Yamaha XT1200Z Super Tenere (2015)

Vlastník johnb01
Vloženo 11.9.2018
Aktualizováno 11.9.2018

Yamaha XT 1200 ZE - komfortni cestovni enduro. Idealni na nase okresky. Poradna motorka pro poradny chlapy ;)

Motorka koupena od Mot Art S.r.o.

První dojmy - Psat dlouhe recenze po ujeti 1500Km v nelze. Postupne budu pridavat. Zatim splnuje je vse co jsem od ni ocekaval, tedy: velmi pohodlna, vykonostne pro me dostatecna a dobra spotreba.

Motorku bych doporučil pro - Kdo hleda: - velmi komfortni cestovni enduro - nepotrebuje 120HP+ - bude prevazne jezdit na silnici (videl jsem videa, kde jela v terenu...nerikam ze nepojede, ale nemam na to pneumatiky a take to nechci zvedat ;) - nepotrebuje zavodit a byt vsude prvni

Doplňky na motorce - Uz na motorce bylo: padaci ram, kryt pod motor, zadnu kufr a pridavna svetla.

Jak jsem jiz psal je tezke psat nejakou obsahlou recenzi po ujeti 1500Km. Proto budu postupne pridavat dalsi postrehy.

Jedna se o moji druhou motorku. Prvni byla Moto Guzzi V9 Bobber. Tu motorku jsem mel moc rad, ale na najezd 400Km za den a 3 dni za sebou a hlavne na nase okresky to proste neni.

Proto jsem se rozhodl, ze si poridim cestovni enduro. Procetl jsem si ruzne recenze a byl jsem se posadit a podivat na ruzne motorky od: KTM 1090, Honda Africa Twin, Triumph Tiger Explorer, Ducati 950 Multistrada, Suzuki DL 1000. Na BMW GS 1200 jsem se nezameroval z duvodu vysoke kupni ceny a take ceny servisu.

Nasledne jsem si provedl selekci dle: ceny, pohodli, servisu a motoru (meho zpusobu jizdy). Jeste bych mel uvest ze je mi pres 40cet, mam skoro 2 metry a 100Kg. Ohledne zpusobu jizdy: jsem nerad kdyz musim udrzovat neustale otacky nad 3000 nebo dokonce 4000. Ano vim a slysel jsem to od kamarada, ze tak se na motorce jezdi a znam kamarada co mu to pod 5000 skoro nikdy nejde. Taktez nemusim na okresce jet neustale 110-120Km/h a na dalnici pres 160km/h. V neposledni rade je dobre rici zamereni jizdy: silnice/teren je u me max 90/10. Jo a kardan pro svoji bezudrzbovost (pokud vam nevytece jako se me to stalo u MG) je take vyhoda.

Nasledne vyhrala Yamaha XT 1200 ZE. Sice jsem chtel jen Z, ale nabidla se mi o mnoho levnejsi ZE (oproti Z) s minimalnim najezdem a tak jsem ji vzal.

1) Po 1500KM nasledujici postrehy:
- motor: me naprosto vyhovuje a to vykonem a prubehem. Motor jde hezky ze spoda.. Neni problem jet poklidne 90Km/h na 6.stku, kdy motor toci nejakych 2200-2300 a krasne si prede. Kdyz potrebuji zrychlit nebo nekoho predjet proste pridam plyn a jedu. Myslim si, ze pokud nekdo jezdil na 100+HP lehke masine, tak se mu vykon muze zdat malo.
- brzdy: pro me super a dostatecne. Je potreba brat v potaz, ze celkova vaha stroje je 270Kg + jezdec a naklad. Ja jsem se zatim na limit nedostal. ABS jsem zatim nevyuzil.
- komfort cestovani - podvozek: velka parada. Komfort je k nezaplaceni. Jak tlumice tak sedlo. Jedine co budu menit je predni plexi. Jak jsem velkej, tak mi vitr jde rovnou do horni casti helmy. Do 100km/h ok, ale pri delsim dalnicnim presunu je to znat. Lide do 185cm budou v poho. V neposledni rade jsem zde videl diskuzi, ze tato motorka spatne zataci nebo, ze nejde ochotne do zatacek. Nevim, ja ji vzal opakovane do ruznych zatacek a motorka krasne bez problemu sla kam jsem potreboval (brouseni bot nebyl zadny problem ;).
- spotreba: opet super. Jezdim v prumeru za 4.5L . Ukazatel trochu keca, jelikoz mi rikal neco okolo 4. Pri rychlejsi jizde jsem byl stale do 5L.

Pokud jsem neco vynechal dejte vedet a dopisu.

Henry
Henry napsal 21.09.18 v 19:22 10b.

johnb01
johnb01 napsal 18.09.18 v 13:29

Ahoj kluci moc dekuji :) To: TonySK - dekuji za upozorneni. Musim se doma podivat jak daleko je sonda od ramu. Vidis to me ani nenapadlo, ze by se toto mohlo stat. Tak uvidime mozna to casem vymenim a dam treba Givi :)

TonySK
TonySK napsal 18.09.18 v 05:44 10b.

Krásna motorka Ja mám ten istý padaci rám a všimol som si jeden problém. Jazdil som s tým aj offroad a problém je v tomto, že keď ju polozis na pravú stranu, tak sa rám môže mierne pohnúť (prirodzene kvôli tlmeniu nárazu) a potom sa v spodnej časti môže dokonca oprieť o lambda sondu. Z tohoto dôvodu idem meniť za iný rám. Mne sa uz konštrukcia rámu dotkla lambda sondy a nechala tam značku. Bacha na to.