Moto Guzzi Breva 750 (2003)

Vlastník majky72
Vloženo 1.6.2016
Aktualizováno 7.2.2019

ten zvuk a vibrácie sú proste návykové

Honda CB 750: důvod neuveden

První dojmy - chcel som niečo pohodové skôr klasiku, naháča ale tiež niečo na čom sa dá cestovať a skôr na vedľajšie cesty. po hodne preštudovaných motorkách tu na Motorkaroch.cz ma zaujalo zopár motiek ale najviac pre jedinečný charakter motora (ako som sa dočítal) Breva takže bolo rozhodnuté a po nasadnutí a hlavne po naštartovaní nebolo cesty späť :D

Motorku bych doporučil pro - motorku by som doporučil začínajúcim jazdcom prípadne tým ktorý sa neženú za koníkmi a viac ako o rýchlosť im ide o pohodu, ľudom ktorý sa nikam neženú, niekomu kto potrebuje obratnú motorku napríklad na častú jazdu mestom, nižším postavám a všetkým ktorý nechcú mať stroj ktorý stojí v každej druhej ulici :D

Doplňky na motorce - ochranný rám, vyššie plexi, predlženie predného blatníka - predchádzajúci majiteľ
širšie riadidlá, nadstavené plexi, vyhrievané gripy oxford, USB zásuvka,reflexné polepy kolies, silnejšia batéria exide AGM ready 16Ah, prídavné svetlá, nosič kufrov handmade :), hliníkové kufre rambler, topcase SHAD SH39,prídavné brzdové svetlo SHAD, posvietenia diódová odrazka, meranie tlaku v pneumatikách, blastre, polohovatelné dĺžkovo prestaviteľné páčky,

zatiaľ som spravil pár otočiek pred garážou keďže treba guzzinku prihlásiť a čakám až mi príde rozšírený vodičský :) takže som ešte motorkársky panic :D ak nerátam moje jazdenie v 17 rokoch na pinčliku a stele :D ...ale určite po rozjazdený a najazdený viac km sa podelím z dojmami

Takže sezóna sa Nám pomaly blíži ku koncu a ja som najazdil niečo okolo 5000 km.
Niečo viac z postrehov z jazdy na Breve.
Stále ma neprestal baviť ten zvuk, vibrácie sú tiež super, len sa mi zdá že z odjazdeními km sa zvyšujú ale zrejme treba už zoštelovať synchronizáciu klapiek a tiež ventily, ale už je všetko pripravené oleje, filtre, tesnenia pod vika ventilov, sviečky.
jazda je super do cca 110-120 km potom sa už dosť prejavujú vibrácie a kratší rázvor motocykla a jazda je trochu nekľudná a tiež pri obiehani by to chcel trošku výkonu navyše v rýchlostiach nad 120, ale do 120 ide krásne čo sa mi páči že sa rozbehne skoro na voľnobeh,
vymenil som pôvodné riadidlá za širšie 72mm tak akurát aby kabeláž nebola našponovaná a riadenie sa zlepšilo o stopäťdesiat percent :)
pôvodné boli oceľové a z divným sklonom koncov nesadli mi teraz mám dural turistické konce sú viac hore a trochu viac v predu je možné že aj tým som sa trochu presunul nad predne kolesu a tým zlepšil jeho vnímanie navyše bolo treba upraviť závažičká ktoré boli v pôvodných na závit a ich hmotnosť sa zvýšila tak predpokladám že aj to spôsobilo zlepšenie riadenia.
ešte k motoru ktorý ma hodne brzdnej sily a tak každé prudké ubranie sa rovná rýchlu stratu rýchlosti mne sa to páči lebo skoro netreba používať brzdu ale na dlhších rýchlych rovinkách treba držať plyn ako hluchý dvere :D a pri kochačke sa niekedy pristihnem ako mi dosť klesá rýchlosť :)
Sedadlo je pohodlné hodne mäkké ale nepresedí sa ani po piatych hodinách v sedle som nemal pocit že by ma otláčalo a miernu bolesť som začal pociťovať po 400 km ale stačilo sa na chvíľu posunúť dozadu a po krátkom čase to odznelo.
čo je zlé je skoro nulový batožinový priestor pod sedlom je miniaturná štrbina na najnutnejšie náradie a v sedle schránka do ktorej som sťažka napchal lekárničku takže tankvak je skoro nevyhnutnosť len treba taký ktorý má popruhy nádrž je plastová ja som to ešte zdupľoval brašnami a momentálne riešim kufre pre bezpečnosť pred nenechavcami aj pri prípadnom páde motocykla pravdepodobne prídu hlinikače len z nosičom je to tak že skôr sa nedá zohnať takže to bude garážovka.
prichystaný je už ukazovateľ zaradenej rýchlosti a do budúcna plánujem vyhrievané gripy a možno nejaké prídavné svetielka (to ešte uvidím) a tiež na dlhšiu turistiku by sa hodilo predlženie predného štítu okolo stovky je už dosť aerodynamického hluku.
ak najazdím viac km zasa sa podelím o nové postrehy

takže sľúbil som nejaké postrehy keď viac najazdím.
Síce ešte stále nie som motorkár :D (že vraj motorkár je až keď padne) ale na guzinke mám niečo vyše 16 000 km a to po cestách Poľska, Litvy,Lotyšska, Srbska, Kosova, Makedonie, Bosny,Corvátska, Maďarska,Rakúska aj Čiech a Slovenska takže som s nou už niečo zažil a snáď môžem priniesť viac postrehov.
V prvom rade motor, stále ma dosť baví a stále sa vyžívam v tom zvuku, ťah má tak do 120km/h potom už je to take vlažné ťahá ešte cca do 140, ďalej je to už podla mňa trápenie a nie na dlhodobú jazdu.
pri dialničných presunoch tiež treba rátať z väčšiu spotrobou oleja takže treba viac kontrolovať stav a mať nejakú zásobu na dlhšiu cestu.
Tiež spotreba mierne stúpa ale napríklad Poľsko, Litva, Lotyšsko vcelku svižným tempom (pre guzzinku mierne prekračovanie legálnej rýchlosti) si zobrala 4,23 na 100km a to aj z bočnými hliníkovými kuframi Rambler, topcase SHAD SH39 a 50l motovakom Q-BAC, inak mávam od 4,5l do 5.0l na 100km.
Motor ťahá od spodných otáčok a nemá problém vyhrabať sa aj z nízkych otáčok na vyššiu rýchlosť pokiaľ napríklad pred zákrutou zabudnete podradiť alebo neodhadnete nájazdovú rýchlosť, v podstate začína zaberať už od 1000 otáčok čo je voľnobeh a odpustí kopec chýb.
Ale ako sa zbiera z nízkych otáčok tak aj dosť brzdí motorom (v turistickom tempe ktoré jej sedí najlepšie) stačí len podraďovať a na brzdy človek ani nemusí siahnuť, len je dobré naučiť sa podraďovať predplynom, ušanuje to človeku kopec nečakaných situácii kedy mu blokne zadné koleso vďaka kardanu ktorý bez strát prenáša všetko na zadné koleso.
Čo mi vadí je cukanie a trhanie motoru pri zaradenej štvorke a 50km/h na rýchlomery viac jej svedčí cca 60km rýchlosť.
ďalej mne osobne hlavne pri rýchlosti nad 100km a diaľničných presunoch chýba šiesta rýchlosť v prevodovke kde 130km/h je cca 5500 až 6000 otáčok čo je už dosť vytočený motor.
Vibrácie, na guzinke toľko chválené aj hanené, ano sú a nemalé ale je fakt že je to moja prvá motorka a nemám s čím porovnávať, ale po celodennom tripe si na malu páni radšej sadnite pretože by ste sa mohli z roztrasenými rukami aj urobiť :D, pravda je že ak si zvyknete je to v pohode, paradoxné je že väčšie vibrácie aspoň ja pocitujem niekde okolo 90-100 km/h.
nad túto rýchlosť sa mi zdá že je motor už tak roztočený že vibrácie sa strácajú.
Kardan, super vec nalejete olej cca 3deci a nestaráte sa, Liter je za približne 16eur ale treba hypoidný, lenže čo mne dosť vadí je vreskot niekde od 70 do 80 km/h pričom pri 80tke je to dosť počuteľné a dlhodobá jazda v tejto rýchlosti sa stáva nepríjemnou na uši, takže bud to uberiete a kocháte sa, alebo to roztočíte na 100km/h kde už beží kardan vcelku ticho.
Jazdné vlastnosti-motorka ide krásne do zákrut, je ovládateľná dokonca aj v pomalej rýchlosti sa dá dobre vodiť a kľučkovať napríklad medzi jamy, často mám pocit že sedím na bicykli, asi má na tom zásluhu aj absencia giroskopického efektu od motora ktorý je na rozdiel od iných véčok uložený pozdĺžne.
Čo mne osobne vadí, je citlivosť vo vyšších rýchlostiach kedy ju rozhodia vyjazdené koľaje, praskliny na ceste, jamy, treba stým rátať a sledovať cestu lebo niekedy je to dosť nepríjemné ak je to nečakané, tak isto napríklad pri obiehaní treba dávať pozor či napríklad v protismere nie sú koľaje ktoré ľúbia guzinku potrápiť a podržať takže je problém vrátiť sa do svojho jazdného prúdu.
Naopak mierne rozbitá cesta jej nerobí problém pokiaľ je poflakovaná môže človek po tom preletieť a pruženie to dobre odfiltruje len rýchlejšie narazia na limit zadné tlmiče ale je pravda že jazdím často naložený a asi už aj olej by bolo treba vymeniť, paradoxne keď som naložený ma guzinka lepšiu stabilitu.
Ešte k prejazdu zákrut, netreba tomu nakladať lebo motorka sa rýchlo rozhúpe ale zasa je to možno len môj prípad každopádne pruženie je skôr mäkké a komfortné ako športové.
Čo ešte také, aha brzdy sú tam zlaté bremba a pancierované hadice v sérii , takže asi fajn :D len moje už sú trochu zjazdené takže asi príde výmena ale dávkovanie je perfektné a stále máju dosť síl, stalo sa mi v Polsku že v 120tke šofér o dve auta predo mnou si zmyslel na poslednú chvíľu odbočiť do lesa a zastavil bez predchádzajúceho upozornenia, auto predo mnou pískalo a ja som išiel tak na brzdy že mi plával zadok šťastie že som bol naložený, takže usudzujem že sú dobré :D ale fakt kvôli brzdnému účinku motora ich využívam minimálne.
Ešte svetlá- no na klasickú H4 nič moc a cez deň skoro neviditeľné, po výmene za diódovú (vyberal som takú ktorá verne imituje klasickú žiarovku a vytvára na ceste Včko) sa svietivosť výrazne zlepšila a po domontovaní prídavných svetiel je to v noci na ceste luxus, popritom stále mám na dialkové odber 53wat a na stretávacie dokonca len 30wat takže ostáva "šťava" aj na vyhrievané gripy OXFORD.
Ešte závady, za tie km čo som najazdil najväčšia závada bola tá že mi prestalo dobíjať baterku závada ale bola jednoduchá pod nádržou je konektor z alternátora ktorý sa povytiahol, ďalšie závady vypadnutá skrutka na kryte výfuku, stratená segerka na stupačke a povolená objímka na výfuku a následné rezonovanie ale nieje sa čo diviť keďže som v Lotýšsku jazdil aj šotolinové cesty.
Inak servis je vcelku jednoduchý a dá sa z trochou šikovnosti a bez veľkého rozoberania urobiť aj doma v garáži keďže všetko podstatné je dobre dostupné.

takže stále tvrdím že je to dobrá motorka, ideálna na pohodovú turistiku alebo na naučenie sa tiež ideálna do mesta a je to motorka ktorá chytí za srdce svojím prejavom, je to motorka ktorú si kúpiš nie z rozumu ale pre potešenie duše a srdca ;)

ja osobne na ňu nedám nikdy dopustiť ale ...cítim že som ju prerástol a je mi ju tiež ľúto trápiť na dlhých cestách takže asi pôjdem do niečoho z rozumu ( BMW R1200GS, ja viem tiež nemám rad ten kult BeMWe :D ) alebo dám na srdce a v garáži mi skončí STELVO ;)

kuzmič
kuzmič napsal 06.03.19 v 21:43 10b.

Pěkně jsi se vyjádřil, BMW nemá zdaleka takový charakter jako Moto Guzzi...

Capan
Capan napsal 18.01.18 v 09:10 10b.

Pekne napísané. Ja idem teraz do V7 a možno pri nej aj skončím.

Hery22
Hery22 napsal 10.10.17 v 19:10 10b.

pěkná cestovní guzzinka, už jen za to cestování s ní musím dát 10b

Sali750
Sali750 napsal 05.10.17 v 18:47 10b.

Pěkně napsaná recenze a parádní kufry ;)

stráťa
stráťa napsal 02.01.17 v 12:53 10b.

Na malou Brevu mám skvělý vzpomínky a ta tvoje je taky hezká takže za 10.