Yamaha XV 1900 Midnight Star (2009)

Vlastník Kalanis
Vloženo 5.11.2018
Aktualizováno 15.11.2018

Mohutnost, síla, kroutící moment, chrom, jízdní vlastnosti

Motorka koupena od JHJ (Chrast)

Kawasaki VN 2000 Classic: viz recenze
Harley Davidson FLHR Road King: viz recenze
Honda VTX 1800: viz recenze
Suzuki C1800 Intruder: viz recenze

První dojmy - První dojem byl asi takový WAU! Obrovské krásné stroj, výbava kterou jsem si představoval, hooodně, ale opravdu hooodně věcí v chromu, přesně tak jak to mám rád. Neměl sem dalších slov

Je to můj splněný dětský sen, i když vlastně ne uplně tak doslova, ale ano, chtěl sem to a koupil si to. A tady je jak jsem se k tomu všemu dopracoval.
Mým původním snem nebyla přímo tahle motorka, ale Harley Davidson Road King. Když jsem konečně našetřil dostatečný finance na koupi vysněného stroje, začal jsem zjišťovat všechny dostupné informace, pročítal recenze a ptal se jiných, abych se dověděl, jestli koupit nebo nekoupit. Nejlepší samozřejmě je vlastní svezení, ale nikdo z okolí RK neměl a já chtěl klasiku karbeca. Samozřejmě možnost byla zajet na nějaké inzerát a projet a zkusit, ale využil sem možnosti volných jízd, který HD každoročně pořádá a zamluvil si HD RK 2018. Byl sem celkem v časovým presu a málem jízdu nestihnul. Nakonec ale sem přijel včas, rychlá registrace a hurá k motorce. Na pohled krásné stroj, po prvním dosednutí a zvednutí ze stojánku sem měl teda značné respekt, oproti mýmu Viragu znatelné rozdíl. Nebudu to nějak zbytečně rozebírat, můj pocit z jízdy na tom byl takový...hm...nijaký. Kurnik co to má byt? Bylo to tím, že sem čekal něco víc? Dyť je to kurnik HD, tak co to má znamenat. Ne, mý pocity po jízdě byly uplně jinde, než sem očekával. Jako ne, že by to nejelo, ale nejelo to uplně tak, jak sem čekal. Ten zátah by mohl byt mnohem lepší, přišla mě tam celkem znatelná prodleva mezi otočením plynu a reakcí motorky. Ovladatelnost na místě byla taky celkem šílená, zatočit s tím zpátky na původní místo, no pěkně mně cvakala prdel. Jediný, co můžu pochválit, tak byla ovladatelnost za jízdy, ta byla fakt dobrá, to se musí nechat. Tím započala má první nejistota v tom, jestli opravdu HD bude to, co sem chtěl. Zjistil sem, že můj mechanik a dokonce nikdo v blízkým okolí HD neservisuje, navíc sem načetl dost recenzí, že člověk fakt dost opravuje, takže rozhodnutí znělo jasně, amerika de stranou, bude to Japonec!

Tím pádem se rozjelo další velký kolo hledání a sondování, co teda pořídit. Chtěl sem něco, s čím si vystačím jakoby "nafurt", takže sem zamířil až k těm nejvyšším výšinám objemu (nač troškařit), a zúžil výběr na VN 2000, XV 1900, VTX 1800 a C1800. Začal sem postupně vyřazovat. VTX se mi moc vzhledem nelíbila a co mi bylo řečeno, celkem si to pápne. Takže šla z výběru první. Další sem vyřadil C1800 po tom, co sem si přečetl o jízdních vlastnostech a o cukavé reakci plynu. Tohle se soudruhům moc nepovedlo. Po vším, co sem přečetl a nastudoval zůstal Vulcan a Midnight Star. Tak trochu víc se mi líbil Vulcan a taky pocit toho, že je to prostě největší seriově vyráběné dvouválec. Další problém nastal v tom, když sem začal shánět něco, co by se mi líbilo. VN se dělají dvě verze, obyč a classic. Ta hnusná maska u obyč verze prostě není možný, že tohle někdo vymyslel a ještě se to někomu líbí (nic proti nikomu, každé máme jiné vkus), takže pokud VN, tak jedině verze classic. Což se ukázalo v ČR sehnat jako Mission Impossible. Nikde nic nikdo neprodává, sledoval sem inzeráty každé den, většinou i dvakrát denně, aby mi nic neuniklo a prostě nic. Když už sem byl téměř v koncích, našel sem jednu Polskou (ano, čteš dobře, Polskou) firmu, která tahá motorky z USA a zrovna měli dovezt aji VNko. Zkontaktoval sem, pobavil, šecko vypadalo v pohodě. Když sem byl ale za mým mechanikem, řekl mi, ať si pro jistotu zajdu přímo do Brna na Kawasaki a optám se. To sem taky udělal a bylo mi řečeno, že je to tak 50:50 jesi to tu přihlásím a co všecko mě to bude stát (ne jenom peněz, ale i času), takže sem to nakonec zavrhnul a řekl si, že dám šanci XV 1900. Co mě ještě nakoplo opustit možnost VN bylo to, když sem pročítal dál a dál různý fora, ne jenom v angličtině, ale překládal si i polský, francouzský a španělský fora, narazil sem na jedno, kde několik lidí psalo, že jim VN cca po 50k km začalo žrat hodně oleja. Mohla to byt samozřejmě vada kusu ale kdo ví. Na druhou stranu, každá motorka má svoje pro a proti, asi neexistuje uplně ideální stroj, ale o čem by to pak všechno bylo. Ještě sem zapomněl říct, že všechno tohle vybírání bylo o pocitu, načtených informacích a radách uživatelů. Nikdy sem všechny zmiňovaný motorky neprojel, což vím, že je chyba a možná bych se rozhodnul jinak, ale neměl sem na to čas a nechtělo se mi otravovat plno lidí za tím, že si ju jdu jako koupit, ale bylo by to ve skutečnosti jen proto, abych se svezl.

Asi sem měl štěstí, což je vlastně vždycky tak trochu potřeba a zavolal na inzerát XV 1900, který zněl fantasticky, až neuvěřitelně, v jakym stavu ta mašina je a co o ní bylo napsáno. Dobrý taky bylo, že moto byla ode mě jen sto kiláků, naposledy sem jel 350, takže to znělo taky dobře. Když sme tam s tatíkem a mýma dvěma dobrýma kamošema dorazili a konečně uviděli popisovaný stroj, všem nám spadla brada. Byl to výstavní kus. Nevěřil sem. Vážně ne, ale bylo to tak. Motorka jako z pásu, pán ji kupoval uplně novou s 0 km, rok sice 2008, ale do provozu šla až 2011. Najetých skutečných 15161 km, k tomu poctivě vedená serviska od nuly až po tyto km a servisováno vždy jen v Yamaze. Plno věcí si nechal dochromovat a přikoupil mraka doplňků. Kvalitních a originálních doplňků.

Takže po vizuální stránce super, teď ta motorová. Samozřejmě mě zajímal studené start. Chytlo to na brnk a ten zvuk, co se linul z toho laďáku, no prostě paráda. Nejvíc mě ale samozřejmě zajímalo, jak to pojede a jak se mně na tom pojede. Říkal sem si, že jesi to ztroskotá na tomhle, tak už si asi pudu hodit lano, protože v takovym stavu už neseženu. Naštěstí vše dopadlo nad moje očekávání. Co bych rád vyzdvihnul je ovladatelnost na místě. Měl sem z toho strach po tom, co sem zkoušel Haryka, tohle byla uplně jiná liga. Ano, de cítit, že to něco váží, ale oproti Viragu to není až tak velké rozdíl! Parádně umístěný těžiště, takže se s tím manipuluje líp než by očekával, recenze nelhaly. Pak už jen zatáhnutí za heft, rozburácení se motoru a střela kupředu. Orgasmus. Řeknu vám čisté orgasmus, tohle sem nezažil, jak se ten kolos dá do pohybu, váha se ztratí uplně. Jízdní vlastnosti sou neuvěřitelný. Oproti Road Kingovi vlastně stará motorka, ale UPLNĚ někde jinde.

Nemůžu ještě moc soudit, najel sem s tím zatím jen cestu domů, což bylo nějakých 120 km a ještě k tomu po tmě, ale zážitek super, jízdní vlastnosti super, motor taky super. Až najezdím víc nebo po příští sezoně, tak sem napíšu další pocity a zkušenosti. Vím, že to zatím není uplně recenze motorky, ale vlastně taková moje cesta k tomu, jak a proč sem koupil, snad to někomu taky pomůže při výběru. Časem přidám i víc fotek, než jen jednu mobilovku z benzinky. Pokud se rozhoduješ, jesi RK nebo XV, můj verdikt už asi znáš. I když netvrdím, že někomu se může jet zase líp na něčem jiným, sou to jen moje prozatimní pocity a na tom RK sem poprvadě taky najel pěknou prdlačku. Díky za přečtení a časem přidám víc. Hlavně kolama dolů!

Hříbek
Hříbek napsal 12.11.18 v 10:12 10b.

Krásnej kolos - super čtení ale do deště bych to netahal

SlimM
SlimM napsal 09.11.18 v 07:15 10b.

Nádherná motorka.
Dobré počtení.

Sabo7
Sabo7 napsal 08.11.18 v 19:54 10b.

Krásnej kousek.