ČZ 150 (1951)

Vlastník Mr_Samuel
Vloženo 7.7.2018
Aktualizováno 11.3.2021

Klasická 150C, ľudová verzia, asi najviac prehnitá Zetka akú som kedy videl, ale čo by som za tie peniaze chcel... Za tri dni vystriedala troch majiteľov a dva štáty.

Motorka koupena od Pán z Nových Zámkov - Vynikajúci prístup predávajúceho, do ničoho nenútil, poukazoval mi ostatné motorky čo má, povysvetľoval mi veci ohľadom toho ako a čo na motorkách v takom stave robiť aby som zbytočne nič nezničil. Proste super..

První dojmy - Kôpka šrotu ktorá kedysi bola ČZtou 150C, bude to výzva, ale ja si na to trúfam, hlavne s takými radami aké som od pána predajcu dostal.

Doplňky na motorce - V minulosti na nej zrejme bolo tandemové sedadlo, dnes na nej ostala už iba jedna stupačka. Časom by som ho na nej určite chcel, je to pekný doplnok.

Na túto Zetku som narazil na inzercii ešte dávnejšie, ešte keď ju predával pán z Maďarska, z mesta Érd čo je asi 160km od môjho domu, keď som ju prvý krát videl na obrázku tak som si hovoril že je to strašný vrak, kto by to len mohol kúpiť, aj keď bola len za 68000 forintov a bolo k nej torzo 477 ale stále sa mi to nezdalo výhodné. No aj keď som ju zo začiatku nechcel tak som nad ňou stále uvažoval, potom som sa rozhodol že by som sa na ňu išiel aspoň pozrieť ale uvažoval som až tak dlho pokým nezmizlol z internetu inzerát, a o deň na to už bola zase na Bazoši, tento krát už ale zo Slovenska, z Nových Zámkov, a iba o trochu drahšie ako ju predával ten Maďar, tak som mu zavolal, a dohodli sme sa že by som prišiel hneď druhý deň na obhliadku. Prišiel som teda druhý deň do Nových Zámkov, na adresu akú mi povedal, bolo to v strede mesta, samé paneláky, keby som si nespomenul že mi kamarát asi pred pol rokom hovoril že od niekoho v NZ v pivnici paneláku bral diely na svoje Céčko a ten tam mal kopec motoriek a dielov tak by som si myslel že to bude nejaký podvod a hneď by som išiel preč, našťastie som mal túto informáciu tak som tam išiel, v pivnici síce nefungovalo svetlo a musel som si svietiť mobilom ale to mi nevadilo, potom ma pán zaviedol ešte ďalej a tam bol hotový raj, presne to čo mi opisoval kamarát. Pán predajca mi tam vysvetlil čo ako robí na motorkách v takom stave, na viečku nádrže z predvojnovej motorky mi ukázal ako čo najšetrnejšie odstrániť hrdzu, ako opravovať plecharinu, a veľa ďalšieho... Veľmi dobre som sa s ním porozprával a dostal som super cenné rady, dokonca mi povedal že keď si s niečím nebudem vedieť rady tak mám mu zavolať alebo prísť za ním. Potom som mu vyplatil motorku, dal mi k nej grátis ešte torzo tej 477 a zadné koleso na Céčko, vyniesli sme ich hore, naložili do auta a mohol som ísť domov. Doma som ich uložil do garáže a torzo 477 som rozobral na diely. Pri dnešnom skúmaní som v kastlíku našiel starú baterku asi z rokov 1950-1960 Maďarskej výroby zn. AKKU a v druhom kastlíku fajku a brúsny papier. Na moje prekvapenie má ČZ strašne dobrú kompresiu.
EDIT 8.7.2018
Dnes sa mi podarilo rozlúštiť takmer nečitateľný štítok na mojej Zetke a zistil som že sa nejedná o rok výroby 1952 ako som si mylne myslel podľa čísla motora, jedná sa o r.v. 1951 s výrobným číslom 315***. Potom som ju skúsil naštartovať, vymenil som sviečku, fajku aj VN kábel no nedáva iskru, zrejme bude niečo s cievkou, v najbližšej dobe sa na to pozriem.. Keď som už bol v dielni tak som rovno urobil lepšie fotky.
EDIT 13.7.2018
Posledné dva dni som Zetke venoval pár hodín a začal som ju pomaly rozoberať, prekvapivo išlo všetko veľmi dobre dole, nič som nemusel rezať ani nahrievať, krásne som všetko povolil, zalomil sa mi iba jeden závit, a to považujem za dosť veľký úspech. Všetky diely čo som z nej zmontoval som dal čistiť od hrdze, výsledok budem vidieť za pár týždňov, je to síce zdĺhavý proces ale zato najšetrnejší aký poznám.

EDIT 8.8.2018
Je to už skoro mesiac od poslednej aktualizácie, no ja som sa celú tú dobu nenudil a popri dokončovaní mojej ČZ 477 som sa venoval aj Céčku, diely som každý týždeň očistil od hrdze ktorá sa postupne v roztoku oddeľovala od zdravého plechu. Včera pri poslednom čistení už bolo vidieť že je všetká hrdza zožraná tak som to dnes vytiahol, zneutralizoval a pre istotu ešte natrel odhrdzovačom. Pri tom som si ešte všimol že bola menená nádrž- či už podľa výpustných otvorov ale aj podľa toho že sú na nej zvyšky meďe, čiže podkladu pre chróm. Zrejme sa bývalému majiteľovi nepáčila ľudovka tak si na ňu dokúpil chrómovú nádrž..

RuntyCrown
RuntyCrown napsal 29.04.21 v 09:44 10b.

Tak ať se daří vpřestavě

Buznapsí
Buznapsí napsal 14.07.18 v 01:31

Já bych s tim ani nic nedělal a v tom stavu v jakém to je někam vyrazil.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 13.07.18 v 23:58 10b.

chlup2
chlup2 napsal 13.07.18 v 11:12

Kluku máš můj nechápavý obdiv, ale máš léta na to, abys tomu mohl věnovat čas. My starší už si času vážíme, takže tohle by byla pro nás velká ztráta času, ale je to pořád lepší, než abys hulil pod mostem.

Mr_Samuel
Mr_Samuel napsal 12.07.18 v 17:11

Ďakujem všetkým za komentáre, takéto nejaké názory som čakal, keď som ju doviezol domov brat hneď povedal že to asi vytiahli z Balatonu Ale čím dlhšie ju mám tým viac si myslím že ešte sa bude dať zachrániť, dnes som dával dole kastlíky a všetky matky aj skrutky išli krásne dole, a to som ich ničím nenahrieval, neimpregnoval ani nič podobné, tak krásne koľkokrát nejdu dole ani skrutky z motoriek a áut v omnoho lepšej kondícii a novších o niekoľko desiatok rokov.. Klampiarske náradie doma mám, čas a odhodlanie tiež, tak prečo to neskúsiť? Keďže chodím na prax do profesionálnej renovačnej dielne tak z vlastnej skúsenosti viem že sa zachraňujú vozidlá ktoré sú na tom aj podstatne horšie ako táto ČZ...