol Speed triple 2007 v matnej čiernej v peknom stave a s málo kilometrami avšak v deň keď sa VFRka predala som inzerát nemohol nájsť, tak som si myslel že sa predal a hľadal som ďalej...
V ten istý deň keď sa predala VFRka sa ale na internete objavil inzerát na Shivera a bol som rozhodnutý...rok výroby 2012, najazdené 15500km, kufor, množstvo doplnkov (za všetky snáď Dominator výfuky, plexi racing aj touring od Puigu, rozšírené madlá spolujazdca, veľa vecí v červenom eloxe...) a dobrá cena...tak som zobral kamaráta do auta šli sme.
Keď sa otvorila garáž a uvidel som že je to prakticky nová motorka až mi srdce zaplesalo. Po naštartovaní nám Dominatory bez DB killerov solídne premasírovali ušné bubienky ale ten zvuk navodzoval husiu kožu. Prvé prevezenie bolo rozpačité vzhľadom k mäkkým pneumatikám po zime a keď mi na prvom kruháči skoro ustrelilo zadné koleso radšej sa šlo fúkať...ale nebolo o čom a domov som už šiel na Shiverovi. Sú chvíle kedy ma mrzí že u mňa vydržal tak krátko, ale neskamarátili sme sa.

za tie 3 týždne čo bol u mňa sme najazdili takmer 2000 km takže myslím že dokážem motorku pomerne rozumne zhodnotiť.
Dizajn: nádherný taliansky kúsok...to snáď hovorí za všetko. Hlavne ten profil s červeným rámom a predovšetkým ten zadok bol to čo na Aprilke bolo najkrajšie. Všade, kde sme zastavili sa pri ňom niekto zastavil aby si ho poobzeral, na ulici sa ľudia otáčali (aj keď tam asi skôr za zvukom) a na Štrbskom plese keď si ku nám prisadli dvaja poľský motorkári a polhodinu sa ma vypytovali na Shivera to muselo môjho kamaráta na Z1000 čo parkoval hneď vedľa asi celkom s*ať :D
Motor: ide veľmi pekne už od nízkych otáčok čo je dané charakterom dvojvalca. Samozrejme hore to už nie je žiadna sláva a pri 9500 už umiera. Vytáča sa ale veľmi ochotne a kým sa k tým 9500 otáčkam dostane vie narobiť slušné divadlo podporené skvelou zvukovou kulisou. musím povedať že inú mapu ako Sport som použil asi v 1% času...Rain je mŕtvy úplne aj keď teeeoreticky si viem predstaviť jeho využitie za dobu čo bola motorka u mňa taká situácia nenastala. Tourist by mal fungovať tak, že výkon nie je nijak škrtený, ale je lepšie dávkovaný...mne ale nevyhovoval...motorka sa mi zdala lenivá a celkovo takmer až nudná. Prejavom mi pripomenula moju dávno bývalú Hondu CBF600...taký nudný dobráčik čo ťa dovezie z bodu A do bodu B. Vo vyšších otáčkach síce vystrkovala rožky ale boli to len také parôžky malého jelenčeka ktoré pôsobia skôr roztomilo. V móde Sport to už bolo zaujímavejšie...motorka zaberá od spodných otáčok s okamžitým nástupom výkonu. V utiahnutých pomalých zákrutách kde sa dá vláčiť koleno po asfalte mi vďaka tomu nachystala pár krušných chvíľ. Proste ideš na dvojke 3-4 tisíc a na vrchole ľahko pridáš plyn a de štvorvalec by ťa zamatovo ťahal zo zákruty von, na shiveri zrazu zistíš že zadné koleso ťa predbieha.

Brzdy: vynikajúce...radiálny predok brzdí excelentne. V niekorých prípadoch až príliš :D hlavne keď sa skombinuje účinok bŕzd a brzdného účinku motora to potom človek chvíľu hovorí vyšším hlasom :D zadok mal tendenciu ísť do šmyku bez ohľadu na to ako silno človek brzdu zatlačil. Aj v takomto móde a pri nie zrovna turistickom zaobchádzaní sme sa so spotrebou vždy držali pod 6 litrami čo bolo v porovaní s VFR veľmi príjemné.

Podvozok: tu sme narazili so Shiverom asi najviac...predok sa mi zdal dosť mäkký na moju váhu a pár krát sme našli aj dorazy tlmičov na nekvalitnom asfalte. Zadok bol od predošlého majiteľa nastavený na „prkno“ čo v kombinácií s mäkkým predkom vytváralo naozaj zaujímavé jazdné vlastnosti, po krátkom štelovaní sa to zlepšilo a už sa dalo jazdiť aj po menej kvalitných cestách. Nebolo to však ono. Asi len zvykom z VFRky sa mi Shiver zdal byť dosť malý pod zadkom a pri vyšších rýchlostiach (max sme dosiahli 198 tachometrových a to už som sa bál lebo sme s motorkou viali ako vlajka na stožiari) mala motorka tendenciu tancovať s vetrom. Pri normálnych presunových rýchlostiach ale stopu držala pekne a do zákrut sa ukladala sama aj keď v porovnaní s VFR to bolo niekde inde...hlavne rýchlejšie zákruty už bolo treba trochu bojovať a tlačiť ju, ale to už mohlo byť spôsobené aj značne opotrebovanými pneumatikami versus čisto novými metzelermi M01 čo boli na VFRke.

Posed a pohodlie: Od predchádzajúceho majiteľa bolo namontované turistické plexi Puig ktoré mi hnalo všetok vzduch priamo pod prilbu a tak sa moja inokedy tichá Iconka zmenila na niečo pripomínajúce hukot Niagarských vodopádov z pohľadu turistu na tej malej loďke čo pláva popod. Fakt neviem ako toto plexi niekto môže nazvať „turistickým“...ísť takto 1000 km tak ohluchnem a svaly na krku by asi vypovedali službu. Po namontovaní Racing plexi bolo v prilbe znova tichúčko ako na lesnej čistinke a jediné čo som počul bol motor a výfuky (a ten zvuk bol perfektný).
Inak pri mojej výške 183 a váhe cca 100 sa mi na Shiverovi sedelo pohodlne, posed príjemne uvoľnený, nohy skrčené tak akurát. Jeden cca 450km výjazd som zvládol bez výraznejšieho ochkania, jojkania a iných pazvukov ktoré mnohý motorkári na dlhších jazdách dôverne poznajú.

Keby sa ma niekto opýtal či ľutujem že som Shivera kúpil odpoviem že nie...to že u mňa vydržal len 3 týždne nebolo spôsobené tým, že by motorka sama o sebe bola zlá, alebo že by ma nejaká negatívna vlastnosť vytáčala do nepríčetna...proste sa stalo to, že sme si s motorkou nesadli a ja som z výjazdov vracal taký nejaký nemastný neslaný. Uznávam že Shiver má veľa kvalít, počnúc motorom, dizajnom, zvukom, ergonómiou aj technickou vyspelosťou, ale nebolo to pre mňa tá motorka, ktorá by dokázala plnohodnotne nahradiť VFR. Trochu mi chýbalo „mužo“ ak viete o čom hovorím.
A pamätáte sa na toho Speed tripla z úvodu? Tak ten predajca stiahol inzerát len na dva dni (zrovna tie keď som kúpil Shivera) a potom ho nahodil znovu a s nižšou cenou...takže hádajte po čo idem teraz :D

jiřus69
jiřus69 napsal 06.05.19 v 23:11 10b.

zvuk Včkového dvouválce prostě ladí uchu... Užívej si