Yamaha XJ 900 (1983)

Aktualizováno 20.4.2017

Japonský čtyřválcový silniční parník

Motorka koupena od Steve-Honda (Telč - Štěpnice) - absolutní spokojenost

Suzuki GS 750: sešlo z prodeje

První dojmy - Ze začátku rozpačitost z jízdy, kdy jsem motorku nemohl položit do otáčky a pral se s ní po rovině. Vysvětlím dále...

Motorku bych doporučil pro - Kdo má rád klasickou poctivou karburátorovou mašinu. A nebojí se občas něco si sám opravit - tak pro toho je toto dobrá volba s pravděpodobností růstu ceny motorky. Takové už nebudou, docházejí i pěkné kousky po bazarech.

Doplňky na motorce - Kufry Krauser - montovány tak aby bylo vše vratné do původního stavu

Koupena proto, že se mi líbila, nebyla drahá a chtěl jsem něco většího pro dva na delší cesty. I když to dopadlo tak, že jezdím zase sám, neboť manželka si raději udělala velké "A", než aby se nechala ode mne vozit.
Odjeté mám asi dva tisíce a tak jen lehké srovnání provedených změn a pocitu z nich.
Motorka byla dovezena z Rakouska a tak jsem neměl problémy s přihlášením na CZ TP. Potřebné údaje pro vydání TP byly uvedeny již v tom rakouském a tak odpadla bezedná studna DEKRA. Přihlášení + evidenčka 1100 kč
S prodejcem jsem se dohodl na provedení výměny oleje, vzd. filtru, svíček, seřízení karburátoru. Vše proběhlo ještě před prodejem - dovezl jsem si pojízdnou motorku.
Dále jsme spolu měli gentlemanskou dohodu, že případné problémy budeme spolu řešit ke vzájemné spokojenosti.
Nové pneumatiky jsem objednal hned jak to šlo a očekával zlepšení průjezdu zatáčkami. Dostavilo se ale jen částečné, doleva šla lépe než doprava, k tomu nemožnost udržet motorku na silnici rovně při jízdě bez držení řídítek mě dovedlo k tomu, že má hnuté přední vidle.
Tady přichází čas na chválu prodejce Steve-Honda, který mi byl nápomocen se sháněním informací a ND ke plnohodnotnému zprovoznění.
Takže ohnuté trubky byly srovnány a vyleštěny, dány nové manžety olej a světe div se motka se skládá do otáček sama a po rovině se s ní neperu
Na řadu přišli zatuhlé brzdy - výměna kapaliny, vyčištění válečků, nové manžety, prachovky a opět zlepšení. Vyčištění startéru odstranilo marné pokusy o start a klepání dřevěnou tyčkou na startér.
Ještě mě čekají zadní tlumiče, ale ty si nechám až na dlouhé zimní večery.
Úložného prostoru má mašina dost pod sedlem a vejde se mi tam vše nutné, od velké prošlé autolékárny, motolékarny,vesty až po vercajk. Ale je to motorka cestovní a tak jsem jej rozšířil o tři kufry Krauser K2 a tankvak Lojzo. Teď už jen vyrazit
Tento konkretní kus je z prvního roku výroby typ A31 má spoustu odlišných věcí od následného typu 58L. Hlavně co se kvalitativních věcí týče, drobných leštěných detailů, řidítka stavitelná ve dvou osách, protiponořovače předních teleskopů, jiných víček motoru - s nápisem YICS, ...
Dokonce má moje motorka jakousi vychytávku z Yamahy XVZ Venture na blinkrech a vypínají mi sami po odřazení na vyšší kvalt nebo po odjetí určité vzdálenosti. Motorky z Německa to nemají, tam to není povoleno.
Yamaha mě baví a těším se na každou jízdu, s průběhem výkonu jsem spokojen.
Ze začátku jsem měl pocit, že to nijak výrazně nejede, ale to jsem nevyzkoušel jak motor zabere když se začne točit přes 5000 ot/min a více. A když se to takhle táhne od jedničky, tak je to docela střelba (proti mému jednobuchu Hondě XL500S). Brzdy také vzhledem k Hondě OK - pro mě zatím dostačující.

Do blízkého budoucna nechám motorku co nejvíce v této patině. Pokusím se ji zachovat a minimálně renovovat. Zatím nejsem rozhodnut, ale asi nebudu ani víka motoru leštit jak je zde zvykem. No uvidíme ...

Tak hodně zdaru všem.

V současné době mám na opravě zadní tlumiče - jezdím na záložních také originálních. Udělal jsem pár fotek s kufry.

Zvažuji její prodej, nějak jsem se zakoukal do ZRX 1100...
Babička je prodána, ať slouží k plné spokojenosti, stejně jako mě. Musel jsem si večer dát lahvinku vína, abych zapil slzu v oku

krokodyl7
krokodyl7 napsal 05.05.22 v 22:36 10b.

Motoflash
Motoflash napsal 22.03.17 v 19:18 10b.

Pěkná mašina

Mňojo
Mňojo napsal 22.03.17 v 11:14 10b.

nádherný železo

chevyr
chevyr napsal 22.03.17 v 11:04 10b.

Supr stroj

Drobeček
Drobeček napsal 07.01.17 v 23:13

Mám ještě spousty náhradních dílu (i úplně nových) na tuto motorku z doby kdy jsem jí vlastnil.
Pokud by jsi něco potřeboval, pošlu seznam.
Ceny lidové.

drobecek@seznam.cz