Harley Davidson XL 883N Iron (2016)

Vlastník colonelsanders
Vloženo 9.4.2019
Aktualizováno 9.4.2020

Polotučná vstupenka do sveta Harley Davidson, láska na prvý aj druhý pohľad.

První dojmy - Je to moja prvá motorka po 6 ročnej pauze a 2 deťoch, kupovaná na slepo bez skúšobnej jazdy. Nič som od nej nečakal, takže ma nič nesklamalo. Prvé dojmy prekryla eufória z návratu k motorkám a snaha o to aby som sa dostal domov živý:)

Motorku bych doporučil pro - Nemyslím si že je to len moto pre ženy a začiatočníkov, za mňa si moto môže kúpiť ktokoľvek okrem nich kto čaká od motorky len jej základné funkcie a nič navyše, t.j. sa chce len povoziť pre dobrý pocit. Ak máte otázky, kľudne píšte, rád odpoviem! Ak máte konkrétne otázky a chcete radu pred kúpou, neváhajte mi písať, rád poradím.

Doplňky na motorce - Motorka kupovaná s Vance and Hines Shortshots, dodatočne som namontoval Super Q Baffle. K motorke bola aj brašňa, príplatkové svetlo a sedadlo, inak len malé kozmetické úpravy na "začiernenie" čo najviac chrómovaných plôch.

EDIT: 8.1.2020 - motorka ide tento týždeň ne ďalšie úpravy, a to výmenu riadidiel za mini-apes (sú mierne vyššie kvôli rovnejšiemu posedu - prvá sezóna ukázala že je to pri mojej výške nutnosť), výmenu vzduchového filtra (pribudne športový filter ktorý pustí do motra viac vzduchu) a preprogramovanie riadiacej jednotky (použijeme modul Fuelpak 3, toto je zase potrebné aby sa motor prispôsobil nesériovým výfukom a vzduchovému filtru).

Irona som kupoval po dlhej pauze od motoriek (pred tým Honda CBF500 - najazdených 40 000 km). Pôvodne som chcel skúter na rýchle presuny po Bratislave, postupne som sa cez Honda Monkey 125, Husqvarnu Svartpilen 401 dostal až ku Triumph Street Scrambler. Nad HD som ani nerozmýšľal, boli mimo moje záujmové pole.
Moto som vyberal počas zimy, peniaze ma pálili vo vrecku, musel som sa rozhodnúť rýchlo. Kto by predsa čakal na začiatok sezóny, na skúšobné jazdy a na logické úvahy nad motorkami?:)

Keďže počas osobného stretnutia s Triumphom medzi nami nepreskočila potrebná "iskra",zastavil som sa v predajni Harley Davidson v BA pozrieť Street Rod 750. Odtiaľ to bol už len krôčik ku ponuke na Iron 1200, no ten bol nad moje finančné možnosti. Predajca veľmi ochotne aj v mraze kvôli mne Irona vytiahol na parkovisko a naštartoval ho pre mňa. V tom momente bolo rozhodnuté. Stále čítam že do HD sa človek buď na prvý pohľad zamiluje, alebo ho nechá chladným. Tak ja som bol jednoznačne ten prvý prípad.

Prelúskal som teda zimnú ponuku jazdených motoriek na internete a našiel Irona 883 za sympatickú cenu, vo farbe Olive Gold, ročník 2016, nájazd 4500 km, kupovaná na Slovensku. Predajca bol veľmi korektný a rýchlo sme si podali ruky.

Na motorke už v čase kúpy bol namontovaný výfuk V and H Shortshots, pre mňa to bolo príliš hlučné, vyriešil som to teda montážou Super Q Baffle, ktoré robia hlučnosť únosnou. Zvykal som si na zvuk prvých asi 500 km, teraz by som už asi nemenil, jedine keď za super drahé Jekill and Hyde, na ktorom sa dajú prepínať režimy hlučnosti klapkou. Taktiež som ku moto dostal výborné príplatkové svetlo Daymaker (odporúčam), sedadlo Café Solo a praktickú bočnú brašňu.

Teraz ku samotnej motorke:

Mám najazdených asi 800 km, takže hodnotím zatiaľ len začiatky sezóny. Motorku využívam denne na jazdu do práce a tiež na pracovné stretnutia, keď mám príležitosť, vždy ju používam na všetky svoje presuny. Jej vhodnosť na celodenné jazdenie neviem zatiaľ posúdiť.

Negatíva:

Asi v každom merateľnom ukazovateli Iron zaostáva za konkurenciou. Našťastie pre mňa nemám porovnávací základ, takže mi mašina vyhovuje. Brzdy sú za mňa OK, pruženie už menej. Na moje prekvapenie je motorka dosť citlivá na pozdĺžne nerovnosti na cestách, vadia jej škáry a vyjazdené koľaje, necháva sa nimi viesť. Nie je to ale žiadna tragédia. Celkovo nemá rada nekvalitné cesty (v Bratislave ale iné ani nemáme). Výkon 52 koní na 250 kg je vo svete motoriek asi na smiech, mne ako oteckovi dvoch detí ktorý vždy jazdil defenzívne a tzv. preposrato, výkon postačuje. Viem si však predstaviť že pre 95 percent motorkárov je to málo. Výkon sa dá mierne upraviť montážou športového filtra a premapovaním riadiacej jednotky (Stage I), výmenou valcov a piestov sa dá dosiahnuť dokonca výkon 77 koní pri objeme motora 1200 ccm (Stage II). Toto sú ale investície ktoré pri tejto relatívne lacnej motorke až tak nedávajú zmysel, to už človek rovno môže ísť do vyššej rady Sportsterov, alebo do Big Twin kategórie HD.
Pohodlie je za mňa OK, na svojej bývalej Honde CBF 500 som dal denný rekord 750 km a prežil som, na Irone mám denný rekord 120 km, a neubudlo zo mňa. Rovno ale podotýkam že so sériovými riadidlami to nie je na celovíkendové jazdenie.

Pozitíva:

Tu sa dostávam na tenký ľad, pozitíva Irona viem hodnotiť len silne subjektívne. Mám ho tak rád že mu odpúšťam všetky neduhy (výkon a pruženie). Každý deň sa teším do garáže, strašne sa mi páči (veľmi sa páči aj laikom z môjho okolia, znalci motoriek sa ma rovno pýtajú prečo som nekúpil Yamahu MT-09, keď tá má vyše 100 koní...).
Zvuk je samozrejme silný faktor pri tejto motorke, je radosť ju počúvať, hlavne v rozmedzí 2 200 - 3 200 otáčok je to paráda. Pri jazde okreskami sa rád pohrávam s plynom a radím rôzne prevodové stupne, ten zvuk má totiž tisíc tvárí...Pod plynom krásne duní, pri ubratí buble a decentne striela, pri konštantných otáčkach je to harleyácka lahoda. Áno, HD svojim zvukom nahrádza všetky konštrukčné nedokonalosti, mňa si ale úspešne kúpili a natreli na chleba.

Ďalším subjektívnym faktorom je história a kult okolo HD, jasné, je to len marketingový bullshit, no aj mňa táto téma začala baviť až po kúpe motorky. Žiadna iná značka ma neprinútila bádať po jej histórii, no teraz poznám naspamäť celý vývoj rodiny Sporsterov a veľmi ma baví pocit že som členom tejto imaginárnej rodiny. Najnovšie som zahorel láskou ku starším karburátorovým modelom z 80. rokov s motorom Ironhead:)

Zhrnutie:

Smelo si kúpte túto motorku ak Vás na prvý pohľad chytí za srdce, určite neoľutujete. Jej silnou stránkou sú nemerateľné ukazovatele, slabinou asi všetko ostatné. Je to minimalistická motorka ktorá sa ani nesnaží tváriť inak. Práve jej úprimnosť, neohrabanosť a mechanickosť nakoniec u mňa rozhodli v jej prospech.

EDIT 8.1.2020:
K zhrnutiu pridávam aj krátke zhrnutie po prvej sezóne, počas ktorej som najazdil necelých 3 000 km, čo je žalostne málo, ale Bohu vďaka aj za to:)
Môj názor sa za sezónu nezmenil, sporster mi prirástol k srdcu a chodím ho teraz v zime docela často do garáže hladkať. Sezóna ukázala že neistota podvozku ktorú spomínam na začiatku článku bola spôsobená podhustenou prednou pneumatikou, rýchlo sa to vyriešilo. Keďže som pomerne vysoký (185 cm), ukázal sa mierne nepohodlný posed na dlhších trasách (diskomfort nastal po cca. hodinke a pol jazdy). Na ďalšiu sezónu plánujem aj dlhšie výlety, takže prispôsobím riadidlá svojej výške, dokupujem 12 palcové mini apes, neskôr dám foto). Ďalšia skúsenosť sa týka výkonu motorky, tá síce mne stále postačuje, ale cítim že motor nejde tak ako by mal a chcel. Preto idem do úpravy motora Stage I, kde sa mení palivová mapa, výfuk a vzduchový filter. Ja už výfuk mám, čiže ostávajú zvyšné dve. Po tejto úprave narastie výkon len veľmi mierne alebo vôbec, no zmení sa priebeh výkonu, t.j. motor by mal ísť lepšie do otáčok a viac ťahať v šišom otáčkovom spektre. Dám sem skúsenosti po pár stovkách kilometrov. Ďalšie úpravy už na mtoo neplánujem, aby som ju príliš nezošpatnil oproti sérii..

Holmik
Holmik napsal 20.03.21 v 10:16 10b.

Pěkná recenze psaná od srdce Já tomu říkám americká Jawa, jezdí to, brzdí to, klepe se... co víc k životu :)

Krakatau
Krakatau napsal 14.04.19 v 15:05 10b.

Krásne od srdca napísané. Mal som možnosť pojazdiť viacero Harleyov, ale keď si raz budem vyberať toho svojho, tak Sportster 883 je aj pre mňa horúci favorit.

nexus
nexus napsal 10.04.19 v 14:46 10b.

Pěkná recenze. To že nemá výkon? Že má horší parametry než jiné? Tahle motorka je o pocitu a tak, jak jsi to napsal.

CZ175_1967
CZ175_1967 napsal 09.04.19 v 21:10 10b.

Pekna recenze. 10 bodu. Dej sem prosim zvuk

PSanec
PSanec napsal 09.04.19 v 17:18 10b.

Pěkný HD a dobře napsaný.Vela super km.