Jawa 350/640 (1996)

Vloženo 25.7.2017
Aktualizováno 18.8.2019

Vloženo: 18.10.2017, Uskutečněno: 18.10.2017, Zhlédnuto: 753x

Ahoj všem.
Snad bych ani neřekl, jak moc mě potrápil sekundární převod na jinak skvělém stroji Jawa 350/640.
Původní rozeta byla špatná, sjetá a tak automaticky jsem to vzal v celé sadě - rozeta, řetěz a pastorek, což jsem už psal jinde.
Jaké bylo moje překvapení, když nešla nastavit předepsaná vůle na řetězu. Buď povolený, nebo našponovaný. Takže jsem jezdil ve stavu něco mezi tím. Jízda to ale nebyla ideální, bylo slyšet jak řetěz chodí a měl jsem trochu strach, že v maximálním povolení je to moc volné a mohlo by to něco provést.
Zakoupil jsem proto druhou rozetu (první byla Almot, Polsko), kterou v tuto chvíli používá Jawa. Odkud je výroba nevím, snad Taiwan. Moc jsem si nepomohl, bylo to o něco lepší, ale nic moc. Chvíli jsem tak jezdil, ale nelíbilo se mě to.
Pak jsem byl osloven člověkem z firmy Jawatech, že by mě vyrobili rozetu, která by byla takřka dokonalá. Chvilku jsme si povídali, psali a nakonec jsem se rozhodl do toho jít.
Princip výroby je ten, že je v současné chvíli potřeba odeslat svoji rozetu, z té se osoustruží materiál, vyhodí se věnec, unašeč se opracuje, našroubuje se nové řetězové kolo a je hotovo. Výhodou je, že po sjetí řetězového kola se našroubuje nové a jede se dál, unašeč zůstává, stejně tak je možno jednoduchým způsobem měnit velikost rozety dle potřeb a chutí.
Výroba nebyla ještě úplně zaběhnutá, takže časově to trvalo déle, ale nespěchal jsem a tak jsem byl zvědav na výsledek. Poslal jsem na opracování novou rozetu Almont a čekal.
Bohužel ta se nepovedla, bylo mě oznámeno a zaslány fotky, že po osoustružení se hliník vylomit a jinde byl popraskaný. Nejspíš chyba materiálu, PL výroba asi nebude úplně nej.
Zaslal jsem tedy původní rozetu - JAWA ČZ a ta dopadla už dobře. Hliník byl pevný, celistvý, takže opracování proběhlo v pořádku a byla mě doručena rozeta s věncem o počtu 51 zubů (orig má 52).
Opracování vypadá velmi dobře, použité pevnostní šrouby jsou vynikající a kvalita řetězového kola vypadá také na velice dobré úrovni.
Rozetu jsem osadil, namontoval a světe div se - všechno funguje jak má! Nehází, řetěz jde napnout jak má být a zvuky od něj zmizely.
Životnost dle Jawatechu a jejich testů je více než dobrá a já jim věřím. V plánu je vyrábět vlastní unašeč - odpadne opracování staré rozety, budou v něm závity, takže odpadnou matice s podložkou, tak držím palce, ať to dopadne.
V současná chvíli mám najeto pár set kilometrů, což je málo na to, abych referoval, ale myslím, že budu a jsem spokojen.
Proto i ostatním doporučuji vydat se touto cestou - za cenu 1200,- Kč se nic lepšího pořídit nedá, jen je nutno zaslat svoji starou rozetu a pokud možno ne Almont (možná jsem měl jen smůlu).
Hezký den všem.
Jawažije!

Johny

Jawatech

• Zimní radovánky

Ahoj všem a také vše krásné do nového roku 2020 - hlavně v pevném zdraví, správnou dávku štěstí a mnoho hezkých kilometrů v sedlech našich strojů. Zima je bohužel mizerná a tak si zimních radovánek moc neužijeme. Docela

Typ: Údržba
    Vloženo: 04.01.2020
    Uskutečněno: 04.01.2020
  • Konec sezóny 2019

Ahoj všem, léto a nebo alespoň teplé počasí se s námi pomalu loučí a tak se pomalu blíží čas, kdy se musím rozloučit s nějakým větším ježděním. Poslední příjemné dny jsem se rozhodl strávit tedy co nejvíce v sedle a ta

Vloženo: 31.10.2019
    Uskutečněno: 31.10.2019
  • Do nové sezóny...

s novým kufrem, olejem a spojkou. :) S novým kufrem jsem moc spokojen, jen mě znervózňovalo jeho pohupování, přeci jen je těžší, ale závadu jsem nikde nenašel, takže to je prostě konstrukční pružnost systému. :-) Rozh

Typ: Údržba
    Vloženo: 25.03.2019