Honda XL 650V Transalp (2001)

Vlastník toorek
Vloženo 16.3.2019
Aktualizováno 16.3.2019

Moje první velká motorka, která trpělivě odpouští jezdecké chyby a spolehlivě doveze do cíle.

Motorka koupena od soukromé osoby

BMW F 650 GS: Aktuální nabídka na Transalpa byla o dost levnější než jakékoliv použitelné 650 GS nebo jiné cestovní enduro. :-)

První dojmy - při mých 176 cm je na mě vysoká. Musel jsem si zvyknout a nebát se toho. Pak už je to takový hodňoučký beránek, který nabízí velmi pohodlné svezení. Spotřeba by mohla být nižší, ale žádná tragédie.

Motorku bych doporučil pro - vhodná pro začátečníka nebo při nízkém rozpočtu.

Doplňky na motorce - vyšší turistické plexi, deflektor, širší řídítka, blástry, hrazda, 12V a USB zásuvky na řídítkách a pod sedlem, držák na mobil, vyhřívané hefty, snížené sedlo, topcase a boční kufry, padáky, výfuk MIVV OVAL

Řečeno prozaikem, byl to sňatek z rozumu. Ale stali se z nás nejlepší kámoši.
V mládí jsem se jen párkrát svezl na Jawách, neměl jsem ani řidičák. A pak dlouho nic. Když se před pár lety povolilo jezdit s řidičákem B 125 ccm skútra, rozpomněla se dušička na mládí a zachtělo se opět jedné stopy. A kamarádům to na mašinách tak slušelo... Skútr vydržel v garáži jeden rok a bylo jasné, že chci víc. Takže dodělat papíry a začít vybírat.
Limitující byl rozpočet. Prodat skútr a něco málo přihodit. Pročetl jsem místní recenze, poptal se kámošů, zúžil výběr a začal sledovat inzeráty. Za nějaký ten týden se objevila nabídka, které nešlo odolat. A Transalp byl najednou doma. Dřív než řidičák, ten byl až za dva měsíce.
Při koupi jsem na něj snad ani nesedl, nechal jsem to na kamarádech. Ty rozměry ve mě budily respekt, oproti skútru fakt jiná liga. Později po pár pádech na krátkou nohu jsem už našel ten správný grif. Ale 100% jistota mi i po třech letech občas chybí. Myslím si, že problém není ani tak v motorce jako v hlavě.
Jak už se jednou rozjede, řídí se krásně, pohodička na dvou kolech. Líbí se mi zvuk motoru a jeho přiměřené reakce na plyn. Jízdní komfort na stovky kilometrů, měkčí podvozek a čitelně dávkované brzdy. Pod sedlem je spousta místa. Spolujezdec si také pohoví (baťůžek si ještě nestěžoval), jen ten výkon ve dvou občas chybí.
Dlouhodobá spotřeba se pohybuje kolem 4,9 l / 100 km. Při kochačkách umí jít o hodně dolů, při ostřejší jízdě ve dvou zase nahoru.
Za tři roky jsem se nesetkal s poruchou. A to si se mnou mašina hlavně v začátcích dost zkusila. Motorka samozřejmě dostává potřebnou péči, většinu servisu našinec zvládne sám. Cena některých originálních dílů je občas přemrštěná, naštěstí je k mání spousta kvalitní druhovýroby za rozumný peníz.
Tahle motorka je parádní parťák na ty naše rozbité české silničky, jeden se nemusí bát kdejakého výmolu. Terénu se taky nebojí, ale hledat její limity nehodlám. Dá se s ní i na dálnici tak do těch 120 km/h, jet delší dobu víc mi už přijde jako trápení mašiny. A taky si pak pápne. Nejlépe se spolu cítíme při pohodové jízdě po okreskách.
Co se týká cestování, něco už máme za sebou. Nejdelší etapu jsme dali 800 km a můžu říct, že moje pozadí si moc nestěžovalo a ani zbytek tělesné schránky netrpěl.

lookes
lookes napsal 22.03.19 v 13:45

Konvička byla legrační, ještě teď si vzpomínám, jak bylo super projet se na ní kolem kempu v pantoflích a tričku bez kokosu, a tys na ní lítal s náma po silnicích... Těším se na další kiláky a dobrodrůža s TA. Je trochu hůř ovladatelná v zatáčkách než malý GS, ale jinak prima povození. Hlavně vole bacha štěrk. Pamatuješ? Von totiž žádnej bezpečnej způsob jak jezdit na našich mazlících bohužel neexistuje.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 19.03.19 v 07:07 10b.

5157
5157 napsal 19.03.19 v 07:00 10b.

Kdysi dávno jsem ho měl taky, věrný bezporuchovy parťák abych ho netrápil moc na dálnicích, dál jsem menší zadní rozetu z cb1300 převody jsou více do pomala. Hodně šťastných km

kapr
kapr napsal 18.03.19 v 20:05 10b.

výborná motorka , najezdil jsem na ní zhruba 40.000 km. Vždy bez problémů. Osobně jsem servisoval, řetěz byl v těchto km asi na polovině rozsahu. Spotřeba jak píšeš. Jak tu zaznělo na dálnice nic moc, ale okresky, nekvalitní silnice i off road super. Na velikost motorky si zvykneš. Já mám 169 cm a neměl jsem s tím žádné potíže. Tož nech slůží

kralici79
kralici79 napsal 18.03.19 v 10:58 9b.

Měl jsem dva roky Deauville 650 a kámoš jeden rok Transalpa což jsou vlastně stejný motory v úplně jiných mašinách. Ani jednomu z nás nestačil výkon. Přesně jak píšeš do 120 km/h dobrý a pak už trápení a taky nepříjemné vibrace. Jinak mašina jako taková byla moc fajn a rád zavzpomínám. Měl sem to podobně jak ty, po letech kdysi s Jawou skůtr 125 a pak Deauville. Tak ať slouží a dělá jenom radost.