Triumph Tiger 800 XC (2011)

Vlastník Metric
Vloženo 22.1.2017
Aktualizováno 21.7.2023

Slušný cesťák s malými úpravami na použitie v teréne. Ale je to cesťák.

Motorka koupena od cz.topinka (Brno-Starý Lískovec) - Prevod chvíľku trval, inak všetko v najlepšom poriadku.

BMW R 1200 GS: 1. Zbytočne silná (ak by mi neboli všetky malé, bral by som i 650-ku) 2. \"Spoľahlivosť\" BMW (spýtajte sa mechanikov - takmer všetci povedia: niektoré ročníky nebrať)
BMW F 800 GS: 1. \"Spoľahlivosť\" 2. Najmenej zábavný motor vo svojej kategórii 3. Pohodlné sedlo moc nie je, obzvlášť v porovnaní s TT 4. Predajcovia ojetin si počítajú daň z luxusu
Suzuki DL 650 V-Strom: Všetky 650-ky sú mi malé, pretože mám vnútornú stranu nohy dobrých 95 cm. Crossrunner tiež, keď sme pri tom.

První dojmy - S Tigrom XR som mal skúsenosti z testovacej jazdy u dealera. Je to veľmi pohodlná motorka na cesty, ktorá sa ale nezľakne ani športovej jazdy a motor na takú tiež pohodlne stačí. Na XC sa dá jazdiť i postojačky, no v rýchlych zákrutách je cítiť predné 21" koleso. Inak je rozdielov minimum.

Motorku bych doporučil pro - Kto preferuje stredný objem a buďto rád cestuje alebo je vysoký - do terénu by som ale odporučil niečo ľahšie.

Doplňky na motorce - Padací rám, asi od Triumphu: Kryje iba spodnú časť motora a navyša má dosť zvláštny tvar. Jeden bod (alebo tyč) je vystúpený a na zemi sa to opiera oň. Testovanie ochrany pri zahodení zatiaľ neprebehlo, tak dúfam...

Kufríky TRAX Evo od Motechu, komplet sada. Sú z hliníka a odloženie asi vydržia. Do bočných sa ale helma nevojde, do vrchného iba jedna.

Vyhrievané rukoväte a bástre, keď je 5 stupňov, bolo by to bez nich peklo. Bástre a centrál sú tuším štandardnou výbavou XC. Možno po novom už nie. Predchádzajúci majiteľ namontoval i špeciálne páčky s ochranou proti zlomeniu. Používajú sa bez problémov, teda ak používate dva prsty na každú ako ja. S jedným som neskúšal.

Okrem toho som si namontoval Airflow plexi od Givi, ale zatiaľ neskúšal.

Keď som začínal zvažovať novú motorku, mal som len pár kritérií: Aby mi bola pri mojej výške pohodlná, aby mala ABS a cenu. Lenže sa ukázalo, že boli dosť prísne:
- 650ky, teda Versys a V-Strom (Yamaha vtedy zrušila Tenerku, tak mala len väčší Tracer a STen, obe príliš drahé) vypadli po testovacej jazde kvôli prvej podmienky. Podobne dopadol i Crossrunner, kde ma i trošku zaskočil prístup dealera. Ale možno to bolo iba tým, ako ochotní boli v Cartecu a Renocare,
- kombinácia druhého a tretieho kritéria vyradila takmer všetky väčšia mašiny, okrem Versysu, R1200 GS a možno i Stelvia.

Lenže možno mám predsudky alebo som slabý jazdec alebo čo, fakt je, že výkon V-Stromu mi stačil a väčší stroj som si kupoval kvôli fyzickej veľkosti. Je mi jasné, že s mojou veľkosťou mi všetci hneď odporučia nadliter (obvykle GS), ale vždy ma napadlo: Načo, keď si môžem kúpiť nejaké žihadielko?

Tak som skončil u F800 GS a Tigra 800 XC (XR-čiek je na trhu veľmi málo). Čo sú najdôležitejšie rozdiely?
- BMW má dobre vyriešenú váhu. I keď to človek tlačí, dáva to dôveru, na Tigra treba dávať pozor, aby sa príliš nenaklonil. Ten pri jazde krokom pôsobí nešikovne, BMW sa ovláda bez námahy. Aj motor zaberá v nízkych otáčkach, Triumph má navyše dlhú jedničku (do 100 km/h alebo 100 RPM na 1 km/h, čo znamená, že minimálne do 20 km/h je spojka v permanencii). Pre porovnanie na V-Strome som mal taký rozsah na dvojke.
- Štandardné sedlo Triumphu je pohodlné a nepresedí sa, čo sa o "pohodlnom" sedadle GSa povedať nedá. Úložný priestor je vcelku slušný, na BMWčku je tam nádrž.
- Trojvalec sviští či už zvukom alebo akceleráciou nad 5k RPM, pri zavretí plynu strieľa do výfuku, baví. BMW proste funguje. Zábavu si u Rotaxu či Loncinu neobjednali. Ale vraj mu laďák dá aspoň dobrý zvuk. Na druhej strane TT celkom žerie (zatiaľ mám 5.75 priemer), ale ako sa hovorí, ani kura zadarmo nehrabe. A že anglické kura ku--- kura hrabe!
- Hoci táto generácia TT ešte nemá plne nastaviteľné pruženie, stále je to lepšie ako BMW, kde i vo vtedy najnovšom predná vidlica stála tak za fajku močky a jediný recept bol vyhodiť to a dať tam progresívne.
- Triumph nie je škuľavý, poviem úprimne, som márnivý a radšej by som mal peknú motorku. I zobák je decentný, nie ako pery Silvie Kucherenko.
- Výhodou oboch je ich výška, hoci mám japonské stroje rád, ich konštruktéri nemajú ani tucha, že existujú vysokí ľudia. Na GS ani TT nie je žiaden hestetický prvok v oblasti kolien ani nič podobné. Len tie plexi kryjú tak pupok a nič viac.

Ako ho používam? Na cestovanie je to super mašina. Motor má silu v nízkych i vysokých otáčkach, sedadlo je pohodlné, akurát štandardné nenastaviteľné (2015-ka má už nastaviteľné) plexi mi kryje cecky a tým to hasne. Hlava má pocit ako na naháči. Dojazd by to asi zvládlo 300 km na nádrž.

Pri rýchlej jazde je trochu cítiť to predné koleso a možno by bolo fajn keby sa dali nastaviť predné vidly ako na nových. Ale moc som mu nedával, pretože keď som ho kúpil, už bolo chladno a nerád by som sa niekde šmykol. Brzdy aj podvozok sa mi zdali adekvátne, o motore som už písal.

Pri naozaj veľmi pomalej jazde to pôsobí tak nešikovne ako XR-ko, asi to je tým ťažiskom, ktoré sa zdá byť vcelku vysoko. Do terénu som ho nebral, ale tam bude asi rovnaký problém.

boucek69
boucek69 napsal 25.01.17 v 20:32 10b.

pěknej stejná krevní skupina

MartinVolejnik
MartinVolejnik napsal 25.01.17 v 19:50 9b.

Loni jsem koupil XCx , super stroj, najel jsem na něm 8000 km , trošku na něm fouká , ale vyřešil jsem to deflektorem. Jinak v poho zvládá i lehčí terén ( Rumunsko). Měl jsem Caponorda ( 10 let) a řešil jsem váhu. Jinak velká spokojenost.
Trumph to vyřešil. Pokud spočítáš výkon / váha tak se to moc neliší od litrů.
Mám origi kufry a do jednoho ( boční) se vejde v poho helma. Moc dobrý je i tempomat a vyhřívané hefty. Tlumiče super a jízda zatáčkama v pohodě , jenom brousím stupačkama. Jinak jsem koupil padáky od SW motechu ( doporučuji) a vyvýšení řidítek.
Myslím , že jsi udělal dobrou volbu.
Přeji mnoho dobrých KM mazut.

Metric
Metric napsal 25.01.17 v 00:39

195 plus mám ešte krátke telo a dlhé nohy. Aktuálny (odchádzajúci) V-Strom mi nesedel kvôli vybraniam v nádrži na kolená, ktoré s tak dlhým človekom nepočítali. Starší mal iba nízko sedlo.

Spotrebu som na Stromku (jednosviečka) mal o rovný liter nižšiu, alebo o 40-45 km viac na nádrž.

Držím palce pri výbere.

paserack
paserack napsal 24.01.17 v 22:20 9b.

že zatím celkem žere. mám průměr 5.75. že celkem žere se dá o motorce říct když je spotřeba nad 10litrů a i to je většinou adekvátní k výkonu a stylu jízdy. (víš jaký je paradox u spotřeby motorek? naložený a s manželkou jezdím za 6, sám s prázdnou za 10 )jestli chceš, vyměním za skůtra co žere dva litry Ale vážně. pěkná motorka, sám bych takovou bral ale cenově mimo mé možnosti. Uvažuju o 650kovém stromu nějaký zajetý nebo nový předposlední model když už bude teď další, mohla by být cena dobrá. Taky teď hledám nějaké silniční enduro 650-800 ale kvůli cenám jsem se teď nějak zasekl u toho stromu, ale ještě jsem na něm nejel ani neseděl.
Prosímtě kolik měříš? celou dobu jsi zmiňoval že hodně, ale číslo jsem asi někde přehlídl.
Jinak samozřejmě gratulace k nové motorce.

spike-cz
spike-cz napsal 24.01.17 v 19:36 10b.