Royal Enfield Himalayan (2018)

Vlastník DžanekB
Vloženo 16.7.2018
Aktualizováno 31.7.2020

Silnice, terén a cestování. To vše a ještě k tomu charakter jednoválce.

Motorka koupena od FIRMA:Vintage Garage (Praha 9-Čakovice)

První dojmy - Motor s nádherným zvukem jednoválce. Je poznat že je to stroj určený pro dlouhodobý provoz a při poctivé údržbě i na dlouhé roky. Jednoduchá bez přehršle elektroniky a ostrých tvarů. Himalayan je první moto od RE s Monoshock zadním odpružením, první s rozvodem SOHC a plnící Euro 4.

Motorku bych doporučil pro - Pro milovníky jednoválců. Začínajícím v segmentu onroad/offroad cestování s příznivou cenou. Nižšího vzrůstu a ženám. Není pro "závodníky" kteří potřebují jezdit dálnice nebo dlouhodobě nad 110 km. Mé interní označení "chopper do terénu"

První cesta Praha - Brno vyhlídkově po okreskách 350 km.
Stabilita příkladná celkově motorka působí velice klidným dojmem a hodnou odezvou která neopatrné (nezkušené) jezdce hned nevyděsí. Tato první cesta byla v nájezdu 0-350km (do 500km v zájezdovém režimu). Při cestě jsem nevynechal české polní a lesní cesty i po pěšinách. Jízda na silnici není náročná jen váha motocyklu je znát papírově suchá 194 kg na 18 KW. Nejvíce je samozřejmě váha nepříjemná v městském provozu zejména při dlouhém čekání na semaforu v kopci. V terénu? no paráda! přesně to co jsem očekával krasné a čisté vedení motocyklu díky 21" přednímu kolu váha již není tak znát (jezdím v terénu výhradně ve stoje) váha již tak znát není a naklánění motorky i vyrovnávání akcelerace a brzdění jde parádně a postoj je pohodlný (já 175cm).
Již od prvního zaparkování stroje na pauzu mi boční stojánek moc nesedí, sklon motorky na rovině je krasný ale ne příliš na kloněný a však v kopci nebo členitém terénu bych naklonění uvítal větší. Motorku levým bokem do mírného kopce nelze na boční stojánek bezpečně postavit naštěstí do velmi nepříznivého terénu je v základu hlavní stojan :) který jsem uvítal hlavně v garáži i na cestě nejen při mazání řetězu nebo zvědavých dětí.

Po najatých 500 km a s tím spojeným prvním servisem jsem na moto natěšeně vyrazil do rakouských alp ( pro nás v zatáčce před Vídní je to kousek :D )
Klagenfurt cca 450 km. K mé veškeré smůle kousek od rakouských hranic začíná pršet. Cesta za deště, pneu dodané v základu jsou dobré univerzálky terén/silnice konkrétně Pirelli MT 60 takže pokračujeme v dešti dál vlastně až do cíle. díky dešti a tomu spojeným pauzám jsme na cestě pokračovali posledních 80 km za úplné tmy. Hlavní světlomet (kulatý 7") svítí opravdu hezky a čiré sklo kužel dělá krásně čistý jsem s ním nad míru spokojen a H4 žárovky mají snad všude oproti LED světlometům. Palubní deska svítí krasně a čitelně a při kombinaci bílého a oranžového podsvícení vůbec neoslňuje ani neláká jak moderní blikající TFT displaye.
Cestováni za deště a jednou taškou DryBag 35L (podélně) pohodlné.
Další rakousko/slovinské alpské cestování mě utvrzuje ve správném výběru.
Po 300 km návratu ještě rád pokračuji skoro za tmy 100 km na chatu.

Brzdy jsou průměrné a dostačují motocyklu (vždy a u všeho by mohli být brzdy přece lepší)
Řídítka široká a pohodlná (bez vyhřívání), mínus nenastavitelné páčky spojky a brzdy.
Motor už na pohled masivní vibrace nejsou vůbec nepříjemné jen nádrž lehce rezonuje.
Převodovka jde krasně a hladce ukazatel zařazené rychlosti ukazuje spolehlivě.
Úložný prostor v základu takřka žádný pod sedlem spolujezdce je nářadí pod řidičovým namáčknutá motolékárnička.

VikiBrno
VikiBrno napsal 11.02.22 v 23:38 10b.

drake1961
drake1961 napsal 18.12.21 v 23:27 10b.

já čekám novou v únoru. Nevím jak to do jara vydržím ...

Tondast
Tondast napsal 11.11.19 v 22:03 10b.

Dobrá volba

Geonova
Geonova napsal 15.03.19 v 22:07 10b.

Ahoj. Krásná motorka
Podle fotky jsi dojel až na Northcap. Moc by mě k tomu zajímalo pár věcí. Koupíl jsem před týdnem v Praye tento stroj taky v bílé barvě jen navíc s kufry a chystám se v létě také na sever.
Jak dlouho jsi na Northcap tam jel? Jaké dávky km jsi si dával. Objevil se nějaký problém ? Jel jsi sám nebo s někým. Neposlal by jsi mi třeba tvoji trasu. Do zpráv pošlu email. Děkuji ti!!!

Omarson
Omarson napsal 27.02.19 v 21:22 10b.