MZ ETZ 150 (1990)

Vlastník Destroyer
Vloženo 2.12.2018
Aktualizováno 2.12.2018

Keď som mal 12 rokov, stál som pri internáte "na Barinách" v rodnom Zvolene, uprene som sa pozeral na MZ 150 odparkovanú v panelovom výklenku stavby. Vtedy som ešte ani netušil aký dosiahnuteľný je tento sen, a že bude mojou vstupenkou do sveta "ozajstnýc

První dojmy - Prvú jazdu som s MZ 150 ETZ absolvoval na trase Martin - Zvolen, ihneď po kúpe. Bol som unesený, vstrašený, nadšený, v žalúdku som cítil také to šteklenie ako keď som dostal prvý bozk na nejakej veľkej oslave od 15 ročnej baby. Ja som mal vtedy 13 a bozk na rozlúčku utíšil výrečné dieťa tak, že sa ani mama nestačila čudovať. Prečo si tak ticho? - pozerám na hviezdy...

Motorku bych doporučil pro - pre adolescentov puberťáckych ( ako by kodet povedal: bohémov a rudých bolševických nokov) ktorí potrebujú dostať ranu osudu.

Týmto textom dopĺňam moju virtuálnu garáž, ešte pred tým ako príde ten Nemec čo berie krásne spomienky a schováva veci po dome. Konečne som po 10-rokoch vysnoril fotky týchto strojov.
Keď som mal 18-19 rokov, vlastnil som prvú eMZetu, druhú som mal v 20-tich, čiže MZ som jazdil medzi rokmi 2005 - 2008. Prvá trojmesačná brigáda po skončení strednej školy mi pred koncom leta dovolila našetriť neuveriteľných 16.500,-Sk za ktoré som si kúpil tento pekelný stroj. Bola to moja vstupenka do sveta "skutočných" motoriek. Jasné, mal som Babettu, ale to je predsa moped hodný poštára. Mal som ČZ 175 477 - ale bez papierov a "sloboda" mladého muža predsa potrebuje krídla ktoré jej poskytnú tabuľky s ŠPZ (tie boli aj na Favorite, možno z toho dôvodu otec do dnes nechápe prečo som motorkár).
Prvá jazda z Martina do Zvolena s 5-stupňovou prevodovkou dopadla na výbornú. Do teraz si pamätám ako mi vletela do prilby nejaká mucha alebo čo a hneď som vyskúšal kritické brzdenie. Druhý zážitok je tvár môjho kamaráta Tomáša, ktorý ma učil jazdiť na svojom Mustangu v 15-tich. Cestou do Zvolena som sa stavil na Budči, kde trávil víkend u starkej. Motorku som postavil pred bráničku, keď ju zbadal tak s otvorenými očami utekal ku mne. V tom čase mal ČZ 175 353, z ktorej som zoskakoval pri jazde do kopca v Trnavej Hore na 1. prevodovom stupni. Tomáš s ktorým som hral v kapele a sedel v jednej lavici počas strednej školy o ničom ani len netušil. Následne si kúpil MZ 250 ETZ a jazdievali sme občas spolu.
Prvý raz som zažil prepis motorky na policajnej stanici v obrovskej fronte - túto skúsenosť považujem tiež za istý druh odpanenia. Po zbytok leta som jazdil len na motorke, rovnako ako aj nasledujúcu sezónu (teda keď pršalo tak na Favorite) Začali sa mi zdraviť motorkári, pričom pred tým som ani nevedel že sa vôbec niekto niekomu zdraví. S motorkou som spoznal okolie Zvolena a trošku stredné Slovensko, no nikdy som s ňou nebo mimo hraníc SK. Jazdil som vždy keď som mal nejaké peniaze na benzín. Problémom bolo, že to nebolo často, keďže v tom čase som živil finančne nemenej náročné hobby - bicie. S "Emou" som zažil aj prvú kolíziu na ceste - šmyklo mi zadné koleso v zákrute a motorka sa oprela o zvodidlá. Nebolo by na tom nič, akurát medzi zvodidlami a motorkou bola moja noha. Opuchol mi členok a po dvoch týždňoch som sa odhodlal do nemocnice - chlap mi povedal že som neskoro a tak si to mám len mazať a po mesiaci bolo po všetkom. Napokon lepšie ako keby tam zvodidlá neboli a ja by som skončil niekde na dne priepasti v Sklených Tepliciach.
Prišla možnosť predať moju MZ za dobré peniaze, napokon po 2 rokoch jazdenia a opravenia otáčkomeru, som ju predal za 15.000,-Sk. Na to že som tam kupoval len benzín a 1x vymenil olej, celkom fajn cena. Koľko som najazdil celkovo netuším.
Od /a teraz dobre počúvaj/ mojej starkej na záhradke suseda syna, som zakúpil MZ 150 v dezolátnom stave za 6.000,-Sk, tak mi ostalo aj na prvé skutočné bicie Mapex. Motorku som spojazdnil, nastriekal (a pochopil že zo mňa lakýrnik nikdy nebude) ale nikdy nefungovala úplne, predná brzdy mala KO tesnenie na master cylindri a napokon mi odišlo gufero v motore. Neopustil som s ňou mesto a tak som sa po lete rozhodol, že je na čase posunúť sa ďalej, kdekoľvek, hlavne k pojazdnej motorke. Mašinu som predal za 12.000,-Sk - čiže s neuveriteľným ziskom a vedel som, že potrebujem niečo silnejšie. Potrebujem hlavne jazdiť a nevŕtať sa v mašine. Keby som bol vtedy tušil ako na tom budem s Jawou 350, ale to je iný príbeh.

miguel323
miguel323 napsal 21.04.24 v 20:19 10b.

Krásný příběh ..

fatman
fatman napsal 09.12.18 v 19:12 10b.

Tak to mi úplně mluvíš z duše
Akorát já měl tu "pravou" fungl Jawu 350/639 v 91.
Líná těžká potvora na které mi MZtky ukazovali zadní světla ...než přišla opravdu dlouhá rovinka !
Prodal jsem ji a koupil olítanou MZ 150!A spokojeně odlítal sezonu
To byl začátek na velkých...
Probudil si ve mě nostalgické vzpomínky

Lubik2
Lubik2 napsal 09.12.18 v 15:35 10b.

první moje " Velká motorka"

Destroyer
Destroyer napsal 04.12.18 v 21:41

hruso25 - teda ak si to mal takto tak mi je to ľúto .
Ja mám aj ženu aj dieťa a motorky stále pribúdajú (už som sa však rozhodol nekupovať kým nedokončím rozbehnuté projekty) a pravdou je, že aj ja som sa už vlastne rozhodol skoncovať s motorkami >> nepredám už ani jednu!

hruso25
hruso25 napsal 04.12.18 v 21:20 10b.

Takto sme začínali skoro všetci. najpr na Pionieroch, Jawkách a potom prišli ženy a boli ženy a motorky a potom zo žien manželky a potom deti a motorky išli z domu a ubehlo veľa, veľa času kým nám ženy dovolili motorky.