Yamaha TDM 900 (2002)

Vlastník Peter-21
Vloženo 22.5.2018
Aktualizováno 14.7.2023

Yamaha TDM 900 je pre mňa cestovateľský stroj a pre dlhé cesty má dostatok výkonu,slušné brzdy,príjemnú spotrebu a hlavne z nej cítim stabilitu na ceste.

Motorka koupena od Súkromná osoba

Honda CBF 600S: Dal som na odporúčanie kolegu z práce,pri mojej výške 188cm mi vraj TDM-ka viacej sadne.

První dojmy - Prvá testovacia jazda bola pri kúpe-niekedy v polovici marca,pri teplotách tesne nad bodom mrazu.Jazda bola opatrná,ale tých pár km ma presvedčilo,že budem spokojný.V prvom rade pohodlný vzpriamený posed,slušný záťah dvojvalca,bezproblémové radenie a veľmi dobre dávkovateľné brzdy.

Motorku bych doporučil pro - Odporúčam každému,kto sa vie stotožniť s dvojválcom-s výhodami aj nevýhodami a každému,kto uvažuje nad cestným endurom(cendurom) za slušné peniaze.

Doplňky na motorce - Ochrana motora Givi,zadný nosič Givi+kufor Givi 53l,bočné nosiče Givi monokey,ochrana rúk(blástre)SW-Motech,vyššie plexi Yamaha+deflektor MRA

Vodičák mám už od 17-tich a medzi moje prvé motorky patrili Jawa 90 a ČZ 175.Nemal som ich dlho a ani som na nich veľa nenajazdil.Kedže pracujem v automobilke,ťahalo ma to viacej k autám-ich praktickosti a využiteľnosti.Motorka je pre mňa prostriedok spoznávať svet z trocha iného pohľadu a hlavne treba mať nejaký ten voľný čas na jej využitie.A toho voľného času pred rokmi nebolo-starosť o bývanie a rodinku všetok čas pohltil.Posledné dva roky som,ale nad motorkou začal vážnejšie uvažovať.Pomaličky zberal informácie,čítal recenzie,sledoval moto testy.Kamarát si na jeseň minulého roku kúpil Hondu CBF 600 S a trochu ma tým postrčil,aby som sa rozhýbal.Rozhodoval som sa medzi touto CBF-kou a TDM900.CBF-ka ma zaujala svojou všestranosťou a zvukovým prejavom štvorvalca.Kedže chcem jazdiť dlhšie trasy,prvoradé bolo ako sa na moto budem cítiť.Dal som na odporúčania kolegu z práce a zvolil TDM-ku a zatiaľ neľutujem.Moto som kúpil od majiteľa ktorý TDM-ku vlastnil tuná na Slovensku 5-rokov a prevažne jazdil dlhšie trasy(Rumunsko,Grécko)
Olej menil každý rok bez ohľadu na počet km,dal vymeniť napínak rozvodovej reťaze,nastaviť ventily a z ďalšej udržby repas prednej vydlice,reťazová sada DID,zadné brzdové platničky,vzduch.filter-sviečky atď.Na moto bolo množstvo doplnkov,nebudem rozpisovať(skúsený TDM-kári to postrehnú z foto) čo takisto rozhodlo o kúpe.Akurát zadná pneumatika Michelin pilot road 2 dosluhovala,ale to som neriešil.
Momentálne mám od marca najazdených 3700km,vzadu už nová pneu.Michelin pilot road 4 a to je vec,ktorá najviac zmenila jazdné vlatnosti TDM-ky.So starou pneu. som jazdil opatrnejšie s tým min.vzorom jazda zákrutami bola nervóznejšia.Zažil som aj nejaký ten driftík po pridaní na výjazde zo zákruty na dvojke.Výkonovo je pre mňa TDM-ka tak akurát,keď treba obehnúť netreba sa nedostatku výkonu obávať.Dvojválec-objem 897-krúťak 89Nm,ten často spomínaný záťah od spodu dáva istotu aj pri jazde vo dvojici a o to mi aj šlo.Viacej by som si sólo jazdu užil asi na CBF-ke,ale to už neriešim.Treba sa naučiť s týmto dvojválcom jazdiť a o tom to myslím si celé je.Z auta a TDI som naučený na jazdu v nižších otáčkach,tak mi chvíľu trvalo si na dvojválec zvyknúť.Spomínané trhanie v nižších otáčkach som eliminoval odpojením hnedo-čierneho vodiča zo svorkovnice a jemnulinkým zaobchádzaním s plynom.Celkovo sa snažím jazdiť v spektre 3-5 tisíc otáčok,kde si myslím,že motor pracuje najlepšie.Stačí to na celkom dynamickú jazdu.
Spotreba TDM-ky je velmi prijateľná,najmenej som mal 3,9 l a to bolo len nejakým tým kľudným presúvaním a spoznávaním motorky na začiatku.Bežne sa dá bezproblémov jazdiť za 4,5l aj s nejakým tým predbiehaním.
Pár vecí by mohlo byť na moto lepším.Aj keď mám vyššie plexi+deflektor ochrana pred vetrom nie je úplne OK a mušiek na helme je celkom dosť.
Ďalej je to zvuk motora na voľnobehu,pokiaľ je motor studený je to v poriadku,ale po dlhšej jazde mám pocit,že rázy toho krúťaku nejakú vôľu v uložení kľukového hriadeľa už spravili,tak už to nie je tak"zamatový chod"
Každopádne je to motor z prvého roku výroby 4/2002,má už niečo za sebou(47800km) tak netreba čakať stav nového.
Brzdy hodnotím ako celkom účinné,no pri jazde vo dvojici niekedy brzdenie dvoma prstami nie je úplne to pravé.
Zatiaľ spoľahlivosť hodnotím ako výbornú,absolútne bezproblémov.
Ak by boli nejaké otázky,kľudne odpoviem.

30.5.2018

Kedže s manželkou robíme aj cez víkendy a spoločného času nie je na rozdávanie,núti ma to na plánovanie spoločných výjazdov.
Teraz Nám spoločné voľno vyšlo na pondelok.Počasie vyšlo,naplánoval som cestu na menej frektované cesty smer Martin.Skúšali sme aj novo kúpené interkomy cellularLine F5mc(receziu pridám neskôr)-veľmi dobrá vecička do cca.110km rýchlosti.Celkovo 400,3km-TDM-ka ako vždy bez problémov.Jedinné čo Nás oboch trápilo bolo sedlo,približne 6 hodín s prestávkami v sedle dalo zabrať.Poťah bude časom potrebné vymeniť,čo ma určite bude motivovať na prerobenie na gelové sedlo.

28.6.2018
Mototrip Rakúsko-Taliansko
5dní-2195km
Kedže prvý rok s novou motorkou býva najviac záťažový a nejaké to nedeľné vozenie v okruhu 200km už nie je až také záživné ako na začiatku,lákalo ma preveriť TDM-ku na dlhšiu trasu.Dohodol som sa teda s kamarátom(takisto vlastní TDM 900)na 5-dňový mototrip smer Rakúsko-Taliansko.Absolvovali sme Grossglockner,tradičnú vyhliadku Franza Jozefa,v talianskych dolomitách passo Pordoi,Falzarego,Stelio,Timmelsjoch,Janfenpass.Kedže obaja máme k prírode a fotografovaniu blízko,často sme pri jazdách stáli a fotili.Pri výjazde na passo Stelio v sobotu 23.6.2018 nám cestu spríjemnili traktory asi z celej európy,ktorý v teň deň mali tiež svoj tradičný výjazd na Stelio.Tak sme sa polovicu cesty predierali pomedzi ne a trošku potrápili spojky na moto-proste zážitok.Za celých 5dní nám počas jazdy v jeden deň asi 4 hodiny pršalo inak počasie na jedničku.Prespávali sme v kempoch a v to ďaždivé poobedie raz na ubytovaní cez booking.Veľa nádherných scenérií,zážitkov-išli sme si zajazdiť,no skorej sme sa kochali okolím.Tdm-ky výjazdy zvládali s ľahkosťou,akurát som si uvedomoval,že s tromi kuframi manévrovanie je trocha omedzujúce.Spotreba oboch moto bola skoro totožná(4-4,5l)ja som mal cca o deci viacej(vyššie pexi+blastre)Jedna nepríjemnosť ma predsa postretla-začal mi odchádzať alternátor(myslel som že to bude batéria-tá však bola dobíjaná len stále menším napätím),ale domov som dorazil.
Výborný pomocník bol pre Nás oboch bol interkom,akurát sľubovaná doba prevádzky 12hod bola niekde medzi 8-10hod.Na video a foto som využíval kameru SJ cam legend 6+dialkové ovládanie ktoré som umiestnil na riadidlá.Takže bezproblémové ovládanie aj za jazdy.Za tých 2195km som zodral zadnú pneu.Michelin pilot road 4-o0,9mm a zasa s ňou môžem vyjadriť len spokojnosť.Prejazdili sme toho pomerne veľa,no stále by bolo kam jazdiť a spoznávať nové miesta.Bolo to miestami únavné,ale neľutujem a už teraz by som šiel znova.

17.8.2018
Ako som spomínal vyššie odpálil sa mi na moto alternátor-stator.Na nete som našiel postup ako premerať cievky a následne aj postup demontáže a následnej montáže statora.Na nete som našiel aj pána,ktorý tento stator dokázal previnúť.

Na foto je stator s poškodením miestom

Keď som to už mal rozobraté,hmatom som už pozrel vôľu na uložení kľukovej hriadeľe.Radiálna vôľa žiadna,axialna cca0,1mm-myslím,že pod tlakom oleja to bude OK.

Daná hodnota napätia bola meraná po namontovaní zrepasovaného statora a zahriateho motora na voľnobežných 1100otáčkach.
Podľa informácií z netu tento stator odchádza na TDM-kách po nájazde 70tkm a viac.Ja mám zaťiaľ 51501km tak je na mieste otázka či sú km skutočné...Olej to ale vôbec nežerie spotreba paliva je OK,tak len nech všetko šlape aj naďalej.

7.10.2018
Počas tejto sezóny som mal možnosť vyskúšať moto parťákov zo spoločných výjazdov.
Išlo o jazdy do jednej hodín,takže sú to len prvotné porovnania s TDM.

Honda Transalp 700
Pri sólo jazde pocitove výkon Ok,lepší priebeh výkonu z nízkych otáčok,výborná ovládateľnosť.
Trocha slabšie brzdy, chýbala mi 6-ka,pocitove užší prístrojový štít-pre mňa rušivý zvuk od nasávania vzduchu.

Honda Africa Adventure Sports
Vynikajúce jemné radenie, neskutočné filtrovanie našich rozbitých ciest, vyladený priebeh výkonu-plynulé zrýchlovanie bez trhania, výborné brzdy.Skrátka výborne odladený stroj.Jedinné čo mi vadilo boli rozkročené nohy kvôli väčšej nádrži a na môj vkus hlasnejší výfuk.

Honda CBF 600 S
Veľmi príjemná jazda v nízkych otáčkach, oplatí sa točiť motor,tuhosť celej motorky,brzdy Ok.
Pre mňa trocha nižšia,počas krátkej jazdy som nevedel čo si v náklonoch môžem dovoliť-pri Transalpe som bol tzv.doma po pár metroch.S CBF inak pohodová jazda,trocha ma zarazili vibrácie kultivovaného štvorvalca po ubratí plynu v určitých otáčkach.

Všetko to boli teda Hondy,mám rešpekt k tomuto výrobcovi hlavne pre kultúru chodu motorov-máme doma civic 1,6 vtec- viem to oceniť.

15.8.2019
Hodnotenie po 20 000km.
TDM mi stále robí radosť okrem jednej poruchy so spáleným statorom je všetko v poriadku. Spokojný som s priebehom výkonu motora-áno vo vyšších otáčkach sa toho veľa nedeje, ale tam sa často pri jazde nedostávam.Hlavné je pre mňa pásmo 2500-6000 ot. kedy je najviac cítiť ťah motora a to mi dáva pocit dostatku výkonu pri jazde i predbiehaní.Motoricky stíha aj s kamárátovou CRF 1000,nástup z nižších otáčok je aj lepší pravdepodobne kvôli euroemisnejnorme.Spotreba je super stále medzi 4,3-5l.Olej nežerie prešiel som na castrol-zdá sa mi teraz lepšie radenie.S podvozkom,brzdami som od kúpi nemal problém funguje ako si predstavujem.Hlavne zadnou brzdou sa dá jemne pribrzdovať. Reťaz DID stále drží- mažem každých 500km.Menil ju ešte predchádzajúci majiteľ.Pneu predná teraz michelin pilot road 4GT vzadu road 5-spokojnosť sedia dobre len ich treba dlhšie zahrievať oproti road 3 a road 4,ktoré som mal predtým.

6.10.2019
Vzhľadom na vývoj počasia si dovolím zhodnotiť moju sezónu s Yamahou TDM 900.Nie že by som momentálne išiel moto zazimovať,ale pre účel celodňových výletov sa moja sezóna myslím skončila.Ak sa umúdri počasie a teplota spolu s príjemným bezvetrím ma povzbudí prevetrať TDM-ku ,určite nejaké km ešte pribudnú.Momentálne mi chýba 150km k 10tkm za túto sezónu a hoci som sa nedostal do krásných scenérií Rakúska a Talianska,som spokojný.Podarila sa nám s manželkou navštíviť aspoň Český Krumlov na krátke dva dni a po ostatok sezóny počas jednoďnových výjazdov spoznávať naše malebné Slovensko.Najdlhší výlet TT smer Banská Bystrica-Šturec-Ružomberok-Huty-Oravská priehrada a domov-cca 580km vo dvojici.Dokonalé preverenie TDM pre účel,na ktorý bola kupovaná.Po dvoch sezónach si viem výkon v sólo obsadení vychutnať a vo dvojici spoľahlivo-svižne cestovať.Moje jazdecké schopnosti ešte nepostúpili na úroveň,kedy by som uvažoval nad silnejšou moto,som už vo veku kedy je menej viac.Radšej menej výkonu ale viacej spoznaných miest ,zážitkov a celkovej spokojnosti.Do galérie so pridal zopár foto zo sezóny 2019.

14.7.2023-stav tachometra 85143km.
V 6/2023 absolvovaná STK-bez problémov.
O dva týždne neskôr mi po cca.34000km a piatich rokoch odišiel znova stator ktorý som dal pevíjať.Tentokrát som objednal repliku z Číny zatiaľ všetko Ok.Snímač otáčok som nechal pôvodný.

Vladounreal
Vladounreal napsal 15.07.23 v 08:57 10b.

tak to jsi skvěle napsal chlape hodně radosti s ní

callowsick
callowsick napsal 14.07.23 v 17:11 10b.

Moc pěkná recenze

senvo
senvo napsal 23.06.21 v 07:14 10b.

Ahoj. Mohol by som ťa poprosiť o bližšie informácie ohľadom kontroly stavu alternátoru a poprípade aj o kontakt na previjanie? Ďakujem. Hlavne to prevíjanie.

K0LA
K0LA napsal 29.01.21 v 13:43 10b.

Recenziu hodnotím za 10. Ale hľadám info ako je na tom TDMka v ľahkom off-road (poľné cesty)

Archiee
Archiee napsal 08.03.20 v 18:39 10b.

dobrá motka