Cagiva Navigator 1000 (2001)

Vlastník Viperfarmer
Vloženo 8.5.2018
Aktualizováno 13.1.2019

Ačkoliv jsem už nějaký ten čas v moto katalozích proležel, o téhle mašině jsem neměl ani tušení, protože mne Cagiva nějak neupoutala (kromě dakarky Elefant!) a tento typ motorek - "ani ryba ani rak," mne též moc nikdy nebral. Nicméně časy i lidé se mění.

Motorka koupena od Ondrej-Moucka (Želiv) - Rychlé jednání. Deklarovaný stav moto však mohu posoudit až po plánovaném servisu. 25.10.2018 Konečně po servise (celá sezona žel pryč) takže stav - nechci to tu rozebírat, ale 40 tis. km asi fakt nemá, kor z Německa, masku bylo třeba srovnat, byla tedy nabořená, pak další věci, takže česká klasika českých prodejců..

Honda XL 1000V Varadero: Už jsem ji měl, nesmyslná cena, vysoká spotřeba a váha
Ducati Multistrada 1000: Obavy ze servisu a stavu (co jsem zatím viděl osobně, tak nic moc), vyšší cena lepších stavů
BMW R 1100 RT: Žádná pěkná v okolí, absence sportovnější jízdy
Honda ST 1100 Pan European: Samé šroty, na svůj věk vyšší cena, vše moc daleko
Honda CBR 1000F: Pěkných moc není, žádná nebyla poblíž, už na mne moc "lehací" ale je to retro srdcovka z mého mládí :)
Triumph Trophy 1200: Slabý výběr, vyšší spotřeba

První dojmy - Výkonem a lehkostí splnila očekávání. Přeci jen motor z TL se nezapře. Ergonomie mě však vůbec nesedla. V první řadě je sedlo šíleně vykrojené jak sedlo na koně. Takže se nemohu nikam posunout. Zapadnu kou*ema na nádrž a sklon vzadu mě tlačí ještě více vpřed. Myslím, že po delší trase by ze mne byla Einhornová (Ace Ventura). Pak stupačky docela vzadu, jako na supersportu. Dále řídítka docela široká a příliš blízko těla. A poněkud tvrdý podvozek, ale ten by se snad měl dat nastavit. No uvidíme, jak to dopadne.

Motorku bych doporučil pro - Pro ty, co chtějí cenduro či trochu univerzál, ale nechtějí se vzdát zábavnějšího motoru a mají rádi kapku individuality.

Doplňky na motorce - Padací rám, vyhřívané rukojeti.

"Proč jste si vybral tento stroj?" To je vcelku zajímavý příběh. Jak vidíte výše, můj záběr byl vcelku široký a různorodý. Je to dáno více faktory:

- již jsem pár moto měl
- věk a zranění se neúprosně ozývají
- omezené finance
- stav silnic, legislativa a provoz
- obliba sportovnějších motorů
- nároky na design, styl a ochranu před větrem

A na to, co bych opravdu chtěl, jen tak brzy asi nebude :)

Cestovní koráby jsem pro omezenou možnost sportovnější jízdy a vzhledem k stavu silnic zatím obešel, což mne snad i začíná mrzet :)

Když tedy vše shrnu, nabízí se nutně nějaký univerzálnější stroj. Těch je v kategorii "Cenduro" sice více, ale většinou jsou díky své popularitě dost drahé i na svůj věk a ty nejlepší jsou v podstatě úplné novinky.
Doposud jsem žil vizí velkého cestovního endura typu Dakar, které zvládne i náročný terén a na silnici pohoní i slabší jezdce silničních strojů. To mne však po menší praxi už přešlo, protože se ukázalo, že takový stroj sice dovede v terénu hodně, ale nikdy ne tolik, jako lehké ostré enduro či kros a málo kdo toho umí využít. Škody způsobené pádem takového stroje asi ani nemusím komentovat. Na silnici ztrácí výhody velkého výkonu, minimálně díky terénnímu obutí a vysokému těžišti i zdvihům.
Naštěstí se objevila relativně nová kategorie, která jde vstříc většímu vyžití na silnici včetně sportovní jízdy a občasnému vyjetí i mimo ně - funduro a cestovní supermoto. Ty jsou však v podstatě nové, takže lze vybírat až mezi dražšími stroji, které jsou rok od roku lepší a dále se vyvíjí. I proto pro mne bylo velkým, ale příjemným překvapením, že i v této kategorii lze najít motorky, které by se daly tak trochu považovat za veterány a průkopníky, kteří předběhli svou dobu. Jedním z nich je i Cagiva Navigator 1000, která šla nevyšlapanou cestou. Svou poněkud podivnou konstrukci, která svými plasty a dvěma otvory v nádrži připomíná Dakarové stroje a podvozkem - vpředu 18" a vzadu 17" koly a většími zdvihy, slučuje enduro a silniční motorku, což v té době nebylo moc zvykem, kromě pár výjimek (TDM, Multistrada atd). Další příjemný fakt je, že ji od roku 2000 osadili motorem ze Suzuki TL. To uvítá každý, kdo očekává nějaký výkon, spolehlivost, a nemá moc rád častou údržbu. Předešlé ročníky totiž byly osazeny motory Ducati 900.

Tak tolik tedy k teorii. Z praxe zatím nemohu moc sloužit, protože jsem byl dosud pouze na dovozové STK, kterou musím žel opakovat kvůli nečitelnosti posledních 4 čísel na výrobním štítku (věřili by jste tomu?).. Zápory jsem již požaloval v sekci "První dojmy." Nechci být bručoun, ale opravdu jsem trpěl jen těch cca 60 km. Neumím si představit jet dál. To sedlo je asi fakt pro eunuchy, ale těm by jistě Mahárádža koupil za dobré služby v harému honosnější stroj. Abych však nebyl pouze kritický, žena si vzadu velice lebedila na své větší půlce sedla a užívala si pohodlí a prostor. V Itálii asi mají raději spolujezdce, než řidiče.
Zátah motoru je dobrý, ikdyž mi přišel trochu opožděnější svou reakcí na plyn, ale to se ještě může změnit po servise, který je v plánu hned po vyřízení celého procesu přihlášení na české doklady. Po zavření plynu se také z výfuku ozývá řádná střelba. To se ale opět může změnit po seřízení a kontrole celé moto. Ovladatelnost je dle původního předpokladu a recenzí - vzhledem k váze a nižší výšce dobrá.

Myslím, že se moto cítí nejlépe na okreskách, klidně i s horším povrchem, kde však není moc hustý provoz, protože je ucukaná a chce stále jet a ne se lepit na nárazníky aut jedoucích 40 km/h (to je fakt MOR).
Cestování je vzhledem k již výše popsanému zklamání ze sedla a celkové ergonomie pro mne vcelku nepředstavitelná záležitost, ale je možné, že jsem jediný, kdo s tím má problém. Nicméně za mne ji vidím spíše na každodenní užití a trochu vyblbnutí na okreskách, či možná i šotolině (dle umu řidiče a obutí).

13.1. 2019
Moto bylo do října na servise. Mechanik neměl čas :) To je dnešní fenomén, protože mechanika abys pohledal, obzvláště dobrého a tak jsou zasekaní celou sezonu.
Ale k věci. Podvozek byl tak hrozný proto, že mi předešlý servisák "odborně" vypustil dusík ze zadního tlumiče.. To asi netřeba dál komentovat. Teď už jen zrepasovat v sezoně předek a bude to dokonalé :) Dále motor.. Totálně neseřízený, takže bylo třeba seřídit ventily (podložkami), klapky zesynchronizovat, protože v jistých momentech přední válec táhl zadní atd. Takže bez zbytečného rozepisování stavu a závad - teď to má koule! Jízda je fakt požitek - ten zááátah. Cestou ze servisu jsem se nemohl celých cca 65 km nabažit. A to bez ohledu na to, že bylo už po 23 hodině a říjnové počasí.
Takže pokud bude vše klapat (soukromý život se trošku zkomplikoval) tak se těším na sezonu velice :)

Viperfarmer
Viperfarmer napsal 17.05.18 v 11:24

Děkuji všem za komenty i fotky (pěkné stroje). Já jsem byl v garáži zatím pouze přelepit onen nešťastný štítek, abych se mohl znovu ukázat na dovozové STK a při té příležitosti jsem si sedl do sedla, zda jsem minule nebyl třeba moc zaujatý. Nebyl.. Nechci zde moc rozvádět problém s mýma kou*ema, abych nebyl snad v podezření, že si tady dělám reklamu, ale fakt mě moc zajímá, jak na tom můžete sedět chlapi? Dozadu se fakt posunout nelze, to je proti gravitaci "do kopce" a doslova proti odporu a k nádrži už vůbec ne, protože ta část sedla vycházející z předu je masívní a tlačí přesně tam, kde to není moc fajn. Když vystrčím víc zadek, abych tomu uhnul, tak se celá výbava stlačí pod sebe a to už vůbec není ono Jako fakt to nechci nafukovat, ale na tom určo nevydržím jet ani hodinu, natož výlet nebo cestování Myslím, že až to vyběhám s těma papírama (uf, fakt proces), tak půjde z domu a místo ní asi něco jako BMW R 1100RT atd. Slibuji, že od teď už nebudu brblat, že jsou to stroje pro dědky, protože se zdá, že už k nim slušně směřuju

Daliss
Daliss napsal 11.05.18 v 21:32

Vladimir-U.
Vladimir-U. napsal 11.05.18 v 21:27 10b.

tož gratuluji ke koupi tohoto stroje, mám ho asi rok a půl, najeto přes 10 tis a max spokojenost, to sedlo by trochu pohodlnější být mohlo to je fakt, ale zbytek mi osobně pasuje, a hlavně je to motorka která nestojí na každém rohu, já ještě druhou nepotkal , tož ať slouží