renocar_unor

Cagiva Gran Canyon 900 (1999)

Vlastník kotzitzaq
Vloženo 23.11.2018
Aktualizováno 4.3.2023

A je to tady zase, ale jednou se to provalit muselo. Prostě mám rád motorky Cagiva. Nemá to žádný objektivní důvod, ale je to tak.

Cagiva Navigator 1000: Hmotnost, 18" kolo
Suzuki DL 1000 V-Strom: není Cagiva
Triumph Tiger 955i: není Cagiva

První dojmy - Byl to další neudržovaný vrak, co stál několik let v kůlně. Každá páčka směřovala jinam, půlka motorky rezavá, hladina kapaliny ve spojce průběžně klesala a pod zadkem mi chrastil motor Ducati, jehož desmo rozvod byl na servisu naposled před pěti lety.

Motorku bych doporučil pro - Pro někoho, kdo má řidičák na motorku a líbí se mu Cagiva Gran Canyon.

Doplňky na motorce - Doplňky, které bych chtěl, v podstatě neexistují, nebo jsou nedostupné (hlavní stojan, padáky, nosiče kufrů). Navíc prozatím spíše řeším opravy, než úpravy.

Léto 2017
Z důvodu narození potomka jsem si řekl, že bych měl trochu zpomalit a prodal jsem mého dlouholetého věrného souputníka Banditu. Už v době prodeje jsem věděl, že si koupím jinou motorku, ale chtěl jsem tentokrát cenduro, nižší hmotnost než Bandit, vstřikování, pokud možno na drátech a kdyby se podařil vzducháč, tak jenom lépe. Nevím proč, ale mám zvláštní slabost pro ty neúspěšné. Jako soukromé auto mám 25 let starý Rover a jako moto jsem se chtěl vrátit ke Cagivě, která produkovala tak dobré a levné motorky, až je nikdo nekupoval a z trhu se vytratila (já vím, já vím, prodává se MV-Agusta a plánují obnovení Cagivy v podobě elektrobiku, ale to je úplně jiná liga).

Podzim 2017
Jak už to dělávám, našel jsem v inzerátech ten nejlevnější vrak a koupil jej. V podstatě to byl soubor nekvalitních náhradních dílů, který byl náhodou pojízdný a měl platnou STK. První jízda se staženou zadnicí a rukou na spojce, očekávajíc, kdy přes 5 let staré rozvodové řemeny vypoví službu a motor se krásně potká. Rychlá výměna tekoucího spojkového válečku, ještě jedna jízda se staženou zadnicí k mechanikovi (díly SPEEDY ) a po návratu už jen samá pozitiva a sociální jistoty.

Jaro-Léto-Podzim 2018
Zcela otevřeně nechápu, proč nebyla Cagiva Gran Canyon nikdy úspěšná. V dobových testech to jasně prohrávala a v porovnání s konkurencí toho nemá moc co nabídnout, ale motorky jsou o emocích a ty v sobě tahle zašlá Italka má. Motor moc síly nepobral (v podstatě nepobral žádnou), ale tváří se, jako by se chtěl porvat s celým světem. Podvozek je i přes svůj mizerný stav a pneumatiky ve stavu hokejového puku překvapivě pevný a stabilní (což ale ve srovnání s B12 bude asi každá motorka), a díky hravému podvozku a na cestovního slona celkem malé hmotnosti (materiály udávají mokrých 225 kg) je z motorky pocit spíše jako z motardu, než cendura. Nejsem nějaký enduro jezdec a motorka není enduro, nicméně chtěl jsem něco, co zvládne bez problémů nějakou tu polní a lesní cestu (a nebude nutné jet korkem). Pár výletů mimo asfalt proběhlo a s ohledem na mé schopnosti toho pořád umí motorka víc, než já. Spotřeba je zatím někde okolo 5,6 l/100 km, což je taky OK, pohodlí samozřejmě lepší, než na naháči (užší sedlo oproti Banditu mi nijak nevadí). Co se týče náhradních dílů, tak je to skládačka z běžné motocyklové produkce. Problém tak budou asi jen doplňky a plasty.

Léto 2021
bohužel vyvstala potřeba dojíždět téměř každý den přes ucpanou Prahu, jelikož post-covidová doprava dojíždění autem značně komplikovala (a bohužel práce byla mimo dosah běžné MHD). Na to se staré, zanedbané a vzduchem chlazené italské enduro moc nehodilo, tak muselo jít o dům dál a udělat místo pro "scooter". Ale jednou až budu mít k dispozici garáž/dílnu, tak ji zkusím zase koupit.

Animals21
Animals21 napsal 04.10.22 v 07:10 10b.

Před pár lety bych udělal "bože, Kadživa, kdo si to koupí" a teď tu najedu na tvůj profil a "jéééé ". doufám, že jsi pořád máš a že pořád jezdí, krásná motorka

tomcruise77
tomcruise77 napsal 30.11.18 v 10:27 10b.

Dobrý stroj

drobek88
drobek88 napsal 27.11.18 v 20:31

další blázen s grancanyonem.Držím palce ať ti to jezdí.Já jsem spokojený.A nosiče kufru jsem si vyrobil sám není to problém když máš kde.Chce to jenom trochu představivosti.

k.daNavigator
k.daNavigator napsal 26.11.18 v 22:13 10b.

Ahoj na jaře začnu se svou Cagivou Navigátor 10sezonu s tím že už má přes 💯 tis km
Přeju hodně statných km a třeba někdy někde na cestě...
Jinak váhově jsou na tom obě stejně jen navíc má to menší kolo a 98koniku a celkem živých

-Jandys-
-Jandys- napsal 25.11.18 v 14:22 10b.

Cagiva dělala pěkné motorky a i já mám pro některé modely slabost ať už třeba s motorem Suzuki