renocar_unor

Kawasaki KLR 600 (1986)

Vlastník marcek291
Vloženo 21.6.2017
Aktualizováno 16.9.2018

Splnený sen o poctivej japonskej motorke.

Yamaha XT 600 E: Bolo potrebné jej robiť generálku a bola drahšia.

První dojmy - Najprv som si motorku vyhliadol na internete a šiel na ňu pozrieť do susedného mesta. No hneď po prvom zoznámení a skúšobnej jazde som si ju odvážal domov. Bola to láska na prvý pohľad.

Motorku bych doporučil pro - Ak by som mal motorku niekomu odporučiť, tak milovníkom starých japonských endúr, ktorí uprednostňujú jednoduchosť motora a jeho nenáročnú údržbu oproti súčasným enduro motorkám. Taktiež je k týmto motorkám široká ponuka dielov z bazárov ale nie je problém zohnať ani nové. Výhodou je tiež to, že motorka zdieľa veľa rovnakých súčiastok s novšími KLR 650, ktoré sa vyrábajú v USA ešte doteraz.

Doplňky na motorce - Motorku sa snažím udržať v čo najpôvodnejšom stave a z doplnkov som jej doprial iba nové chrániče rúk Acerbis, hrazdu protaper a nové polepy.

Motorku som vyberal na konci leta 2016 spomedzi konkurenčným japonských endúr ako XT, DR a XL ale žiadna z nich nebola v peknom stave a s SPZ. Práve táto červená ale moje požiadavky splnila, pretože bola po GO a s novou STK. Okrem toho mala skutočne najazdených iba 43000 km, overených podľa kontroly originality, ktorú absolvoval predchádzajúci majiteľ, ktorý ju doviezol z Talianska. Ako bonus som k motorke dostal takmer celú ďalšiu KLR 600 na diely, čo ma ešte viac utvrdilo o kúpe. Cez zimu som namontoval novú reťazovú sadu a dal preventívne motorku skontrolovať a ponastavovať do servisu, kde mi ju aj zastriekali novým lakom, pretože stará farba bola už vyblednutá a obuli namiesto pôvodných štupľov nové pneumatiky vhodnejšie na cestu (vpredu Michelin a v zadu Metzeler).
Momentálne mám na motorke najazdených prvých 1000 km a stále sa s ňou ešte spoznávam. Vždy keď prechádzam okolo garáže, tak ma to ťahá sa za ňou obzrieť a zobrať ju niekam prevetrať. Je to proste kráska a v mojich očiach sa jej ani novšia KLR 650 nevyrovná.
Motoricky jej nemôžem nič vytknúť, má veľký záťah už od voľnobežných otáčok, čo je výborné pri rozjazde alebo pri plazení sa v teréne na jednotke. Rýchlosti sa hádžu ľahúčko a bez falošných neutrálov, čo veľmi chválim. Zvuk má motorka aj s pôvodným tlmičom a športovým K&N vzduchovým filtrom fantastický, každý sa za mnou otáča a ustupuje. Posed je tiež vynikajúci a chválim aj šírku sedadla z ktorého ani po dlhšej jazde nebolí zadok. Vodné chladenie aj s ventilátorom je výborné, teraz počas horúcich dní odvádza svoju prácu na jedničku. Podvozok je na naše rozbité cesty viac než dobrý a nestratí sa ani na poľných cestách a ľahšom teréne. Jediné negatívum sú brzdy, ktoré nie sú žiaden zázrak a nemôžu sa so súčasnými motorkami rovnať. Pri jazdení po ceste som sa naučil udržiavať od áut predo mnou radšej väčší odstup a problém je tak aspoň z časti vyriešený :)

Edit:

Takže po vyše roku sa opäť hlásim k slovu a napíšem svoje skúsenosti.
Motorka dostala za uplynulý rok toho naozaj dosť. Po sezóne 2017 a najazdení cca 5000 km šla na kontrolnú prehliadku do servisu, kde zistili, že reťaz vyvažovákov aj s klzákmi je už na konci a bude potrebná nová. Takže sa objednala originál aj s novými klzákmi z Kawasaki za vyše 140 eur. Taktiež mi už motorka začínala žrať olej, tak tam šla nová kovaná piestna sada Woessner spolu s výbrusom valca, zrovnaním hlavy a zabrúsením ventilov. Samozrejme sa tiež vymenili nové guferá ventilov. Pred koncom sezóny mi trocha začal zatekať spod veka ventilov olej, a slziť vodná pumpa, tak sa už všetko pod jedným nanovo pretesnilo tesneniami značky Vesrah. Nasledovala výmena oleja a filtra spolu s čistením K&N vzduchového filtra a karburátora. Niekto by povedal, že už toho bolo aj dosť, lenže ja som perfekcionista, a keď už niečo začnem, tak to chcem mať na 100 %. Takže nasledovali ďalšie opravy a to výmena ložísk v krku riadenia, výmena starej brzdovej hadice za pancierovú hadicu HEL Performance aj s novou brzdovou kvapalinou, vymenil sa olej v prednej vidlici, brzdový kotúč a založili kvalitné brzdové doštičky EBC FA067HH. Ďalej sa urobil kompletný repas kyvnej vidlice, pretože tie ložiská už mali najlepšie časy za sebou. Keď už som spomenul ložiská, taktiež sa vymenili aj v kolesách. Z USA na ebay sa mi podarilo lacnejšie objednať nový klzák reťaze, pretože originál v Kawasaki by vyšiel na vyše 90 eur. Zadná bubnová brzda si vypýtala nové brzdové obloženia a pred montážou kolies som ich dal už aj vyvážiť. Nasledovala sumarizácia celého servisu.
Z kontrolnej prehliadky sa vykľula kompletná generálka motorky, ktorej cenu radšej ani nechcite vedieť To všetko ale prebolelo v momente, keď som na jar motorku opäť vytiahol na cestu a zatiahol za plyn. Celú sezónu 2018 som strávil v jej sedle a môžem povedať, že tá robota napokon stála za to. Stále mi vie vyčariť úsmev od ucha k uchu a priťahuje pohľady ľudí, kdekoľvek s ňou zájdem

loonger
loonger napsal 28.06.17 v 13:34 10b.

marcek291
marcek291 napsal 26.06.17 v 22:01

Ďakujem Ono tých KLR 600 je na inzercii ešte dosť, lenže takmer všetky sú bez TP, SPZ a sú to vybehané kusy pred smrťou. Nájsť peknú a zachovalú KLR 600 je už dnes takmer nemožné O to väčšiu radosť mám, keď vidím úsmevné pohľady ľudí na moju motorku

lajken
lajken napsal 26.06.17 v 08:21 10b.

Pěkná recenze a ještě hezčí motorka, vypadá opravdu pěkně zachovale a ta červená jí neskutečně sluší Taky mi přijde hezčí než novější 650 Každopádně je to super mašina, přeju spoustu krásných zážitků. Jen škoda, že už jich je tak málo.

p.epanica
p.epanica napsal 22.06.17 v 15:29 10b.

chevyr
chevyr napsal 22.06.17 v 08:07 10b.

Moc pěkná