Yamaha Tracer 9 / 900 (2016)

Vlastník Myschan
Vloženo 8.8.2016
Aktualizováno 16.6.2017

Je krásná, divoká a červená. Prostě jsem si potřeboval udělat radost a zase něco pořídit. Prý žijeme jen jednou.

Motorka koupena od FIRMA:PEMM Brno (Brno-Bohunice)

Honda CRF1000L Africa Twin: Krásná, ale moc peněz. Navíc nejsem žádnej terénní jezdec a nemusím drátěný kola. Ale hlavním důvodem byla cena, proč to zastírat. Třeba jindy.
Honda VFR 800X Crossrunner: Těžší, nižší výkon, vyšší cena.

První dojmy - První dojmy moc nevím. Spíš jsem ji jen obcházel a hledal chyby. Takže tvrdší sedlo, na mou výšku nízké plexi = na nic, do půlky zrcátek vidím svoje ruce, na centrální stojan by mohla jít trochu líp. Přední plast ve stylů včelí plást - no potěš koště - to se teda bude čistit, až z toho budou trčet hlavy hmyzáků. Podivné matky na štelování světel trčící kamsi v prostoru palubovky, kontrolky blinkrů jak ve starým obrněnci, ovládání spínačů zbytečně malé pro ovládání v rukavicích, Honda má fakt lepší. Takže záporů vcelku dost. A navíc Yamaha a tuto značku jsem nikdy neměl. Vždy jsem říkal, že jsem hondofil a najednou si trochu připadám jako zrádce.

Motorku bych doporučil pro - Asi ne pro úplného začátečníka a pro rapla, co bude v normálním provozu zkoušet, co to umí. Jinak snad pro každého, kdo bude za jízdy používat i mozek.

Doplňky na motorce - Zadní držák s kufrem, padací rám, přídavné plexi. V plánu jsou diodová přídavná světla a zvýšení řídítek vario. Možná rozšíření zrcátek. Dál se uvidí.
---
Denní led světla přidána, plexi taky, zvýšení řídítek nehrozí z důvodu krátké brzdové hadice.

---
03/2017 - Přes zimu jsem se trochu nudil a samozřejmě přemýšlel, jak moto vylepšit. Takže na zadní kyvku namontovány rolny, samozřejmě, že červené.

Ještě prodloužení zrcátek. Teď jsou zrcátka o něco výš a zároveň je konečně líp vidět i dozadu, nejen do boku.

Dále přibyly nové stupačky (gumu možno sundat)

A konečně i krátké stavitelné páčky - jasně, že červené :)

Následovaly led blinkry od pana Yamahy

A malé estetické vylepšení - proužky na kola.

04/17 Nechal jsem u pana čalouníka změkčit přední sedlo, tedy to moje, řidičovo. Pod origo potah je vložena dvoucentimetrová vrstva něčeho (něco jako vzdušnější molitan), co sedlo změkčuje. Zatím na omak hodně rozdíl k lepšímu a vzhled sedla se prakticky nezměnil.

Namontována mřížka před chladič proti hmyzákům a kamínkům.

Proč jsem si ji vybral? No těžko říct. Měl jsem něco přes rok Hondu NC 750X a nedám na ni dopustit. Výborná a přátelská motorka, ať si místní chytrolíni říkají co chtějí. Ale pravdou je, že jsem si občas, zdůrazňuji, že spíš výjimečně, dokázal představit o trochu vyšší výkon. Jednalo se o potřebu rychlého předjetí v kopci s plně naloženou motorkou. Tedy s batůžkem a plnými kufry, čímž myslím i onu skvělou pseudonádrž, kam dáte rychle věci a nemusíte do zadního kufru. Výborná věc, kdo nezažil, nepochopí. V jednom jsem s jízdou neměl problém.

No a "závažnějším" důvodem bylo to, že už jsem ji měl cca rok, a tak jsem se tak nějak začal poohlížet po něčem novém. Původně jsem samozřejmě koukal prvně na něco od Hondy, protože jsem měl Hond docela dost a vždy jen pozitivní zkušenost. Ale Crosrunner se mi jevil jako dost těžký a dost drahý, i když nepochybuji o tom, že na delší cestu bude pohodlnější. No a Afrika je určitě skvělá, ale utopit tolik peněz se mi už nechtělo, a kolem světa určitě nikdy nepojedu. Chtěl jsem motorku trochu zábavnou, na jízdy kolem komína, vyčistit si hlavu po práci. občas menší výlet s přítulkou. To by snad Tracer mohl splňovat.

Jelikož jsem Tracera zatím jen kritizoval, tak musím nyní taky říct, proč jsem si ho vlastně pořídil, když zatím poukazuju jen na chyby. Led světla jsou krásná, jsem z nich unešenej. Výborný brzdy, lepší jsem zatím neměl. Nyní bych asi měl napsat, že to má fakt slušnej motor, ale to je obecně známo. Dobrá, stejně to řeknu. Motor je fakt dobrej. Jede to jak pichlá sviňa, a to zatím jezdím jen na standardní režim. Režim A zatím nepoužívám, jen jsem ho zkusil, a to pak jede jak dvě pichlý svině. Takže zatím si na sebe zvykáme, a samozřejmě nejezdím co to dá. Asi tak nebudu jezdit nikdy, ale jde o ten pocit, že vím, že bych mohl, kdybych chtěl. Podvozek pohlcuje nerovnosti líp, než jsem čekal. Takže další plus. Motorka jako celek se mi jeví jako trochu drobnější na moji postavu, ale velmi obratná, zatáčky se krásně ukrajují, manévrovatelnost opravdu dobrá. Prostě taková mrštná potvůrka, která se umí rozzuřit, ale já ji zatím krotím. Hodnotit spotřebu zatím nemá smysl, odhaduji, že budu jezdit cca za 5 litrů (NC 3,2).
Co se týče přítulky, ta je spokojená, údajně se jí tam vzadu sedí dobře a má tam dost místa. Jo a pod sedlo se vleze nářadíčko a lékárnička a to bude asi vše.
Myslím, že motka bude nejlepší na jízdy po okreskách, na vyčištění hlavy po práci, trochu si jet občas zablbnout (až ji dostanu pořádně do ruky). Konec konců, víc po ní ani chtít nebudu. Určitě projede i nějakou polňačku, ale není to žádné enduro, výfukové svody dole, takže tam bych to nepřeháněl.
Ještě závěrem zmíním sympatickou funkci palubního počítače, kde se dá nastavit, co a kde chce mít člověk zobrazené, což je fajn.
Až budu mít více zkušeností, tak třeba ještě něco málo dopíšu.
---
Tak připíšu pár dojmů po cca něco přes 2 000 km. Už to nejede tak jak dřív. Né, dělám si srandu, určitě to jede furt stejně, jen si na to člověk prostě zvykne, takže už z toho není tak vyjevenej. Každej chválí svoji mašinu, to je normální, proto budu hledat spíš nedostatky. Takže výtka ke zbytečně širokým řídítkům, kdyby byly blastry uchyceny blíže u rukojetí, ušetřilo by se minimálně 5 cm šířky a neměl bych takové problémy při projíždění branky do dvorku. Ovládací páčka blinkrů mohla být větší, stejně jako spínač výstražných blinkrů. Sedlo mohlo být měkčí, ale nevidím to zas až tolik tragicky, jak se mnohdy píše. Není to na 5, je to tak na 3 - školní známkování. Spotřeba při relativní kochačce s občasným zrychlením do 4,5 l. Plexi jsem dal turistické Givi, originál pro moji výšku 188 cm neměl smysl. Jo a řídítka si blíže k tělu neposunete, protože brzdová hadice je vyměřena takřka přesně. To by je těch pět čísel navíc položilo?? Zrcátka měla být tak o 3 cm širší do strany. Takže celkové shrnutí - výborná motorka, ale nic není dokonalého. Pokud toto vyznívá, že nejsem spokojen, tak to není pravda. Jsem pouze kritický a snažím se nebýt zaslepený novou mašinou. Koupě rozhodně nelituju. Ještě doplním, že na levou nohu trochu topí výfukové svody a tachometr při rychlosti povolené pro obec přeměřuje asi o 5 až 6 km. Alespoň podle těch orientačních radarových desek v obci. Takže pokud tacho ukazuje rychlost 60 km, cedule ukáže 54 - 55 km.
Tak zas někdy příště.
---
03/17 - sedlo dáno do spodní polohy. Mám lepší pocit z řízení, sedí se více "v motorce". Tacho 5100.
---
05/17 - Tak motorka je nyní udělaná přesně, jak jsem si to přál. Myslím, že teď už nemá chybu. Kdyby to udělal už výrobce, mohla být takřka dokonalá hned. S přečalouněným sedlem jsem maximálně spokojen, přitom zůstal zachován původní potah a zadní část těla je spokojená. Diodové blinkry jsou lépe viditelné, páčky jsou nastavené na moji ruku, prostě musím vše jen pochválit. Dlouhodobá spotřeba cca 4,3 - dle palubního pc. Sportovní režim nepoužívám, jezdím na standard, bohatě to stačí, lépe řečeno ta motorka rozhodně umí víc, než já.
---
Byla provedena roční servisní prohlídka v autorizovaném servisu. Vše samozřejmě bez závad, jen cena skoro jak u auta. Za rok tam už nepojedu.
---
06/17 - Motorka má najeto 6 200 km a odchází za novým páníčkem. Věřím, že bude spokojen.

africaner
africaner napsal 15.04.17 v 11:45 10b.

moc pěkný kousek

Pajánek69
Pajánek69 napsal 12.04.17 v 21:28

Dík za poklonu, tvoje mašule je taky šik

Frankie
Frankie napsal 12.04.17 v 17:25 10b.

Je to prostě Yamaha

Frankie
Frankie napsal 12.04.17 v 17:21

Pěkná motorka, hlavně v červené. Mám jí také v seznamu motorek, které bych chtěl zkusit. Zatím jsem dal přednost Triumphálnímu tříválci, tak uvidíme časem jak dopadne srovnání

PeteS
PeteS napsal 12.04.17 v 08:45 10b.