Suzuki DL 650 V-Strom (2015)

Vlastník john037
Vloženo 17.7.2016
Aktualizováno 17.7.2016

Pomerne jednoduchá, pohodlná a podľa recenzií aj spoľahlivá motorka, ktorá sa na nič nehrá a predstavuje ideálny vstup do sveta cendúr. Asi najlepší pomer cena - univerzálnosť medzi konkurenciou.

Motorka koupena od FIRMA:H3 Moto (Paskov) - Zistil som že je to môj najbližší predajca Suzuki a ešte mali aj poslednú modrú XT ktorú som chcel takže nebolo o čom.

Kawasaki Versys 650 ABS: rozmery kolies, Strom je viac univerzálnejší
Triumph Tiger 800 XR: Dostupnosť, díler najbližší v BA, cena o kategóriu vyššie,
Yamaha XT 660 R: Síce je to enduro ale neni až tak vhodná na cestovanie - ochrana pred vetrom
Yamaha XT 660Z Tenere: V minulosti som dlho zvažoval ale pri mojej výške 170 sú to pomerne vysoké mašiny, ďalej jednobuch oproti V-twin diametrálny rozdiel a cenovo vychádza Strom ešte prijateľnejšie
Yamaha XT1200Z Super Tenere: Pohodlný a nezáludný stroj, viezol som sa na predvádzačkách, no na moje potreby zbytočne ťažká, cena už je úplne niekde inde.
Yamaha MT-09: Kapotovaná verzia Tracer - motor pre mňa zbytočné výkonný, agresívny, čisto na cesty a cena tiež inde.
Yamaha Fazer8: Táto bola v hľadáčiku posledný rok najviac, no nakoniec som zvážil že chcem niečo viac adventure, pohodlné a praktické.
Honda XL 700V Transalp: Už sa nevyrába, chcel som proste funglovku.

První dojmy - Motor prekvapivo tichý, kultivovaný a bez žiadnych vibrácií. Prístroje prehľadné, ovládacie prvky ľahko prístupné a dostatočne veľké. Motorka má lineárny záťah, niekomu môže chýbať "fun" faktor. Pozícia sedenia mierne prikrčená oproti TA. Na ľahší OFF pomerne dosť tvrdý podvozok, menšie zdvihy a svetlosť.

Motorku bych doporučil pro - Človek, ktorý vie čo chce, nepotrebuje machrovať s výkonom ale chce niečo za rozumný peniaz a hlavne na pohodlné odvezenie na kratšie ako aj dlhšie cesty.

Doplňky na motorce - Hlinikový kryt pod motor spolu s hlavných stojanom od SW Motech, ďalej od Suzuki hliníkový čierny Topcase 38l, kryty rukojetí, padací rám a tankpad.

Po 7mich sezónach a najazdenými 30 000 kilometrami s Yamahou DT 125 R som už chcel a potreboval niečo na dlhšie trasy, spoľahlivé a nenáročné na údržbu. Výkon štandartne otvorenej DT mi celkovo postačoval no bolo mi ľúto ju už trápiť dlhšími výletmi a hlavne dialničnými presunmi.
Nie som človek, ktorý by motorky striedal ako ponožky preto som potreboval môj výber dostatočne zvážiť, pretože u novej motorky som plánoval zostať veľmi dlho.
Voľba padala na kategóriu športová turistika resp. cestovné enduro. Ak by som chcel ostať verný Yamahe, dlho som zvažoval nad Yamahou Fazer 8 resp, Tenerou 660 no vždy ma lákalo mať univerzálnu "adventure" motorku, takže od čisto cesťákov som upustil. Po bádaní na internete som objavil u konkurencie malého Stroma s verziou XT, ktorá ma hneď oslovila. Sú to síce len vypletané kolesá a zobák oproti klasickému DLku ale motorke dávajú iný šmrnc. Začal som si teda dávať do porovnania motorky rôznych značiek v danej kategórii a začal som vylučovacou metódou. Predražené a nie vždy moc spoľahlivé BMW a KTM som automaticky vylúčil, taktiež kvôli cene a dostupnosti som vylúčil Triumpha 800 a ostali mi na výber osvedčené "Japonce" z ktorých ako najrozumnejšia a pre mňa najvhodnejšia voľba padla na "malý" V strom XT. Najviac ma oslovila modrá farba, tak som hneď začal kontaktovať predajcov Suzuki na SR a v Čechách no keďže to bolo začiatkom roka 2016 a modrá farba sa vyrábala pre modelový rok 2015, XT verzia v modrej farbe už nebola v SR vôbec dostupná, ostali mi teda iba Čechy a čuduj sa svete jeden takýto kúsok bol vystavený práve u predajcu v Paskove.

Prvá návšteva bola obhliadka a nebolo prečo váhať. Vedel som, že pri dovoze novej moto na SR zo zahraničia to nebude také rýchle, takže byrokraciu v podobe robenia KO na fungel novom stroji s COC listom a veci s tým spojené budem musieť nejak pretrpieť.

Teraz niečo k samotnej motorke...
Motorka má štandartne budované ABS, čo je asi jediný elektronický systém, ktorý som na novom stroji chcel. Po otočení kľúčika sa ozve prenikavý zvuk palivového čerpadla a vstrekovania. Po naštartovaní je dobré nechať motorku pobežať na voľnobeh aspoň kým sa nerozsvieti prvá palička teploty motora. Zaradenie prvého stupňa vydá výrazné cvaknutie v prevodovke ale to je normálne a pri teplom motore to zmizne (taktiež prevodovka ešte nezabehnutá). Posed na motorke je veľmi príjemný, pozícia je mierne športovejšia a prikrčená oproti TA 650 ale závisí to hlavne od postavy. Mám 170 no pri výške sedla 835 nedosiahnem oboma nohami na zem ale to som už zvyknutý z DT, ktorá má sedlo 900.
Motorka je na svoju kategóriu robustná - má dostatok priestoru pre jazdca aj spolujazdca a vytvára im potrebné pohodlie aj pre dlhé túry. Ľadvinka si len pochvaľovala a ja som ani nevedel že niekoho za sebou veziem. Ovládateľnosť je perfektná a človek sa s moto rýchlo vžije. Brzdy sú plne dostačujúce, nie sú to žiadne agresívne hryzáky no pri adekvátnom dávkovaní motorku vždy bezpečne zastavia. ABS nie je zbytočne precitlivené a niekedy nechá kolesá mierne preklznúť. Vypnúť sa štandartne nedá no ak by niekto nutne potreboval dá sa deaktivovať poistkou pod sedačkou.
Motor je lineárny, nemá takmer žiadne vibrácie a spektrum využiteľných otáčok je pomerne široké. Píšu že 1. až 5-ty rýchlostný stupeň sú kratšie a určené pre športovejšiu jazdu a 6-ka je na dlhé dialničné presuny. Ja si myslím že nejaký zásadný rozdiel v dĺžke prevodových stupňov tu nie je. Motorka na 6-tom prevodovom stupni pri "zábehových" 5000 otáčok ide 110km/h. Pri 140km/h točí motor niečo málo cez 6000 čo je oproti TA s 5-kvaltom asi o 500 menej. Na 6-ke sa dá ísť už od nejakých 60km/h, po otočení plynovej rukoväte motorka neprotestuje šklbaním ale plynule sa rozbieha, no pri svižnejšom obiehaní treba mať aspoň dva kvalty dole, predsa neni to "liter" alebo "12-ka". Výkon 70 koní je pre bežné potreby dostatočný, vďaka točivému motoru má V strom aj športový charakter a na dialnici sa dá ísť trvalým tempom okolo 140 - 150 km/hod. Ochrana pred vetrom je už v štandarde dostatočná, a i keď je štít polohovateľný, nemal som ho potrebu zvyšovať.
Podvozok je stavaný viac na cesty, čo hlavne odzrkadluje jeho tvrdosť a naladenie.Rázvor a celková dĺžka V stromu 650 je porovnateľná, ba dokonca o niečo málo väčšia ako papierový údaj veľkej Tenerky resp. veľkého Stromu, čo má veľmi priaznivý vplyv na stabilitu v priamom smere, motorka sa ani pri vysokých rýchlostiach nevlní a pocitová rýchlosť je omnoho menšia ako skutočná. Do zákrut ju netreba moc prehovárať a ide do nich skoro sama. Najviac jej chutia asi kľukaté horské priesmyky, kde nemá problém držať tempo s omnoho silnejšími strojmi.
S motorkou sa samozrejme dá prejsť aj ľahší terén ako polňačky, šotolinové cestičky a podobne no pri ťažších off - road pasážach je to hlavne o odvahe a skúsenosti jazdca a taktiež o gumách. Pri prejazde väčšou nerovnosťou alebo . výmolom počuť od predného kolesa resp. tlmiča buchnutie - neviem či je to normálne ale neni to nič strašné. Priemerná spotreba sa pohybuje okolo 4l/100 km, hranica 4,5l/100km sa dá len málokedy prekročiť aj pri svižnejšej jazde, dokonca pri dlhých presunoch do 110 km/hod vie byť spotreba aj 3,5l/100km.

Čo sa týka úložného priestoru tak pod sedačkou sa nachádza originál sada náradia, ja som tam zmestil ešte motolekárničku a ostal priestor pre nepremok resp. nejaké drobnosti, zvyšok sa samozrejme rieši kuframi a pod.

Servis je tu základný ako pri každej moto, interval výmeny oleja je 12 000km, kvôli dobrému pocitu by som menil po 10 000km resp. po roku. Mazanie a štelovanie reťaze je samozrejmosť, ostatné bežné veci podľa manuálu.

Motorku mám zabehnutú podľa postupu ako v návode na obsluhu, nabehaných zatiaľ cez 3000km, porucha žiadna, síce ešte je skoro hodnotiť ale verím že toto renomé spoľahlivosti si udrží.

jawa354
jawa354 napsal 28.10.16 v 22:45 10b.

kemor
kemor napsal 24.07.16 v 12:01 10b.

Tři roky jsem byl velmi spokojeným majitelem a myslím že budeš také...

boutom
boutom napsal 24.07.16 v 08:04 10b.

3neczak
3neczak napsal 24.07.16 v 06:34 10b.

valasek
valasek napsal 20.07.16 v 07:42 10b.

lépe jsi zvolit nemohl! Ať si spolu užijete jenom samé pěkné a ještě lepší zážitky!v