Saroléa 32U (1932)

Vlastník sardel
Vloženo 5.3.2018
Aktualizováno 22.11.2022

Dvoutaktní "Koťátko". Patrně jediný dvoutakt Saroléa v ČR!

První dojmy - Český kutil je sice uznávaný pojem, ale kam se hrabe na belgického! O seriosnosti prodejce nemluvě. Z motoru vyzobal všechny zachovalé díly a nahradil je opotřebovaným šuntem - a některé pro jistotu nedal vůbec. Podle "legendy" stroj dojezdil před 40 roky, byl odstaven do stodoly a zapomenut. Jak mohl fungovat bez pístních kroužků, stromečku v převodovce nebo spojkových pér, toť jest mi poněkud záhadou.

Motorku bych doporučil pro - moji ženu. :-)

Historie dvoutaktních Saroléa v Československu je poněkud tajemná. V krizových třicátých letech s téměř 100% dovozovým clem bylo skoro nemožné prodat zde malý dvoutakt. Není mi známo, zda byl do RČs dovezen nějaký dvoutakt Saroléa. Nejsou žádné dokumenty, fotografie... Na druhou stranu, v Motor Revue vyšel článek popisující mj. Saro dvoutakty a mám ceník pro rok 1934, kde jsou uvedeny modely U a UL. Jestliže gen. zástupce Formánek po dva roky nabízel dvoutakty, předpokládám, že něco prodat musel.

Z tohoto důvodu jsem se mnoho let snažil dostat dvoutaktní Saroléa do ČR. Také pro porovnání s čsl. dvoutakty. A nyní je konečně v Praze - po 86 letech! Koupeno v Belgii, v únoru 2018. Výrobní číslo 1564 naznačuje, že by se mělo jednat o v pořadí 64 vyrobenou dvoutaktní Saroléa. Koťátko bude sedlat má choť, už si pořídila nové stylové motocyklové botky.

Předsevzetí dokončit renovaci do konce roku 2018 se podařilo splnit s odřenýma ušima. První fotografie Koťátka s novým kožíškem vzniky 28. prosince. Důvodem byl jednak úpadek řemesel, kdy např. klikovka byla na repasi deset měsíců (a to si ještě mohu gratulovat, že se to povedlo takhle „rychle“ a hlavně kvalitně), jednak výchozí stav. Doposud jsem se domníval, že český kutil je naprostá špička ve svém oboru, ovšem na zvěrstva, která dokáže napáchat kutil belgický, na ty vskutku nemá!

Článek zde na m.cz ke Koťátkovým devadesátinám.

pp377
pp377 napsal 20.04.21 v 22:09

Milan Veselý v knize Náš motocyklový dovoz píše, že 150 2T < 10 a 175 2T < 10ks . Takže moc dvoutaktů u nás nebylo. Ten Váš vypadá moc pěkně. Gratuluji k pěkné renovaci.

Pupi04
Pupi04 napsal 12.03.18 v 21:43 10b.

Parádní samohyb

68732
68732 napsal 12.03.18 v 18:23 10b.

echtveteran za 20 bodů

JollyJoker
JollyJoker napsal 12.03.18 v 14:10 10b.

Až se dá do pucu,bude to na 12bodů

sardel
sardel napsal 12.03.18 v 11:23

Toť otázka. Nahoře je, přesněji má být, uchycený blatník, dole záchyt reakce. Výlisky jsou stejné pro levou i pravou stranu, takže vždy zůstanou nějaké díry "liché". No a to mezi ... Předpolkádám, že tam belgický kutil měl přišroubovanou pixlu s olejem nebo tak něco. Český kutil by tam určitě naprasil oblíbený tuzemský kýč, trojúhelníkovou plechovku, ale myslím, že tady to spíš skončí zavařením nadbytečných děr.