ČZ 175/477 (1971)

Vlastník Mr_Samuel
Vloženo 28.8.2018
Aktualizováno 28.8.2018

Kúpená 1.8.2016. Už zasa sa mi potvrdilo že najlepšie obchody sa robia po polnoci. To som takto pozeral nejaké endurá na Bazoši a odrazu na mňa vyskočila táto ČZ 477 za dobrú cenu, tak som si ju kúpil.

První dojmy - Keď som ju prvý krát videl na Bazoši tak sa mi vôbec nepáčila a ani som jej nedával moc pozornosti, no keď som ju po týždni uvidel zasa tak som si povedal že to nie je až také hrozné, ba sa mi aj začala páčiť..

Ani som nemal v pláne takúto ČZ-tu kupovať. Skôr som pokukoval po jednej 150C z Budapešti ale to nakoniec nevyšlo tak som si kúpil to čo práve bolo v ponuke a na čo sa mi doma už povaľovalo zopár dielov. Všetko potrebné sa vybavilo keďže ju mal pán na chate a nie doma a o deň sa išlo pre ČZ-tu možno aj s pôvodným TP! Keď som tam prišiel a motorku som uvidel tak som ju tam proste nemohol nechať. Ešte k tomu mi dal pán sám od seba zľavu, nejaké diely a prisľúbil mi že ak nájde pôvodný technický preukaz tak mi ho pošle alebo mi ho donesie, tak to som ju hneď bral. Ešte asi pol hodinu som sa tam s pánom rozprával a hovoril mi niečo z histórie teraz už mojej ČZ-ty. Do roku 2004 bola ČZ-ta na Východnom Slovensku, už mierne upravenú a s prepadnutými papiermi ju kúpil pán predajca so svojim bratom ako motorku s ktorou jazdili po dedine. Odviedli na nej kus poctivej práce, pán si vyrobil komplet zadný blatník, kvôli väčšej baterke dvierka na kastlík, prednú masku, palubnú dosku, upravil sedačku, zvýšil zadnú časť rámu, do predu dal 16 palcové koleso a dal celú motorku nalakovať. Sú to pekné úpravy, celá motorka dostala športovejší vzhľad ale ak máte 2m ako ja tak je to dosť nepohodlné keďže je motorka celá naklonená dopredu. Motorka stála asi od roku 2007. A tak som ju v roku 2016 prišiel zachrániť a oživiť ja! Kúpil som ju 1.8. a 3.8. už jazdila a ja som začal uvažovať čo s ňou ďalej robiť, váhal so či ju nechať v takom stave v akom bola alebo ju zrenovovať.. Samozrejme že som sa rozhodol pre renováciu! Nejaké podstatnejšie diely som už mal doma skôr ako motorku. Preto som ju rozobral a mohol som začať v úpravách rámu do pôvodného stavu, keď som to mal hotové tak som začal zháňať ďalšie diely na dokompletovanie- to som ešte netušil aký bude problém so zháňaním niektorých častí (napríklad použiteľné predné svetlo som zohnal až pár týždňov pred lakovaním) za ktoré som nechcel dávať toľko čo za celú motorku, nakoniec som však všetko zohnal, trvalo to síce skoro dva roky hľadania po inzercii, volania a písania ale to mi nevadí, medzičasom som vždy každý diel obrúsil do plechu, vyklepal, vygitoval a čo bolo treba mi otec-skúsený autoklampiar vyvaril. Väčšinu gumových dielov som sa snažil zachovať originál, iba som ich poriadne vyčistil a naimpregnoval glycerínom. Mama mi podľa pôvodného poťahu ušila nový. Zistil som že originál bola v žltej farbe takže výber farby som mal jasný- RAL1028 ktorý je na tých 97% totožný s originálnou farbou (kontrolované podľa farby pod nálepkou POSILUBE na olejovej nádržke!). ČZtu sme nalakovali, nakúpil som spojovací materiál, všetky diely som zhromaždil a začal som ju skladať, jedinú komplikáciu/zdržanie som mal pri montovaní motoru do rámu kedy som zistil že som dal naopak zadný držiak motoru takže som to musel rozobrať a všetko skladať odznova.

No stálo to za to, aj keď to nie je žiadna profesionálna renovácia, zadný ráfik už nie je v najlepšom stave, lakované to bolo v garáži s hobby pištoľou, elektriku som nenatiahol úplne podľa schémy a niektoré drobnosti nie sú tak ako majú byť pre rok 1971 ale aj tak som rád že som tejto motorke mohol vdýchnuť nový život a naučil som sa veľa nových vecí, taktiež to bola nová skúsenosť oproti pionierom.

Mr_Samuel
Mr_Samuel napsal 13.09.18 v 15:01

Ďakujem za komentáre, nečakal som až tak veľa pozitívnych komentárov, veľmi si to cením

Vlasťák1973
Vlasťák1973 napsal 06.09.18 v 10:21 10b.

Nádherná strojovna

Taky jsem tu svoji koupil,tak nějak náhodou,při hledání uplně jiného stroje

Rebel245
Rebel245 napsal 04.09.18 v 07:01 10b.

Pekna babca

dekel
dekel napsal 04.09.18 v 06:22 10b.

Dan66
Dan66 napsal 02.09.18 v 00:24 10b.

Super, jasně 10b