Harley Davidson XL 883N Iron (2010)

Vlastník Funěz
Vloženo 8.7.2016
Aktualizováno 6.3.2017

euforie, styl, pohoda, klasika a svoboda - prostě HD!

Harley Davidson FXDB Dyna Street Bob: neměl takové kouzlo a styl

První dojmy - Nadšení. Především ze zvuku a vibrací celého stroje. Už po nastartování to ve mě zanechalo obrovskou touhu vlastnit motocykl značky HD a po svezení už bylo rozhodnuto.

Motorku bych doporučil pro - Pro lidi co si chtějí užít bezstarostnou jízdu na hroudě pořádného železa a užívat si každou minutu v sedle bez blbých keců.

Doplňky na motorce - Laďáky - screaming eagle
A jinak drobnosti – víko nádrže, kryt motoru, hefty….

Značku HD jsem měl v hledáčku už řadu let, ještě když jsem jezdil na Banditovi. Při jízdě na Bandasce jsem časem dospěl do stádia, kdy už mě přestávalo bavit soukat se do kombinézy, nasazovat kosmo přilbu a prorážet vší silou vzduch při svižné jízdě za bandou divočáků. Vlastně mě jízda na Bandasce časem přestala bavit a začal jsem pokukovat po něčem, co mi zase dodá radost z jízdy a ten skvělý pocit, že mám něco v garáži a můžu to kdykoliv osedlat a vyrazit se proletět kolem komína. Věděl jsem, že nechci dalšího japonce, nebo nějakou novou rychlokvašku, která chrlí rok od roku model za modelem, mění neustále tvar, design, motory... Chtěl jsem prostě klasiku bez laciných křiklavých plastů, která jen tak neomrzí a udrží si svůj charakter.
Chtěl jsem pořádnou motorku, bez žádných cimprlátek a plastů na bezstarostnou jízdu kolem komína, kde stačí nasadit "kokos" a jet se jen tak na chvíli provětrat a vyčistit hlavu od práce. Motorku, která bude mít styl, vzbudí ve mě pocit radosti už jen, když bude stát v garáži .
Bez dlouhého váhání jsem zabrouzdil na google a začal hledat modely od HD. Jako první mi tehdy padl do oka sportster nightster 1200 pro svou jednoduchost a styl. Tehdy jsem si řekl to je ono. HDéčko přesně pro mě. Nic velkého, chromovaného, těžkého a načančaného jak je u chopperu zvykem. Nechtěl jsem nic uspěchat, tak jsem hledal dál. Z japonců mě překvapive nic neoslovilo (ale nic proti japoncum a ostatnim vyrobcum motocyklu, buh jim zehnej) snad jen něco od anglánu: Triuph Speedmaster, ale neměl takové kouzlo jako HD.
Byl jsem přesvědčen, že mě nejvíce oslovil Nightster, ale potom přišla novinka od HD a byl to právě IRON. Ten černý mat mě úplně dostal a Nighstera v tu ránu strčil do kapsy. Jen jsem byl trochu zklamán z obsahu 883, ale zase jsem si řekl, že na to moje toulání kolem komína to bude stačit. Také jsem měl trochu obavy s velikosti stroje, který mi připadal na mou 186cm vysokou postavu malý. No nezbývalo nic, než to vidět a zkusit naživo v HD Ostrava. V nádherné prodejně se skvělým personálem jsem skouknul všechny vystavené kousky, ale stejně mi nejvíce pro svou černou duši padl do oka IRON. Ani jsem se nestihl pořádně na nic zeptat a už ho vytlačili ven s tím ať ho protáhnu. Tak jsem se vůbec nebránil a měl jsem radost jako malý Jarda. Byl jsem překvapený, že není zase tak malinký, jak se zdál na fotkách a recenzích které jsem viděl. Po samotném nastartování s laufama vance and hines to byl nepopsatelný zážitek, který bych dokázal poslouchat celé hodiny na sluchátkách při nedělní relaxaci na čerstvě pokosené zahrádce . K tomu ty vibrace, které ve mně vzbuzovali pocit agresivity a zároveň pohody. Jen jsem měl strach, že mě to po osedlání vyhodí zpět na zem, jako při jízdě na elektro rodeo býkovi. Chvíli jsem se kochal walkaroundem, pak jsem nasedl, kopl jsem tam kvalt, ozvala se menší rána a vyrazil jsem se proletět. Ze samotné jízdy jsem byl neskutečně nadšený. Přišlo mi, že mi vše sedí jak má a IRON splňuje všechny moje požadavky pro jízdu plnou zážitků a svobody. Samozřejmě jsem nečekal od HD nějaké super jízdní vlastnosti a extrémní pohodlí, ale má několik dalších pozitivních vlastností, které všechny nedostatky strčí do kapsy. Po testovací jízdě bylo jasno, že Iron bude jednou v garáži.
Po několika odježděných kilometrech musím říct, že IRON je úžasná, hravá motorka, které stále baví a jen tak nepřestane. Za zvukem z laufu screaming eagle a černým matem se skoro každý otočí, kromě jdoucích maminek s kočárkem a spícím miminkem. To se mi zdá, že se jim to až tak moc nelíbí . Při každé krátké projížďce se mi nechce slézt s motorky a jen jezdit a jezdit bez žádného cíle. Jen tak se toulat a dělat si radost. Přesně na to je IRON určený.
Vlastnosti
Motor je přes svůj relativně nízký obsah dostatečně výkonný a při přidání plynu z nízkých otáček se ozve v motoru peklo a je schopen docela slušně potahat. Rozměrově si nemohu stěžovat. Při mých 186cm se cítím pohodlně i když žádnou extrémní dálku jsem ještě neabsolvoval, ale na to IRON není určený. Celkově jízdní vlastnosti jsou za mě na služné úrovni, ale hlavně záleží na jezdci k jakému stylu jízdy tíhne. Jestli jezdí delší trasy a ještě k tomu se spolujezdcem a bude to nějaký měkota, tak asi bude prskat.
Mezi slabší stránky patří samozřejmě tlumiče a celková tvrdost motorky, ale je to o zvyku. Je třeba se hodně dívat na cestu před sebe, jestli se někde neobjeví nějaký výmol ( a ty jsou dost často ) a rychle se jim vyhnout jinak dostanete celkem tvrdý kopanec. Nádrž je sexy ale dost malá, takže budete hodně často navštěvovat benzínky. V zrcádkách uvidíte tak akorát svoje krásné rukávy od kožené bundy, nebo své potetované ruce (ještě je zkusím dát dolů pod hefty. Prý to je lepší). Štíhlost IRONA vám dá docela dost příležitosti jak se spálit o motor, ale dá se to ohlídat. Jinak pokud nejsi rýpal a nějaký pokakánek, tak je to všechno úplně jedno a stačí se nechat vést a užívat si bezstarostnou jízdu.

Holmik
Holmik napsal 31.03.21 v 13:02 10b.

Parádně napsáno, inspirovalo mě to, už jsem málem kupoval Yamahu

JirkaMetal
JirkaMetal napsal 03.03.17 v 17:45 10b.

Parádní Haryk gratulejšn.

Morfyn
Morfyn napsal 03.03.17 v 15:19 10b.

VersysakHonza
VersysakHonza napsal 31.08.16 v 20:53 10b.

Většinou recenzi nedočtu, pač mě to přestane bavit... ale Tvoje opravdu super! Taky po něm koukám, taky mě moje přestala bavit, taky to mám do Ostravy blízko, taky jsem si půjčil - jen s jiným laufem, taky jsem se spálil :D pod všecko bych se podepsal... doufám, že brzy budu psát svoji recenzi - ale možná bych jich mohl jenom zkopírovat :)))

Bmick
Bmick napsal 26.07.16 v 17:56 10b.

Stylovka od HD- ok 10