Honda MTX 80 (1982)

Vloženo 5.5.2016
Aktualizováno 17.4.2023

Někdy je to k n@sr@ní

Vloženo: 22.04.2018, Uskutečněno: 21.04.2018, Zhlédnuto: 23x

Po zimní pauze jsem chtěl rozhýbat motorku. Jedna z posledních jízd, někdy v loni, kdy jsem ji drtlil na dálnici, jsem zaslechl z motoru podivné zvuky. Něco jako když se přidírá píst ve válci. Tak jsem se na to chtěl podívat. Sundal jsem válec a hele, jsou v něm dvě mírné rýhy u výfukového kanálu. Lehce jsem se to pokusil zahladit, ale moc to nešlo, tak jsem to nechal. Už jsem toho zničil dost. Po smontování a zkušební jízdě, motor šíleně zvonil. Po dalším rozebrání - hlava, válec dolů, horní ojniční ložisko vymlátilo do pístního čepu drážku. Nevím jak se to stane. Nové ojniční ložisko a mírně jetý, ale v pořádku - čep.
Jak jsem to smontoval dohromady, tak jsem to zkušebně projel. Hrůza. Motor šel nastartovat, ale po přidání plynu vynechával. V nízkých otáčkách jel v pohodě. V otáčkách kdy začínal chytat šponu - vynechával a dokonce i střílel do výfuku. To jsem na dvoutaktu zažil poprvé. A teď začalo šílenství.
Měnil jsem vše co jsem měl k dispozici - vzduchový filtr, karburátor, klapku, svíčku, výfuk. I bez filtru to dělalo. Neustále jsem rozebíral karbec a čistil ho. Dokonce jsem ze zoufalství sundal hlavu, abych se kouknul, zda to nedělá něco tam. Prolezl jsem dostupnou elektřinu, jestli se nepovolil nějaký kontakt. Našel jsem dva dráty propálené až na vodiče - byly přitlačené na výfuku, ale asi nefungovalo něco jiného. S vynecháváním motoru to nemělo nic společného.
Strávil jsem u toho asi 8 hodin. Už jsem nevěděl co mám rozebrat a překontrolovat. Rozhodl jsem, že to smontuji s původními komponenty - klapka, karbec, vzduchový filtr a nejstarší svíčka. Vyvezl jsem ji z garáže, nakopnul a světe div se, začala fungovat. Asi po hodinové projížďce jsem zjistil, že to skoro jede, tak jak má. Jen když to vytočím do mrtva, tak v nejvyšších otáčkách si to trochu zatarokuje. Nejvíc mě štve, že nevím čím to bylo, že se to tak sr@lo. Mám bolavá záda a kolena, z neustálého zvedání se, otlačenou řiť od dřevěného špalku, na kterém jsem seděl. Použito asi 5 párů rukavic. Na zemi v garáži je X benzínových fleků. Zítra motorku vezmu na delší projížďku, snad se v pohodě vrátím.