ČZ 150 (1951)

Vlastník libor600
Vloženo 22.11.2018
Aktualizováno 22.11.2018

Jako skalní fanda Československých a Českých motorek jsem pro renovaci ČZ 150c. V době mého mládí což jsou 70léta minulého století, se tyto stroje daly pořídit za 300-500Kčs. ani jsme o ně nestáli neboť v té době byla fenoménem Jawa Panelka a kdo byl hogo

První dojmy - První dojmy, nebyly žádné, neboť prodávající zatajil že moto byla po těžké havárii a po demontáži stroje jsem zjistil že je rám ohnutý hned za krkem,to znamenalo výměnu rámu. Po demontáži motoru byl utržený jeden setrvačník kliky. Někdo si na tom musel pěkně natlouct.

Dlouho jsem se chystal, na renovaci péráka, ale teď jich je vidět dost a Zetka150c je takové menší vydání této evoluce, která v poválečných letech vládla světem. Nehledě na to můj starší kamarád Ruda mi vyprávěl co vše s ní zažil. Ve dvou na tom jeli z Prahy do Púchova- Slovesko, a zpět. Dnes nad tím stojí rozum. Takže volba byla Jasná 150c. Musíme si uvědomit že v 50letech min, století byli rádi že měli co je, hlavně, když to jelo. Jawa či ČZ byly v té době na výsluní a jejich stroje odpovídaly světovému trendu. Zbarvení 150 bylo, černé-lidovka, černé a chromy to byl lux a také byla rozdílnost v pořizovací ceně. Pro vývoz byly červené, tam to ovlivňovala Jawa se svým pérákem. Při renovaci jsem narazil ne mnoho úskalí a třeba po sestavení motoru jsem ho prošlápl a světe div se, píst mi běhal obráceně, znova rozborka, hledání závady( vše o.k.) znova složení a výsledek stejný. No nikde jsem se před tím nedočetl že tyto strojky se točily obráceně. Proto mají svůj specifický zvuk a proto zvuk vrčící 150 je nezaměnitelný. Který je odměnou, za půl roku práce a shánění. Motocykl se vyznačuje velmi solidní spolehlivostí a výdrží, tak se ty motorky tenkrát vyráběly. Kdo si to koupil tak s vědomím že na celý život. Jezdím s ní příležitostní veteránské vyjížďky či srazy. Kde má svůj okruh obdivovatelů, jezdili na nich naši tátové a dědové, taky to byli frajeři. Mě na ní bolí zadek

Targus
Targus napsal 29.11.18 v 13:16 10b.

Vida, další foťácký skrblík.
Chlape, ty se snad za svou práci stydíš, nebo co? Anebo ty fotky nosíš každoui zvlášť do Práglu pěšmo?
No motka má na rozdíl od fotek desítku...
Ještě nco přidej...

SJ90
SJ90 napsal 29.11.18 v 10:17 10b.

Velmi pěkná
taky mne to čeká, ale pořád na ni není čas

Milan1963
Milan1963 napsal 23.11.18 v 00:46 10b.

Hezky udělaná.