Honda XL 600V Transalp (1994)

Vlastník Peter26
Vloženo 3.12.2018
Aktualizováno 20.2.2019

Jednoduché cestné enduro vhodné aj pre (fyzicky schopnejšieho) začiatočníka .

Suzuki XF 650 Freewind: žiadny schopný nebol k dostaniu a príliš mi nevoňal jednovalcový motor
Yamaha XT 600 E: Hľadal som nejaký kompromis medzi endurom a cesťákom a tento model je skôr na zábavky v blate.

První dojmy - Keď som prichádzajúc k majiteľovmu domu videl tú dvojkolesovú japonskú kravu tak som začal premýšľať či je toto ozaj dobrá voľba pre úplného moto začiatočníka. Po asi dvoj hodinovej prehliadke ktorá bola zároveň čakanie na úplné vychladnutie motora prišla chvíľa zatlačiť to kúzelné tlačítko. Krátko na to sa ozval nádherný dunivý zvuk tej japonskej vidličky . Na videách to neznie nijak zaujímavo ale v reále to má fakt nádherný zvuk pred ktorým sa mohol skryť aj "autoškolácky" kawasaki Vulcan S . O chvíľu na to prišla tá zaujímavejšia vec a tou bola skúšobná jazda. Hodil som kastrol na hlavu v ktorej mi v tej chvíli vírili tragické scenáre ako sa po prvých metroch vydám na kontrolu priekopy ktorá sa tiahla popri ceste.Už pri pohýnaní som zostal prekvapený pretože by som fakt nečakal , že taká robustná,stará a ťažká motorka môže byť tak krásne ovládateľná . Viem, že som toho veľa nenajazdil ale v porovnaní s tým Vulcanom v autoškole bola toto fakt nádhera. A tak mi nezostalo nič iné ako ju zobrať :-)

Motorku bych doporučil pro - Motorkárom ktorý nehľadajú rýchlosť ale pôžitok z jazdy :-)

Doplňky na motorce - 12V zásuvka,padáky,držiaky bočných kufrov a top case ,zvýšené plexi

Transalp mi prišiel ako ikona cestovných endúr. Prečítal som o ňom mnoho článkov a recenzií a myslím , že ani po 24 rokoch pri pravidelnej a poctivej údržbe nesklame .

Stihol som na ňom najazdiť asi len okolo 90 km potom by to už bola vražda. Ale ako som písal vyššie je to veľmi dobre ovládateľná mašinka . Motor pekne ťahá odspodu ale nie je to žiadna raketa . Ale presne to som od nej čakal , absolútne nemám potrebu rýchlosti ale užívať si každý km na cestách aj necestách. Podvozok je fakt geniálny, pri prvých nerovnostiach našich slovenských cestičiek som mal smrť v očiach ale motorka to krásne zvládla. No zatiaľ to bolo väčšinou v meste a teréne takže na vo vyšších rýchlostiach to otestujem až na jar . Motorka bola na svoj vek v peknom stave. Podľa fotiek z KO všetky plasty sedeli. A až na pár prirodzených "odrenín" jej nebolo nič vážne . Hneď po príchode som vymenil chladiacu zmes (motul motocool expert) a vyčistil reťaz ktorá bola celkom fest zababraná . Ďalej som vybral tlmič aj s prepákovaním ktoré som vyčistil a namazal . Kvôli možnej únave som zmeral a nalakoval pružinu . Plánujem ešte skontrolovať brzdy a vidlicu na ktorej rovno vymením dotrhané manžety. Inak na motorke nebolo treba nič iné robiť (ťuk,ťuk) . Bývalí majiteľ mi ju predal s tohto ročnými nepoužitými obutými pneumatikami mitas E08 ( uvidíme či sa za tie roky zlých ohlasov niečo zmenilo), novou baterkou varta a k tomu všetkému mi prihodil ešte náhradné diely ako vzduchový filter, nevyužité tesnenia palivového kohúta a membránu do karbecu ( jednu vymenil ale druhá vraj bola ešte v poriadku).
Tak teda uvidíme čo sa bude diať budúcu sezónu .

Peter26
Peter26 napsal 02.01.19 v 16:03

Ďakujem

2kola2
2kola2 napsal 10.12.18 v 18:01 8b.

Ať ti slouží ještě ten nějaký rok a užíváš si jak píšeš na cestách a necestách. A

fantomasbike
fantomasbike napsal 08.12.18 v 09:06 10b.

Tento transalp se mi vždy líbil nejvíc.Ať slouží

brejsa.cz
brejsa.cz napsal 07.12.18 v 20:12

Měl jsem přesně tento model a stále s láskou vzpomínám... Pohodlné a bezproblémové cestovní enduro, které mi otevřelo novou životní etapu a vrátilo chuť po dobrodružství na dvou kolech.
Přeji ti, ať ti dělá radost.

White_Wolf_Garage
White_Wolf_Garage napsal 05.12.18 v 23:14 10b.

Krásná klasika... ať slouží!!!