Yamaha FJR 1300 (2001)

Vlastník Reddo
Vloženo 26.6.2018
Aktualizováno 12.3.2019

Jednostopý pohodlný autobus s úžasným výkonem.

Honda XL 1000V Varadero: Prakticky stejný výkon, chtěl jsem vyšší.

První dojmy - Upřímně. Měl jsem obavy. Přesedal jsem z TDM, což je vyšší motorka, má jiné těžiště a výkon takřka dvakrát menší. Je to kus stroje a manipulace s ním je náročnější než u TDM. Například postavit tuhle těžkou "nestvůru" na centrál je něco u čeho se dost potím a daří se mi to horko těžko (musím najít nějaký grif). Nicméně jakmile se rozjedete, tak jste jedno tělo. Takto rychle jsem si nezvykl na žádnou jinou z předchozích motorek. Síla, rychlost a pohodlnost mne nadmíru překvapila.

Motorku bych doporučil pro - Pro cestovatele, Není problém sednout na moto a jet v kuse do Kodaně. Výkon vám onu cestu zrychlí na dálnicích a ani nevíte, že jedete 160. Posed je příjemný, záda nebolí.

Doplňky na motorce - Vyhřívané hefty, 12V zásuvka, sada kufrů s LED osvětlením, Zakázkové sedlo.

Na motorce mám odjeto už přes 3 tisíce kilometrů. Poloautomat je lahoda (sice trochu trvalo než jsem to dostal do ruky) a když řadíte, tak o tom spolujezdec ani neví.
Posed příjemný, oproti TDM však více namáhám ruce a to díky mírnému náklonu a poloze řídítek (uvažuji o koupi podložek a posunu řídítek o 15stupnů)
Ochrana proti povětrnostním podmínkám je perfektní.
Nastavitelné plexi je neuvěřitelná věc. Ani bych nevěřil, jak to dokáže zpříjemnit cestování!
Ochrana kolen a nohou díky robustní konstrukci a stavbě je taky pecka. Dříve zacákaný nohy při dešti, teď ani kapka :)
Poslouchá naslovo i když je to kolos.
Co je negativum, tak nejsem zvyklý na to, že prakticky při každé delší jízdě se vaří vejce natvrdo a grilují klobásky... Prostě motor sálá do sedla jak kdyby na vás foukal Lucifer. Tohle právě řeším a uvidím jak se mi to podaří vyřešit (nějak "odstínit" sedlo aby to teplo nebylo tak markantní)
Určitě je potřeba si dávat pozor na šířku motorky s přidanými kufry. Prakticky vám kličkování v kolonách končí.
Výkon motorky je parádní. Prakticky lze od 50km/h jet pouze na pětku a nic neřešíte. Pak zatáhnete za heft a letíte jak střela. Prostě pecka.
Plně naložená motorka se spolujezdcem? Ani si toho nevšimnete (dokud nezastavíte a nemanipulujete na místě :D)

Nepřijemností na cesty je i nestandardní profil řídítek a tudíž jakékoli pokusy nainstalovat navi a držák padly vniveč. Naštěstí přišel SW Motech s uni řešením a paráda. Kovový kloub se prošroubuje skrz a sedne přímo do místa šroubu uchycení říditek. Na to už nasazujete držák navi. Ničemu to nezavazí a polohujete si to jak chcete. Cena 1600,-

26.6. 2018
Co aktuálně řeším při nájezdu 86tis:
- Padací protektory
- Výměnu předních brzd ( předchozí majitel tam v dobré víře napálil Bremba desky a kotouč to nezvládl a zvlnil se)
- Začaly prosakovat vidlice, takže přetěsnění.
- Výměna olejů a filtru.

Aktuálně mne čeká delší víkendovka přes Slovensko a Maďarsko tak pak poreferuji jak je to s dálkovým cestováním. Ale neočekávám, že najdu nějaký problém. Pokud hledáte nesmrtelný cesťák s výkonem rakety, FJR je to pravé.

EDIT 11.7.2018
Přátelé. Dálkové cestování s FJR je prostě suprovka. S upraveným širokým sedlem je to lahoda. Plexi na dálnicích do 160 ani nezavibruje. Průměrná spotřeba na tento jednostopý parník je cca 5,5l/100km!!!

EDIT 12.3.2019
Najeto 98tis km. Aktuálně po výměně oleje, filtrů a seřízení ventilů. Stále jede jako nová. Nemohu přijít na žádnou výtku - snad jen to, že v případě městských kolon to není úplně "kličkovací" motorka. Ale to vem čert. Letos to bude spíše jen přibližovadlo, případně Kratší výlet po Polsku a na Hell

Motorka drží stopu, jede nádherně, plně naložení včetně baťůžku a akcelerace pro předjíždění je jako kdybych jel sám. Vlastni ani nevíte, že něco/někoho vezete.
Olej nepapá.
Do této motorky jsem se po výletě ještě více zamiloval. Jen a jen doporučuji.

Páčkalíny
Páčkalíny napsal 03.07.18 v 07:41 10b.

recenze a motocykl !

Čadil
Čadil napsal 01.07.18 v 16:27 10b.

krasavec,sakra.

Hillock007
Hillock007 napsal 29.06.18 v 00:10 10b.

Super