Benelli TRK 502 (2018)

Vlastník Jurotel
Vloženo 1.10.2018
Aktualizováno 30.4.2020

Vloženo: 05.10.2018, Uskutečněno: 05.10.2018, Stav tachometru: 1000 km, Zhlédnuto: 33x

Som rád že spojková páčka ide lahúčko stláčať a aj prevodovka pekne zacvakáva.
Posed je ako na stoličke, taký narovnanejší. A aj spolujazdkyňa (s mojou manželkou chodíme často spolu) si pochvaľuje, že už má nohy v pohode a natiahnutejšie.

Mám 177cm a vietor mi fúka do vrchu prilby asi tak v oblasti čela. Čo je fajn lebo nepodfukuje mi plexi ani náhodou.
Samozrejme že oproti tomu 160 kg "biciklu" CBR 250 R čo som mal dlhých 6 rokov, sa to nedá zrovnávať, ale...
Honda je jednoznačne kvalita.
Táto Benellka je niekde 80-90% kvality Hondy.
Technicky je určite prepracovanejšia, ako moja predošlá CBR, ale má niektoré typické Čínske muchy.

Takže aby som tu nepísal iba plusy, ale aj nejaké tie veci ktoré nemuseli byť.

Od výroby je nefungujúci pupček na tachometri ktorý prepína zobrazenie celkoveho s denným počítadlom. (V rámci záruky sa ide vymeniť zadarmo komplet palubka).

Potom som zistil že motorka zle štartuje na 1 x, proste kašle a zdochne motor.
Do prdele čo je? Škrabem si hlavu, nová motorka a nechytá na brnk?
No a zistil som po dlhom špekulovaní, že pri zapnutí klúčika a naťahaní striekačky paliva do seba, treba ešte aspoň zhruba 4+7 sekúnd počkať (pumpa + pauza po naťahaní paliva) a až potom stlačiť štartér a potom chytí zaručene vždy na 1 brnk. (Všimol som si totiž že hardwer ešte vnútri motorky trochu vydáva nejaké zvuky, asi sa deje nejaká kontrola a preto treba počkať tých ďalších sedem sekúnd).
OK s tým sa dá žiť, ale na prepadnutie banky to asi nebude vhodný stroj.
Páči sa mi že sa dá ABS vypnúť, len škoda že to treba vždy po zapnutí kľúča robiť znovu.

Potom trebárs je vpredu na motore pri kolene výfuku, nejaké čidlo z plastu!!! vydané na nemilo bohu kamienkom kolesa. Ako aj hadička gumenná od chladenia.
Chcelo by to plech ochranný, (robí ho iná firma) ktorý sa dá dokúpiť za +- 160eur. (Aj Benelli predáva plech, ale ten je malý a zakryje akurát tak prd)

Vzdušný filter (Molitan - stačí oprať v Jarovej vode) sa čistí každých 7 tisíc km, ale treba sa prehrýzť k nemu cez nádrž a bočné plasty obidva idú dole,. (Vraj pri Adventure moto je to bežné (Aj Suzuki V-Strom napr. ) ale sere ma to dosť aj tak...)
Ja ho budem čistiť aspoň každých 5000, lebo keď som ho čistil pri 7000 tak mi klesla spotreba o pol litra - tak že podľa mňa je to už neskoro.
Edit: Tie bočné plasty sa nemusia dať dole, stačí keď sa demontuje plastový kryt nádrže a nádrž sa celá poodpája a dá úplne preč. Tento postup je o polovicu menej náročný na čas a aj nervy...
V tomto videu tento ľahší postup, jeden majiteľ TRK to pekne názorne vysvetľuje

Edit: Firma DNA začala vyrábať na TRK 502, vzdušné filtre s parametrami podobné ako K&N...
Stojí okolo 80€ aj s poštou. Prípadne sa dajú dokúpiť ešte dve flašky čistiacich náplní a na následnú impregnáciu filtra... tie stoja okolo 20€

Tu je link na výrobcu kde sa dá kúpiť. (Je aj na ebay, ale tam stojí o 20€ viac)

Pri takomto filtri vám klesne spotreba, stúpne výkon a vzduch do motora je čistejší a menej často tento filter vyžaduje čistenie... raz za 12000 až 18000 km.
No a samozrejme tento filter sa nevyhadzuje, ale vydrží do aleluja... asi to väčšina z vás pozná, ale píšem to pre istotu, keby niekto tieto veci nevedel.

A ešte posledná vec. Konkurenčná firma K&N, zatiaľ na model TRK 502 svoje filtre nevyrába... A pokiaľ viem ani žiadna iná firma

Moje doplnky sú len tie 3 kufry.
A mazač reťaze TUTORO, ktorý už má odjazdené 30000km na CBR a 20000 km na TRK a a ide stále automaticky a presne. Tam sa nemá čo pokaziť, lebo funguje na princípe balancovania závažia v ňom a teda kvapká iba keď je motorka v pohybe. Za 80 eur som spokojný.
A ešte jeden doplnok som dal (hneď po kúpe) a to Ultraseal do pneumatík, kvôli tomu aby som nedostal defekt niekde v prdeli ďaleko, ale hlavne to predlžuje životnosť pneumatík (asi tak o 30%) lebo sa nadbytočné teplo odvádza viac do disku kolesa. No a tiež je potom v kolese stabilný tlak, lebo neuniká vzduch cez mikrotrhlini a teda aj spotreba paliva je o nejaké to % menšia. No a nezanedbateľná vec je aj bezpečnosť, žeby napríklad guma strelila pri vyššej rýchlosti je menej pravdepodobné.

Ďalšia Čínska mucha bolo nastavenie zadného tlmiča.
Nevedel som dosiahnuť na zem nohami a potom som zistil, že tlmič je nastavený tak tvrdo že motorka neklesne ani ťuk aj keď som na nej sedel.
A to mi mechanik tvrdil, že to výrobca nedoporučuje meniť mäkkosť pruženia aby sa nekazil tlmič a podobné blbosti. Skrátka bol hnilý mi to nastaviť - Somár.
Tak som si to spravil sám a presne na moju váhu a 30 % zdvihu dole atď ... Ó Bože nech je pochválen, ten čo vymyslel internet a ja sprostí, som sa tak mohol naučiť ako sa nastavuje pruženie.

No a ešte jedna mucha je tam, že nenabíja USB zásuvka, asi nalomený drôt alebo čo. Nech si to opravia záručáci.
Edit 1: Mýlil som sa. Tá USB zásuvka je v poriadku, ale je v nej 12Voltov a môj mobil to nedokáže stráviť... Totiž nie každý mobil vie sa nabíjať pri vyšších Voltoch.

Edit 2: Musím pokorne uznať že som sa zmýlil zas. Áno je tam reálne 12 voltov, ale aj tak je to výrobná vada, lebo ako si mám ináč vysvetliť fakt, že na gumenej zásuvke je napísané 5 voltov.
Už ma nebaví znovu zisťovať, že mechanici záručáci ma vždy ukecajú...
Mňa už títo experti na vysvetľovanie neuvidia, to si dám radšej motorku opraviť tomu kto vie aspoň čítať .. alebo si aspoň zo mňa nerobí riť...

Páči sa mi ako je vyriešená brzda, teda zadná a jej zmena výšky a tiež že sa dá aj posunúť nášľapná časť o zhruba 2,5 cm dopredu. Tí čo majú dlhšie chodidlá to môže zaujímať.

Ale zadná brzda brzdí naozaj slabo... Neviem či kvôli ABS je to tak, (Ja som ABS nemal doteraz) alebo že je len z jedného piestika... Skrátka zadná brzdí na 50% toho čo by sa patrilo. A možno že tá väčšia váha motorky 250+- spôsobuje, že ide skôr zadné koleso do šmiku a ABS je aktívnejšie, ťažko povedať ...
Edit: Overoval som účinnosť zadnej brzdy, a bez ABS je omnoho silnejšia ako keď je ABS zapnuté. Tak asi bude naozaj problém v tom, že moto je ťažšia a skôr chce byť ABS aktivnejšie a preto je to potom cítiť tým slabším brzdením...
Toto ale asi nebude chyba motorky, ale blbá adhézna fyzika...

No a ináč kapotážové úchyty sú vyriešené pekne a neulamujú sa úchyty, niekto skrátka rozmýšľal ako to dať do hromady.
Čo ale nemuselo byť je, že asi farba nie je dostreknutá v oblasti rôznych kovových úchytov na konštrukcii a ide z toho hrdza alebo zo šróbov? To ešte musím pozrieť.
Edit: Pozrel som to a je to ten prvý variant, nedostreknutá farba na ťažko dostupných miestach.

Jednu tuninngovú úpravu odporúčam všetkým a to že drôtiky zo zadných blinkrov sú vedené pri origináli zbytočne viditeľne po madle a potom aj zavadzajú spolujazdcovi pri držaní. A tak som ich voviedol cez dierky šróbov (čo tam už boli) na vrchu kapotáže nad zadným svetlom. Musel som samozrejme pilníkom malinko zväčšiť odtokovú dierku ktorá tam už bola.
Na fotkách to trochu vidieť...

Jopeeeno (4) napsal 05.10.2018 v 07:38

Ahoj.
Můžu Tě "uklidnit", zadní brzda u Versyse je taky jen "do počtu", brzdí letargicky. Trochu se uklidňuji tím, že se to ještě zaběhne.
S tím startem jsem to měl stejně. Je to moje první stříkačka, takže jsem si první starty zvykal na nutnost vyčkání cca 5s, než po otočení klíčku palivové čerpadlo dodá palivo tam, kde má. Ať slouží

• Rušivé zvuky pri 4000 ot. a skutočná príčina

Ešte mi nedá jedna taká užitočná informácia... Jeden známy mi dal tip čo to do riti na tej Benelli rušivo vibruje a počuť to pri určitých otáčkach motora... Ja som na to za boha nevedel prísť, tak ak to niekomu pomôže,

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 09.03.2021
    Uskutečněno: 09.03.2021
    Tachometr: 20900km
  • Posledný záznam - Benelli predaná

Motorka predaná, nabehaných Km bolo 20900. Verím že nový majiteľ bude spokojný... Najhlavnejší dôvod môjho predaja, je náš úžasný predseda vlády MATELKO... týmto ho pozdravujem... A verím že osobná zodpovednosť za sv

Vloženo: 18.02.2021
    Uskutečněno: 18.02.2021
    Tachometr: 20900km
  • Servisný manuál v Angličtine...

Ahojte všetci... Posielam vám tento Servisný !!! manuál, ktorý sa ťažko zháňa (teda aspoň mne) Hľadal som ho ako debil niekoľko dní... Nakoniec som to vyhrabal na jednom Benelli Francúzskom fóre... Je v Angličtine a m

Typ: Údržba
    Vloženo: 15.06.2020