Honda VFR 800 (2005)

Vlastník BranoVFR
Vloženo 21.4.2019
Aktualizováno 21.4.2019

Všetko, čo je vyrobené ako "aj-aj" je na druhej strane tiež "ani-ani". Moja úroveň jazdenia je zatiaľ vo fáze, kedy vfr slúži ako moja "aj-aj" mašina.

Motorka koupena od Kúpené od "majstra svetla"

První dojmy - Prvé dojmy - a do p... ide to! V momente kúpiť, lebo červená!!! Takže rýchla kúpa bez nejakého racionálneho uvazovania. Po pár jazdách sa diagnostikoval stav, závady. Pojazdilo sa, podiskutovalo, pohladal vhodný servis, dala sa spraviť a odvtedy robí len radosť.

Motorku bych doporučil pro - Doporučil by som to asi každému, komu tam tlcie také to motorkarske srdce. Komu netreba milión elektronických vymožeností a kto ocení to nadšenie a odusevnenie, s ktorým sa konstruovali auta a motorky v 90tych rokoch, kým to celé pohltil masový predaj a neviem aký vselijaky mainstream.

Nie som vyjazdeny a nesedlal som nejak veľa mašín, takže to neviem veľmi porovnať.
Oproti nahacom, ktoré som riadil predtým ma oslovil veľmi vysoký komfort, čo sa týka ochrany proti vetru. Fakt super a turistické Givi plexo je mega, aj keď nevyzerá tak parádne, ako "Aliexpress perleťkové tuningy" :D
Predchádzajúci majiteľ sa pohral s prednou vidlou, supol tam progresívne pružiny z niečoho iného a vypodlozil všelijak, takže to bolo nestabilné, vybrovalo až strach. Prišli na to v servise, kam putovala krátko po kúpe. Spravili sa brzdy, olej, filtre, checkli rozvody, vtec ventily, nové origo pružiny, obuli sa mischeliny a vymenili sviečky za iridiove.
Odvtedy hondička jazdí na parádu, nekruti sa, sedí pri akejkoľvek rýchlosti, či idem sám, alebo s frajerkou. Je celkom dlhá, takže sa na nej rôzne polohujem na diaľnici, ale toto jej nejak extra nesedí. Posed je športovejší, stupačky vysoko, takže za mňa diaľnica nie. Max nejaký rýchly presun. Na cenduro sa v tomto nechytá, to bez debaty.
Skôr zákruty - tam mi príde ako doma. Tá poloha stupaciek tomu napovedá. Podvozok fantastický, ergonomia výborná, všetko je tam, kde to čakáš, celkovo je tá motorka stavaná na rýchlejšiu jazdu a ostrý prejazd zákrut. Jasné, že sa na nej ide vynikajúco aj predpisovo a pomaly, ale sa jej v duchu za to ospravedlnujes...

Ten spomínaný prechod z 8 na 16 ventilov pri 7k otáčkach, nie je vôbec nic, čo by malo byť tak strašne diskutované a o čom by mali kolovať nejaké mýty. Absolútne ti to dynamicky/kineticky nič neurobí s motorkou, nezmení adheziu zadnej gumy ani nevychyli z trajektórie. Proste ti na moment klesne a v momente stupne krútiaci moment a cítiš to, lebo je to mechanická záležitosť. Keď si idem zákrutu s citlivým korigovanim plynu, lebo ju idem napríklad prvý krát, tak si až podľa ťahu a zvuku všimnem že už som nad 7k, veľakrát až na výjazde zo zákruty pri otvorení plynu. Ked ideš zákruty na dvojke a davkujes plyn tvrdo, tak ten prechod pocitis, ale neexistuje, že ta to nejak rozhodí, ani keby si rovno lakeť vtedy dával. Neni to nejak ucukane. Väčšinou to využívam len pri predbiehaní. Inak si jazdim, ako keby ten vtec nebol. Neprekvapí to, ani neohúri. Kvaltovanim si to ustrazis jak treba.

Je to ťažká motorka. A nie pre najnižšie postavy. To si treba uvedomiť. Že prístup jeden palec na zemi a naklonená motorka mi stačí - to isto nedopadne dobre. V meste pri pomalých rýchlostiach a s frajerkou vzadu mi to nesedí. Z mesta v takomto prípade rýchlo von a je to v pohode. Písal som, že pre mňa je to "aj-aj" motorka. To znamená, že zvládne presun, uvezie dvoch ľudí a hocičo, čo potrebujú bez odvravania, má slušný pomer praktickosť/funfaktor a vyhovujú jej zákruty. Niekde som čítal, že na pravej strane brusis zvody skôr ako stupacku, ale neviem posúdiť, pravá strana mi nejde, vždy si nejak sprosto zavriem ruku s plynom. Doľava to ide lepšie. Ale to je môj problém, nie vfr-ky. Až začne byť "ani-ani", to znamená, že už môj skill bude niekde za jej potenciálom, tak to bude chcieť dve odpovede, čiže dve mašiny. Vfr vnímam ako motorku, ktorá jazdca smeruje k superšportu + druhej mašine. To už je individuálne, že čo má byť tá druhá. Ale kým k tomuto u mňa dôjde, tak to sú roky.

Tento rok som kúpil vfr1200f rv 2011, ale r46vtec, pokiaľ sa nič vážne nestane určite nepredam, aj keď ma frajerka do toho už dlhšiu dobu tlačí. Túto motorku mám veľmi rád.
Kľudne by som ju odporučil aj začiatočníkovi kludnejsej povahy. Najprv ten rešpekt z váhy a potom s pribúdajúcimi skúsenosťami ten fakt, že vôbec nemusíš meniť mašinu, táto zvláda na veeelmi dlho všetko, čo potrebuješ, kým sa vyjazdis na takého strelca, že sa na ňu začneš pozerať z vysoka.

Jeanee
Jeanee napsal 25.04.19 v 17:55 10b.

Johann46
Johann46 napsal 25.04.19 v 17:54

PeterVFR
PeterVFR napsal 25.04.19 v 12:22 7b.

Super. Tiež, keď som si vyberal VeFRo, mal som predstavu sústredenú na červenú farbu. Ale pri motorke som zistil pár "zabudnutých" vysvetlení a informácii cez telefón, koloristika lakovaných dielov po oprave nebola zvládnutá a za správnych svetelných podmienok mi to už bilo do očí ( ale novší model, čiže tmavočervená metalíza ), nádych do tehlovej farby. Mala síce navyše ABS, ale viac km a pri pohľade na ňu sa mi proste srdce nerozbúšilo ... Čiernu som veľmi nechcel, ale keď som túto svoju ( vtedy ešte potenciálne možno svoju ) uvidel, začal v hrudi buchot ako na koncerte Metallic-i .
Ten otvor pod podsedlovkou fakt kus ruší bez výfukov, no prečo niekto zakryl letmáč týmto laufom fakt nechápem. Jednu z designových zaujímavostí tohto modelu zmietol zo stola. Kus škoda.
Tak si užívaj VTEC-ové km s radosťou a bez starostí.
Sorry, ale ten výfuk je možno aj za viac, ako - 3 body ...

Vinour
Vinour napsal 24.04.19 v 20:13 3b.

Co ten vývod bokem a absence krásných výfuků pod sedlem ? A ještě to zakrývá letmáč...
Napadá mě : návrat do pravěku, nebo snad úspora hmotnosti ?
Jinak VFR je libovka

BranoVFR
BranoVFR napsal 24.04.19 v 13:18

Mike70, súhlas. Vyzerá to mega. Aj tie polepy na kapoty.