Honda XL 650V Transalp (2004)

Vlastník Frankie
Vloženo 9.9.2017
Aktualizováno 11.3.2019

Vloženo: 24.11.2017, Uskutečněno: 24.11.2017, Zhlédnuto: 10x

V předchozím příspěvku jsem zmínil přezutí na "zimní" pneu, tak teď se k nim trochu podrobněji vrátím v souvislosti s další dnešní vyjížďkou.

Co, že jsem tam vlastně dal ? Protože to mělo být na zimu, takže sem tam silnice a spíš šotolinky a bláto, byly ve hře pneu jako Mitas E-09, Continental TKC80 atd. Zkrátka klasika nejklasičtější (nejen) okolokomínová.
Ale vzhledem k tomu, že se nechystám na žádné delší výlety, napadlo mě nakonec - a co to pojmout trochu víc hard core ? Výše uvedené vzorky jsou přeci jen zpola do terénu a napůl na silnici. A tu já budu využívat nejspíš minimálně. A protože jsem po loňském trápení se na univerzálních gumách Heidenau K60 už nechtěl jít cestou kompromisu, sehnal jsem si pořádné pryže !
Metzeler Unicross se nedělá zadní pneu v mém rozměru, zato Pirelli MT21 ano ! Jedná se o krosové gumy, ale s homologací na silnici. Ano, asi jsem na tohle posera, ale čistě krosové špunty si dám na krosku a ne na 200kg cesťáka, který přece jen pojede i kousek po silnici.
Dalším plusem pro MT21 bylo to, že se podařily sehnat za slušné peníze.

A jak se chovají ? Kupodivu přesně naopak než jsem čekal. Na silnici je to lepší, než jsem čekal, v terénu trochu zklamaly. Ale popořadě. Zatím jsem absolvoval dvě jízdy. Jednu minulý týden, převážně v blátě a druhou dnes, spíš asfalt a šotolinky, ale blátíčko samozřejmě také bylo.

1.jízda
První km byly ve znamení opatrnosti a bázně. Po skončení první vyjížďky jsem byl o něco moudřejší. Podmáčené louky a hluboce rozbahněné lesní cesty nic moc. Prostě to klouže. Zadek, tak s tím se počítá, ale i předek docela lítal sem a tam. Nedávalo to příliš důvěry a tak jsem zpomalil a pak už to šlo. Pneu se statečně draly takovým marastem, který bych nešel ani pěšky. Občas si to trochu klouzne, ale projede to dost, je to spíš takový tank.
Naproti tomu lehce zpevněné cesty, šotolinky a málo blátíčka, tak to se dalo jet pěkně. Na silnici jsem se hodně bál, přeci jen špunty už od pohledu důvěry moc nebudí. Výdrž mě nezajímá, stejně to na jaře sundám.

2.jízda
Dnes už jsem věděl co můžu od gum v terénu čekat, ale co ta silnice ? Využil jsem (na konec listopadu) extra teplého počasí, skončil dřív v práci a šel na to.
Samozřejmě je znát, že se jedná o špalky, ale dá se to. Pneu hučí a motorka se velice ochotně sklápí do zatáčky, dá se říci, že až moc. Opatrně zkouším kam až se to dá a na suchém povrchu nemám námitek. Trochu se to houpe a vlní, ale cca do stovky je to i celkem stabilní. Vydráždil jsem Alpa až na 130 km/h po rovině a žádné drama se nekoná. Hučí to jako kráva, ale jede to pořád rovně bez kývání či vlnění.
Motorku jsem před jízdou umyl. Říkal jsem si - je přece sucho, hezky...to si dám silnici a blátíčko nechám na jindy...pak ale začalo pršet, no a tak jsem sjel na silnici vedlejší, z té na šotolinu, ta se postupně změnila v blátivou stezku a končilo to hlubokými kolejemi a loužemi od lesních strojů. Takže je motorka zase jako prase
Zpátky jsem jel kus po silnici v dešti. A tady už jsem se dostal na hranice gum. Jako každé špunty, na vodě to prostě nedrží. Ale i tak se s tím dá jet celkem slušně, i když do zatáčky to je už na hraně, zato ani při intenzivním brzdění po rovině nebyl problém.

Závěr ?
Jak už jsem psal, na silnici jsem to čekal horší a v terénu lepší. Ale jako vždycky u pneumatik je to o kompromisu a já jsem spokojený. Silnice se totiž s terénníma gumama vždycky nějak projet dá, zatímco terén se silničníma nikoliv. Takže asi tak.

Pedl (178) napsal 25.11.2017 v 22:16

• Odpoledne s bručounem

Kdepak, nejedná se o čas strávený s nerudným důchodcem :-) Jedná se o narážku na ne zrovna přitažlivý zvuk tohoto stroje. A proč mám v deníku k Transalpu vyjížďku na jiném stroji ? Protože...nepředbíhejme. Mám dobré k

Vloženo: 20.10.2018
    Uskutečněno: 20.10.2018
  • Bosna 2018

Před týdnem jsem se vrátil z dovolené z Bosny, kterou Transalp úspěšně absolvoval. Trochu jsem se toho bál, ale nakonec jsme to zvládli skvěle. Ano, samozřejmě jsem věděl, že se nazutím terénních gum nestane přes noc z

Typ: Dovolená
    Vloženo: 25.06.2018
    Uskutečněno: 08.06.2018
  • Blátíčko...

A je to tady ! Konečně mám přezuto a můžu zkusit jak se Transalp chová v terénu. S partičkou endurářů jsme si dali pěkných cca 60km kolem komína. Moc to není, ale jak známo, v terénu se jezdí na zážitky, ne na kilometry

Vloženo: 24.11.2017
    Uskutečněno: 17.11.2017