Honda Forza 300 (2014)

Vlastník Sharanista
Vloženo 25.4.2018
Aktualizováno 19.2.2023

Černá perla v kubatuře do 300 ccm od Hondy. Zachovalá, zakoupená v ČR, po prvním majiteli

Motorka koupena od FIRMA:REPREmoto (Opava-Předměstí)

Piaggio Beverly 350: větší úložný prostor u Hondy, pohodlnější při cestování ve 2 a dle mého názoru i vyšší spolehlivost motoru honda
Piaggio MP3 300 Yourban: menší, ne tak pohodlný

První dojmy - posun zase o kus dále. Předchozí skútr byl rovněž od Hondy, a to S - Wing 125. Už když jsem jej pořídil, tak jsem uvažoval, že kdybych si někdy rozšířil ŘP, tak stroj o kterém bych uvažoval na prvním místě by byla Honda NSS 300 Forza a nakonec jsem se pro ni rozhodl

Doplňky na motorce - ABS, vyhřívané gripy, variátor Malossi multivar MHR (3 x válečky Malossi 14 gr + 3 x slidery Dr. Pulley 17 gr.), deflektor na plexi, originální topcase honda 48 litrů, stavitelné CNC brzdové páčky forza, držák na telefon uprostřed řídítek + k tomu vyvedený kabel z 12 V. zásuvky v levé schánce

Mezi stroji v kubatuře kolem 300 ccm, což je takový kompromis mezi "opravdovými maxíky" a většími skútry v kubatuře 125 na který stačí ŘP sk. B a při rozpočtu do 100 000 Kč mi prostě FORZA přišla jako to nejlepší, co si mohu pořídit.

Zbytek zkušeností a pocitů přidám jakmile s ní něco najedu...

Recenzi nebo spíše zkušenosti doplňuji po necelém roce zkušeností, co Forzu vlastním a po ujetí zhruba 4 tisíc kilometrů za sezonu. K Forze mám jako doplněk ještě Jawu 250 Pérák (custom v úpravě poušť na bílých dokladech), takže úplně rozdílné stroje střídám dle toho, kam se chystám a taky v závislosti na počasí.

Co se týče zkušeností a spokojenosti s Forzou, tak si v podstatě z mého pohledu není na co stěžovat. Na Forze jsem za dobu, co ji vlastním neřešil žádný technický problém. Vyzkoušel jsem si i jízdu ve 2 - cca 250 km za den. Byl jsem na ní taky na akci na skútru po Valašsku, kdy jsem během dne najel necelých 400 km a dosáhl jsem na této "vyjížďce" také na nejnižší spotřebu a dostal jsem se pod 3 litry (2,96 lt/100 km). Jinak co se týče nějakých statistických údajů, tak za zmíněné cca 4 tísíce kilometrů mám průměrnou spotřebu 3,41 lt. Nejvyšší naměřená rychlost dle GPS byla 136 km/hod. Uvidíme, co udělá s jízdními vlastnostmí a spotřebou výměna originálních válečků za slidery Dr. Pulley. Zatím po vyzkoušení a najetí cca 30 kilometrů, je jasně vidět větší pružnost motoru se slidery Dr. Pulley 17 gr, ale v tomto ohledu je na hodnocení opravdu brzy. Uvidím jak to bude po najetí cca 500 - 1000 km (14.3. upravena hmotnost sliderů ve variátoru - viz deník k motocyklu - max naměřená rychlost dle GPS se posunula na 141 km/h - spotřebu uvidíme až po tom co takhle najedu cca 500 km a trošku se oteplí). Jediné co se mi za celou dobu úplně nezamlouvá, tak je chování pneumatik Dunlop Scootsmart na mokru, kde si dávám v zatáčkách opravdu pozor, abych skútr někde nepoložil. Vzhledem k tomu, že zadní pneumatika už není v nejlepší formě, tak budu muset minimálně zadní pneumatiku během sezóny 2019 určitě řešit. Druhá věc, u které zvažuji nějaké řešení proti originálnímu cestovnímu plexi je pořížení nějakého deflektoru, protože i když nějsem kdovíjaký dlouhán (180 cm), tak při jízdě mi jde vzduch rovnou pod helmu a není to moc komfortní a příjemné.

Po roce ježdění jsem si jen potvrdil, že stroj, který jsem si vytipoval a vybral ještě dlouho před samotným nákupem je pro mě opravdu to pravé a věřím, že naše spojení bude trvat delší dobu a já si budu užívat spolehlivosti a mnoha bezproblémových najetých kilometrů se svou Forzou.

edit. 3.2.2020 - hodnocení pneumatik po najetých cca 2.000 km. PNEU Bridgestone doporucuji urcite vice nez puvodni (originál) pneu DUNLOP Scootsmart, se kterými jsem nebyl spokojen na mokru a za deste. V tomto porovnání mi zakoupené PNEU Bridgestone vycházejí o poznání lepší.

MíraM
MíraM napsal 19.10.21 v 09:58 10b.

Díky za užitečnou recenzi! Jsem čerstvým majitelem F300/2014, tak sbírám další informace. Zatím jsem najel cca 500km a jsem velmi spokojený.

skyair
skyair napsal 07.08.21 v 14:45 10b.

Pěkně a užitečně napsaný profil. Např. přechod na Bridgestonky je dobrá rada. Forza je v této kategorii asi nejlepší volba. Ať ti slouží.

Sharanista
Sharanista napsal 19.03.19 v 18:39

díky za comment... jo jo představivost v kombinaci s místem a podmínkama dělá divy

jpaleta
jpaleta napsal 19.03.19 v 09:11 10b.

To zapadající sluníčko evokuje léto a spolu s tou slámou pak další představy
Ale povedlo se Ti zachytit ten moment suprově