renocar_unor

Aprilia SL 750 Shiver (2016)

Vlastník mMan
Vloženo 11.5.2017
Aktualizováno 28.8.2017

Uzasny stroj ktory ma "dusu" a bud si ho kupite a uplne vas pohlti alebo vam absolutne nesadne. Mam pocit ze tam nie je prilis toho medzi tym.

První dojmy - Vela zmiesanych pocitov. Sedi sa na tom skoro ako na nejakom malom endure (prva nerovnost vas uisti o opaku) , pohodlna a napriek prvemu pocitu ze sedim na niecom vyssom, neuveritelne lahko manevrovatelna.

Motorku bych doporučil pro - Mozno aj pre zacinajuceho jazdca avsak v recenzii rozpisujem preco skor nie a namiesto toho by som volil na zaciatok nejaku klasiku v podobe nahacovych 600-viek.. Urcite by som ju odporucil niekomu kto nechce kultivovany stvorval ale radsej dobrodruzstvo v podobe suroveho spodku ktory naozaj krasne taha hned ako sa od neho ocakava, ma rad nieco co nie je na kazdom rohu a nechce sa mu vzdy ist s davom :)

V garazi su u mna este stale odparkovane dve krasky - GSR 600 a Yama FZ6n. Nie ze by tie dva stroje boli pre nieco vyslovene zle. To nie. Ale chcel som uz nieco trosku ine. Nieco kde je viac citit co to je za stroj. Teda cosi co by ma hned oslovilo a nerozmyslal by som akeho je to pohlavia :)

Mal som na ruke a moznost si poriadne zajazdit a vyskasat aj samotneho krala - B Kinga. Tazko sa to opisuje. Rozhodne je to uzasny stroj. Ale preco som sa rozhodol inac? Tento raketoplan ktorym B king bezpochyby je si urcite necham na neskor a aj k tomu raz pride. Momentalne som hladal nieco ovela hravejsie do zakrut.

Jedna z mojich podmienok bola aj vekova hranica a teda ze stroj by uz nemal byt starsi ako rok, dva, idealne este v zaruke. Uz len tymto sa mi okruh neuveritelne zuzil a plus ked k tomu priratam nutnu charizmu a "gule" ktoru pre mna nastavajuca masina mala mat tak som postupne dospel k rozhodovaniu ci starsi Street triple alebo takmer novy Shiver este aj so zarukou. Nakoniec tak nejako vyhralo srdce a triumpha si davam ako dalsi zavazok do buducna, ktory by som aj rad dodrzal.

A tak sa nakoniec nejako stalo a rychlo zomlelo to, ze shiver stal uz dole v garazi. No. Prvy dojem a jazda bolo nieco v style.. Hmm sedi sa na tom trochu ako na endure, vrci to ako nieco terennejsie, krasne to je, netusim ako sa to bude rozbiehat.. Snad sa nevydrbem na prvom kruhaci.. A tak som tam radsej pleskol "Tecko" namiesto agresivnejsieho S.

Ale k mojmu prekvapeniu to bolo neskutocne obratne a intuitivne spravanie sa v zakrutach. Ako sa vravi - fakt to zabaca pohladom. Akurat na Sku treba obcas pri velmi pomalom prejazde kruhaca alebo rohu porozmyslat ci tam uz nie je zdravsie hodit aj jednotku. Ale vsetko je to len vec zvyku. Skutocne. Pretoze sa na tu krasku zvyka neskutocne rychlo a este k tomu ako bonus vas zacne aj bavit a doslova nabadat stale nieco robit s plynom. Idealne pridavat. I ked aj to ubratie je obcas parada nakolko si aj seriove vyfuky zvyknu obcas slusne odkaslat.

Celkovo ma ten stroj neskutocne bavi a uz sa par krat stalo aj to ze nan ostal niekto uplne cudzi pozerat. Ja som pred tym robil to iste. Mam totiz rad veci ktore nie su na kazdom rohu k videniu a este k tomu ponukaju slusnu porciu zabavy. Avsak netreba zabudat na to ze je to dvojvalec a "talan". Takze co sa spolahlivosti tyka zatial netusim, ale ako sa hovori - som v strehu a ratam s tym tak nejako uz podvedome ze sa moze nieco aj vysrat. Trochu ma vsak ubezpecuje pocit ze to este nejaky ten rocik podrzi zaruka. Nie ze by som mal nejaky vyslovene zly pocit ale no..japonec to zas nie je ze :)

Ak nahodou pojde niekto pozerat nejaku jazdenku, urcite si treba dat pozir na zadny valec, ktory najma v urcitych rocnikoh zvykol plut olej spod tesnenia. Da sa to zistit pomerne lahko cisto omakom. Dalej zvyknu prepustat nadobky spojky a brzdy. Ale nic ine a pravidelne sa opakujuce som nezistil.

Treba si dobre rozmysliet ci buduci majitel je naozaj zmiereny s tym ze to bude dvojvalec pretoze ak si pred tym jazdil iba stvorval tak to jednoducho bude uplne ine. Ale nie zle. Len kazdy podla seba. Castemu radeniu sa nevyhne niekto kto z toho chce v zatackovitom terene dostat maximum ale zato vas odmeni vynikajucim zvezenim a niekedy az prekvapujuco silnym krutakom ktory myslim najlepsie zabera v druhej tretine spektra otacok.

Jedine co sa mne zase nepaci je pofaceliftova poloha stupaciek. Pridu mi uz zbytocne vysoko alebo dozadu posunute. Ale takato ergonomia je taktiez cisto o osobnej preferencii kedze kazdemu sadne nieco absolutne ine. Kazdopadne ja s mojimi 185 cm tam kupodivu sedim celkom pohodlne a ani pri jazde vo dvojici to nie je vyslovene tragedia. Ono skor na Bkingu ked sme sli dvaja tak som bol po asi cca hodinovej jazde viac zbity.
A teraz este to hlavne - zmierit sa dopredu s tym ze neskutocne hreje rovno do rozkroku. Myslim ze k tomu mohli rovno balit aj nejaky entry balicek pudru proti zapareninam na leto. Mozno by si to nejaky kutil vedel doma poriesit kvalitnejsou podsedlovou izolaciou. Neviem. Ale pri pomalej mestskej jazde a castom zastavovani to miestami prestava byt forek. No na druhu stranu vsetko vyvazi ten pocit ked sa konecne razantne pohne vpred za doprovodu naozaj slusneho originalneho soundtracku z koncoviek ktore tam talosi osadili od vyroby.

Co sa jazdnych rezimov tyka - kdispozicii su 3. Pouzivat budete dva. Treti - Rain si viem ale predstavit pri presune cez nejaky nespevneny a smyklavy povrch resp. rannu rosu na trave.
Bezne na presun mestom mam stale zapnute S ale T tam prepinam akonahle sa blizim k pomaly sa pohybujucej kolone nakolko sportovy rezim je na taketo posuvanie az nepohodlne uskakany. Alebo ja som este rozmaznany zo stvorvalcov. Neviem. Kazdopadne je super mat tieto tri rezimy poruke a navyse ako bonus je mozne ich prepinat aj pocas jazdy pri zavretom plyne.

Motorku rozhodne odporucam kazdemu kto hlada uz nieco ine, ma aspon co to odjazdene. Neodporucil by som ju urcite ako prvu motorku. Ano, prinajhorsom sa da jazdit stale aj na najslabsom mode, pripade na Turistovi ale potom nevidim vyznam preco si taketo nieco obstarat ked sa mam bat uzit si poriadne jazdu aj na spominanom S-ku.

___
28.05.2017
Uz sme co to s Aprilkou pojazdili (aj vo dvojici aj samostatne) a mam tu zase zopar poznatkov. Za vyse mesiaca to bolo nieco malo cez 3 000 Km:

Jediný "problém" ktorý som musel riesiť bolo dolievanie chladiacej kvapaliny ktorá z nejakého dovodu zmizla. Nič hrozné - bola len zopar cisiel pod ciarkou indikujucou minimum. Dolievanie je trosku neprakticke nakolko je nutné zhodit najprv jeden mini plastik a potom cely okrasny, plastovy blok ktory vycnieva zboku "nadrze". Skutocne ziadna katastrofa ale treba si ukladat skrutky presne v takom poradi akom ste ich davali dole pretoze nad tym mozte potom chvilku maturovat nakolko nie su rovnake. Momentalne mam pocit ze uz nemizne vobec.

Ak s tym niekedy budete jazdit vo dvojici treba ratat s tym ze je podvozok pomerne tvrdy a spolujazdkyna si na nasich deluxe cestach obcas trosku zaskace (ale vo vysledku sa az tolko zase nestazovala a to sme za den dali 500 Km). Ja som si stale uplne na ten strnuly podvozok nejako nezvykol. Nenazval by som ho nevyhnutne zle nastavenym ale treba si zvykat. Ak som sam, je to uplne bez problemov stravitelne.

System ABS ma velmi milo prekvapil. Funguje naozaj dobre a prilis sa vam do vasho soferskeho zazitku nebabre. Dokonca dovoli gumam aj zapiskat a zadnym kolesom sa tiez da trochu pokreslit asfalt. Povedal by som ze je doslova tak akurat nastaveny. Iba sa mi uz neraz stalo to co som pred tym nepoznal a to ze ak potrebujete vyraznejsie pribrzidt na niecom poriadne nerovnom tak to vyhodnoti tak ze by bolo dobre brzdny ucinok zacat miernit. Ale realne to este nutne nebolo.

Prilis mi to ale ako celok nevadi pretoze v kombinacii s naozaj skvelými brzdami tomu nie je az co tolko vytknut. Uz by som to vyslovene musel silit aby som nieco na tomto skritizoval. Netreba zabudat na to, ze sa stale bavime o stroji v takej tej strednej, az nizsej cenovej kategorii ku ktoremu dostanete naozaj vyborne brzdy.
Dokonca ked zo SHIVRA presadnem na nieco ine co este mame v garazi tak mi to pride ako by som na tom brzdil V-brake-ami z horskeho bicykla. Proste parada.

Postupne si zvykam uz iba na mod S, pricom na turistu ho prepinam iba veelmi malo. Alebo vtedy ked je priatelka vytrasena tak ze mi uz cez bundu pomaly taha bradavky aby som sa ukludnil a ja zas nechem na pumpe sediet potichu v ponurej a napatej atmosfere takze jej radsej vyhoviem... ved to poznate. Ale v skutocnosti sa az tolko nestazovala a jazdu si pochvalovala. Nakoniec - ved priatelka je super (mozno o trosku viac ako aprilka :) a dost tolerantna.

Co sa dojazdu tyka, pomenovat ho treba ako nieco medzi zlym a takmer - aj ked nie uplne tragickym. Opat ale bude zalezat na tom na co ste boli z predolseho stroja zvyknuti. Ja takmer s uplnou presnostou tankujem kazdych cca 150 - 160 km pretoze vtedy zacina rozsvecovat smadne oko. Aky je realny dojazd naozaj netusim a zatial to ani nemienim skusat nakolko by som velmi nerad v tomto teple a v plnej polnej slapal niekde po vyprahnutom asfalte po kvapku benzinu alebo za staleho smadneho mlaskania cakal na prasnej krajnici na nejakeho samaritana. Ono je tiez urcite nieco pravdy aj na tom ze ak by som siel o dost kludnejsnim tempom a mozno aj pri zvolenom rezime "T" tak by sa dokazal po rozsvietenie rezervy natiahnut aj na 200 Km. Uvidime, mozno casom vyskusam.

___
22.08.2017
Dalsi update informacii a poznatkov. Zatial nepribudaju ziadne komplikacie a ani nove problemy. Vsimli sme si ze za velmi horuceho pocasia z nejakeho zahadneho dovodu obcas zmizne chladiaca kvapalina. Zatial sa tento problem pozoruje a v zavislosti na tom kolko jej zmizne do konca sezony sa to bude riesit mozno aj reklamaciou. Uvidime. Ale nie je to nic hrozne v zmysle ze by ju trebalo dolievat kazdu chvilu (skor som iba pedant). V priebehu 10tis. Km ju bolo nutné doliať dva krát nakoľko klesla az po spodnú risku.

Aprilka ma momentalne uz nieco cez 11tis. Km a stale prevlada velka spokojnost. Je to skutocne velmi univerzalny stroj ktory este stale dokaze pobavit a doslova na nom laka posuvat aj svoje vlastne limity.

Co sa spotreby tyka tak dojazd po rozsvietenie indikatora rezervy sa naozaj da natiahnut az k hranici 200 km normalnym, priemernym tempom jazdy. Stale vsak u mna plati to co som pisal vyssie a teda ze v priemere tankujem zhruba kazdych 150 kilometrov. No toto je asi taka jedina vec ktora je na Shiver-y otravna. Zatial okrem zopar spominanych drobnosti velka spokojnost a tzv. Fun Factor stale velmi slusny.

1york
1york napsal 20.08.18 v 17:49

Super strojovňa , takisto pozerám po Talianke AS900

1york
1york napsal 20.08.18 v 17:49 10b.

Super strojovňa , takisto pozerám po Talianke AS900

lan
lan napsal 09.06.17 v 22:40 10b.

Gratuluji k dobré volbě,problém s horkou sedačkou jsem měl taky a ten jsem vyřešil tuningovým výfukem po stranách.Ted už mám po problému.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 18.05.17 v 21:11 10b.

Klapoš
Klapoš napsal 18.05.17 v 12:28 10b.