Kawasaki ZX-6R Ninja (2013)

Vlastník Pedrito
Vloženo 10.12.2017
Aktualizováno 16.2.2019

Zhodnoceni sezony a celkove fyzicke pripravy

Vloženo: 09.02.2019, Uskutečněno: 09.02.2019, Stav tachometru: 24000 km, Zhlédnuto: 13x

Tahle kapitola je spise pro ty, kteri –jako ja- spise zacinaji na okruzich a snazi se najit rady ohledne treninku a vubec pripravy na motorku. Protoze s tim jak clovek zrychluje, zacne si uvedomovat co trenovat a kde ho tlaci bota. Proto tahle kapitola bude takovym malym shrnutim jednotlivych treninku a pripravy na okruhovou sezonu. Problem je, ze na internetu jsou vsude navody, jak trenuji profesionalni zavodnici, jenze ty maji uplne jine naroky nez my zacinajici turisti (Napr. jejich hodinove zatezove treninky s prumernou intenzitou kolem 180-200 tepu za minutu proste nepotrebujeme :))

Jeste pred koncem sezony 2017 (po 9 dnech stravenych na okruzich) jsem mel v hlave hlavni body, kde me tlaci bota. Obecne bych to shrnul asi nasledne dle priorit:
• ohebnost a pruznost na motorce – na 600cc jsem se svymi 190cm hodne dlouhy motovidlo a poskladat se na motorku byl pro me velky problem. Spolecne s tim jsem mel zkracene kycelni a panevni svalstvo - navic ono to sezeni v kancelari znamena zkraceniny skoro vsude.
• obecna vytrvalost – po 20 minutach na motorce jsem dojel do boxu uriceny a mel jsem problem to udychat do dalsi 20minutovky; dusledek zraneni kolene, ktere mne neumoznilo intenzivne behat nebo jezdit na kole
• zadove svalstvo – pri shybani do zatacek mne zacaly bolet svaly na zadech, zejmena spodni pasaz zad.

Z tech pozitivnich bodu to byl predevsim silny stred tela, silne nohy – dusledek rehabilitacnich cviceni na koleno a pro bricho pilates a TRX cviceni.

V praci navic mame moznost zdarma testu sily a VO2maxu – takze v rijnu jsem tam zamiril. Potvrdily se moje domnenky – stabilizacni system (zejmena bricho) nad hornim limitem nadprumernych hodnot, nicmene zada v prumeru a dolni cast zad pod prumerem, a prumer ci podprumer u ramen a rukou obecne. VO2 max v podstate v lepsim prumeru, ale obecne tragedie :)

To znamenalo trochu zmenit cviceni – stejne mne uz nebavilo tlacit nohama, cinkovat, delat drepy a podobny nudny veci Takze doslo ke zmene treninku smerem k vyse zminenym trem bodum. Vysledek je nasledujici – misto 4x tydne 1 az 1,5 hodinka 2x nohy a 2x balancni cviceni nebo TRX, jsem vyrazil smerem k 2018 nasledujice:
1) 2x tydne 90minutova joga (ano zni to divne; predevsim Vinyasa/Flow a Jin) – nastesti v praci ve fitku mame skvele a velmi pekne instruktorky, takze joga neni o cakrach, Ommm, meditaci, apod. ale skutecne je to celostni cviceni nizke intensity s pohlazenim i oka a duse Joga me prekvapila svoji narocnosti - obcas se mne klepaly stehna a ruce (preci jenom napr. 50 minut dynamickych postoju zalozenych na klicich, drepech, apod. bez jedine prestavky je skutecne zahul, ono i stojky na rukou/na hlave, apod. rozhodne nema daleko od gymnastiky)
2) 1x 60 minut pilates (eliminoval jsem na doporuceni TRX, protoze bricho/stred je az prilis silny a je v nepomeru ke zbytku svalovych skupin, coz muze mit taky negativni dopady),
3) 2x tydne po joze – 30minut az 1 hodina kola nebo balancnich cviceni, podle toho, co me nudilo vic
4) A obcas pak pres vikend plavani (maximalne 2km) nebo mensi 3km vybeh (abych moc neprasil koleno), v zime pak neco malo motokrosu a pitbiku.

Vysledek v pulce sezony?

Joga se ukazala jako absolutne nejlepsi nove cviceni, protoze prinesla nejvic kladnych bodu, o nekterych jsem ani nemel tuseni:
1) zlepsena mobilita kolem motorky a vubec vysedavani ze sedacky a tahani kolena po zemi – takze jsem nepotreboval tolik sily, protoze jsem diky lepsi pruznosti nemusel pouzivat silu, abych prekonal odpor svalu :)
2) extremne zlepsene dychani, tohle jsem absolutne neocekaval. Diky cilenym dechovym cvicenim na joze, jsem najednou zlepsil dychani (jak frekvenci tak take objem kysliku, ktery se dostal do plic – silnejsi branice). Takze i presto, ze jsem VO2 testy nemel az raketove lepsi, tak diky zlepsene intenzite dychani jsem proste nemel vubec problem se zadychavanim, apod. i v tropickych vedrech v Mugellu.
3) Tretim plusem pak bylo zrychleni procesu zklidneni, coz potvrdili i zatezove testy – proste mne mnohem rychleji klesl tep po konci zateze ve srovnani s predchozimi merenimi i ve srovnani s prumernymi limity.

O Pilates pak nema cenu vubec mluvit, to je proste stalice a pro me jasny zaklad – a tim nemyslim ty Pilates, co se nabizi v beznych fitness centrech ve skupinach na podlozkach, ale myslim skutecny pilates na specialnich pilates pristrojich a pod dohledem odbornika (pripadne v malych skupinach o 3-5 lidech). Ve zkratce je problem v tom, ze ucelem pilates je zesilit hluboky stabilizacni system a ne vnejsi velke svalove skupiny. Vzhledem k tomu, ze tyhle male svaly si vetsina lidi proste neuvedomuje, tak pri cviceni na podlozkach, apod. pouzivaji stejne vnejsi svaly (typicky pri posilovani bricha drtiva vetsina lidi pouziva hodne ramenni svaly, pri klicich zase visi v dolni casti zad, apod.). Na pristrojich se clovek nauci temhle velky svalum ulehcit a pouzivat hluboky system. K pilates jsem se dostal asi pred 6 lety opet na doporuceni podnikove lekarky pri komplexnim kineziologickem vysetreni (mimochodem nektere zdravotni pojistovny poskytuji zdarma tohle vysetreni v ramci pojisteni! – napr. OZP). Nicmene podobne poslouzi i fyzio cviceni :)

Testy potvrdili moje domnenky tedy plus minus se smazali vsechny rozdily mezi svaly – krome bricha/stredu stale vysoce nad prumerem. Takze obecne vsechny svaly ted byly v lepsim prumeru. Co se tyce kardia, tak jsem zlepsil vykon ve strednim pasmu do 150 tepu a rychlost vraceni se do klidu, vrchol stale nic moc jakmile se dostanu ke 165 tak dost rychle vykon umira :)

Ohledne negativ – jak jsem zacal na okruhu zrychlovat, tak jsem zjistil ze zacinam hodne trpet na predlokti a obecne horni cast tela. A stejne tak dynamicka sila me relativne chybela. Doslo k lehke modifikaci smerem k vetsimu posilovani (vynechavam obcas druhou jogu) – vzhledem k tomu, ze nesnasim tyhle nudne tahani cinek a ukazovani se pred zrcadlem, tak jsem se mrknul v praci na nabidku treninku. Zaujali me dva: Muscle Pump a Hot Iron – oba dva jsou super kurzy a urcite doporucuji lidem, co se proste nudi pri cinkach, pristrojich, apod.. Ja jsem nakonec skoncil u Hot Iron, coz je v podstate zatezove cviceni s vahama dle vyberu (prvni hodinu jsem si dal zhruba 15-20kg a malem jsem neudrzel snidani). Obecnou vyhodou je velka tepovka (kolem 160) a dynamicka sila (malo opakovani s velkou zatezi) + intervaly (kolem 30-45sekund). A navic cvicit s dalsima lidma je vetsi sranda, nez se placat sam.

Navic jako spravny motorkar jsem se rozhodl zhubnout na 83kg (+/- 4kg) at mam dobry pocit, ze pomaham motorce :)

Takze takova je moje zkusenost, myslim, ze jsem nasel pro 2019 optimalni kompromis mezi mymi potrebami. Urcite uvitam dole v komentarich nejake dalsi zkusenosti vsech okruharu, preci jenom se stale ucim :)

• Okruh Catalanya aneb tentokrate bude lip (doufejme)

Posledni 3 dny na okruhu pro tenhle rok. Do Barcelony jsem odjizdel s relativne smisenymi pocity – na jednu stranu obrovsky nadseni a ocekavani, ale priznam se, ze i relativne uleva z toho, ze uz cela sezona bude za mnou

Vloženo: 26.01.2019
    Uskutečněno: 16.11.2018
    Tachometr: 20000km
  • Navrat na oblibenou trat aneb commedie dell‘arte

Mugello jako kazdy rok bylo naplanovano na srpen, kdy samozrejme je v Italii nejvetsi mozny parak. Ani tenhle rok okruh nezklamal, takze nas cekalo relativne neprijemnych 50-55 stupnu teplota asfaltu a vzduch kolem 35-38

Vloženo: 26.11.2018
    Uskutečněno: 14.08.2018
  • Pycha predchazi pad aneb Mostecka tragedie

Po relativne velmi uspesne prvni polovine roku, prisel na radu domaci drahokam – Mostecky okruh. Po pravde uz jsem mel zkusit tenhle okruh minuly rok, nicmene jsem to musel odluzit na 2018. Zmenou bylo, ze jsem jel se sv

Vloženo: 16.10.2018
    Uskutečněno: 13.06.2018