KTM 1050 Adventure (2016)

Vlastník DukeUnL
Vloženo 8.5.2016
Aktualizováno 2.4.2024

Potřeboval jsem větší a silnější a po nekonečném rozhodování nakonec padla volba na tuhle... :)
I přes svou velikost překvapivě zábavnej, ale i velmi pohodlnej stroj..

Motorka koupena od FIRMA:Ondřej Šimek - Shiva motoshop (Pra

Honda CRF1000L Africa Twin: Krom toho, že Adventure má lepší posez pro cestování by Honda ani nezapadla do rodiny
KTM 690 Duke: Mnohem větší universálnost Adventure
Suzuki DL 1000 V-Strom: důvod neuveden

První dojmy - Po přesednutí z Duka jsem byl hrozně překvapen z velikosti této motorky.. Nádrž má 23 litrů, což musí být znát. Měl jsem z té velikosti trochu obavy. Ještě během cesty domů jsem ale začal nechápat, proč jsem ty obavy vůbec měl. Trochu mě štve špatné řešení blatníků... Stačí projet jen kaluží a špína je i mezi válci.

Motorku bych doporučil pro - Pro všechny co nechtějí vyloženě supersportovní, zalehávací kapotu typu R1

Doplňky na motorce - Padací rámy od firmy HEED
Zásuvka USB
KTM sedlo z R verze
KTM Powerparts sedlo
Různé CNC kryty a zátky
LED blinkry originál KTM (místo žárovkových, které 1050 měla z výroby)
Vysoký blatník z KTM 690 Enduro + držák z 3d tiskárny
Kryty přední vidlice z KTM 890 Adventure R
Kryt chladiče - Aliexpres
Rychlovypínač ABS a MTC - samodoma výroba
Úchyty pro zdvihák
KTM drátová kola 19/17 z modelu Adventure 1190
Řetězová sada 16/44
Široké CNC stupačky pro lepší kontakt s motorkou mimo silnici.
DR2CZ držák telefonu
Samodomo držáky na Insta 360 a ovladač dronu
Centrální stojan z Adventure 1190
CNC kryt spojkového koše
Sklápěcí zrcátka
Molitanové předfiltry v sání od anglické společnosti (bohužel si už nevzpomenu na název)
Neoprény na přední i zadní pružení

Přídavná světla

Motor je to hlavní, co téhle motorce dává svůj charakter. Klasická LC8, jak ji známe již z modelů 1190, s lehce upraveným vrtáním a zdvihem. Kvůli možnosti řízení s oprávněním skupiny A2 je její maximální výkon nastaven na 70kW, což je v podstatě výkon totožný s dřívějším topmodelem 990 Adventure. Celkově je motocykl velmi hravý, při nájezdu do zatáček si doslova říká o náklony.. Podvozek, hlavně ve srovnání s jinými silničními KTM (řada Duke), je úplně o něčem jiném, na českých silnicích neskáčete, ale doslova jimi proplouváte. Zadní odpružení je manuálně seřizovatelné (zatím jezdím s továrním nastavením a vyhovuje mi).

Velmi se mi líbí elektronický plyn "ride by wire", který je spolu s kontrolou trakce a ABS nastavitelný ve čtyřech režimech "Street, Sport, Offroad a Rain". Odevza plynu je při přenastavování opravdu až velmi odlišná. Při režimu SPORT stačí pohnout plynem o setinu milimetru a už letíte dopředu.. Na jízdu po městě, nebo celkově jinak pohodlnou jízdu je ideální režim Street. Zajímavostí je režim Offroad, kdy dojde k vypnutí ABS na zadním kole a při jízdě po nějaké té polňačce je větší "sranda"...

Nejvíce bych doporučil motorku těm, kteří čekají universálnost. Je naprosto dokonalá pro dlouhé cestování, ale v klidu se s ní dá jezdit i "kolem komína". Spotřeba při prvních pěti stech kilometrech se pohybovala lehce okolo 5.8l/100km, ale při dlouhých cestách není v pohodě jet okolo pěti litrů, vše záleží na stylu jízdy.

Aktualizace po osmi letech vlastnictví - duben 2024
Motorka mi zkrátka přirostla k srdci. Využívám ji často zejména na kratší trasy včetně tvrdšího terénu. Zaplavala si už v severočeských doslova bažinách, ale i v balkánských řekách.

Ujel jsem s ní velmi náročným způsobem 35tis kilometrů. Za celou dobu tvrdšího zacházení se rozbily dvě věci: 1) měrka paliva v nádrži, což je nemoc velké většiny všech Advíků 2013-2020 (alespoň v mém okolí se měnilo u každého ADV). Tato výměna proběhla ještě v záruce, stejně jako druhá rozbitá věc - budík tachometru a palubního počítače, do kterého se dostala voda.
Olejový servis dělám většinou jednou ročně (max 5tis km).
Vzduchový filtr měním častěji kvůli častým cestám ve více motorkách po prašných cestách.
Přední i zadní destičky jsem měnil dvakrát, v obou případech ale spíš preventivně.
Ve 30tis km seřízeny ventilové vůle
Ve 25tis km měněna řetězová sada (také spíše preventivně + kvůli použití v terénu dán unašeč s méně zuby a rozeta s více).
V 10tis km měněna přední gufera, přes které jsem tehdy dal neopreny a od té doby je klid. Zkrátka jsem nedostatečně umyl kluznice po použití v terénu.

Motorka je celkem pravidelně rozebrána a důkladně čistěna.

Za ty roky tak největší investicí byly doplňky a různé grafické polepy (holt jsem si nemohl pomoci :)). Naštěstí už neexistuje moc věcí, které bych na ni mohl dát :D.
Všechny originální, ale i dokoupené a nevyužité díly stále skladuji, takže v garáži není hnutí.

Do galerie jsem nahrál hodně fotek za ty roky. Myslím, že mluví za vše. Motorka vše zvládá s prstem v nose a dovolím si říci, že díky pravidelné údržbě a čištění je v téměř bezchybném stavu. Jak technickém, tak i vzhledovém. Pravidelně na ni dávám různé keramické povlaky, aby bahno netvrdlo v laku a funguje to. Navíc jsou všechny plastové díly stále pod různými polepy, nebo foliemi, takže i ty jsou ve stavu nových.

I přes to, že má tahle 1050 v garáži již vedle sebe novou sestřičku 1290 Super Adventure R, tak ji neplánuji prodat a budu si ji užívat i dále. Letos na ni plánuji zase nějaký ten Balkán v terénu.

lakys
lakys napsal 14.04.20 v 21:51 10b.

Co tam máš za enduro pneu a jak jsi spokojen? Jinak paráda, je vidět, že se bláta nebojíš

vanamira
vanamira napsal 25.02.20 v 11:16 10b.

libac22
libac22 napsal 12.02.18 v 15:07 10b.

Krásná !

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 11.07.17 v 21:08 10b.

chooki
chooki napsal 12.12.16 v 11:12 8b.

pekna moto, hlavne ta posledna foto v tom bahne.. :) na tych pneu si to asi musel tahat dost dlho potom.
ten padaci ram je des..o polovicu mensi (original) musi stacit..