Moto Guzzi Stelvio 1200 (2009)

Vlastník lukee159
Vloženo 5.5.2016
Aktualizováno 7.10.2016

Úkol zněl jasně - najít motorku litr a více, která je pohodlná, má charizma, je originální, a nezávazí v provozu, tzn. dostatek výkonu kdekoliv a kdykoliv. Po půlroce ježdění mám jasno - pohodlná mašina, která doveze tebe, babu a cecky na dvoutýdenní dovo

Motorka koupena od TopMoto.eu (Soběslav) - Koupeno od borců z TopMoto.eu (dovoz z Islámské republiky Německo), dobrý přístup při provedení prohlídky v autorizovaném servisu První Kozí v Sušicích.

Honda XL 700V Transalp: Menší výkon
Yamaha FJR 1300: Nakonec jsem se rozhodl pro velké cestovní enduro namísto silniční motorky
BMW R 1200 GS: Hlas rozumu prohrál (a jsem za to rád)
Suzuki DL 1000 V-Strom: Ničím neurazí ale ani nenadchne, nakonec jsem ji nevzal kvůli řetězu

První dojmy - Jede to. Jede to naprosto perfektně. Při zavření plynu to prská do výfuku. Excelentní zrychlení z 50 na 150km/hod - tohle je zkrátka rychlé moto-SUV. Opravdu absolutní mechanický zážitek, kdy každá jízda přináší hromadu potěšení. Svým způsobem je každá jízda se Stelviem unikátní, člověk cítí jak ty vibrace lezou od kliky, přes suchou spojku a kardan až k zadnímu kolu. Kvůli tomu je možná vespod Stelvio trošku uskákané, v druhé půlce otáčkového spektra je ale potřeba se hodně držet, ať guzzna neuletí pod prdelí. K tomu perfektní zvuk a vibrace vzduchem chlazeného V-twinu, decentní italský design. Po koupi šla motorka hned na svolávací akci k Moto Guzzi na výměnu vačkového mechanizmu a výměnu plochých zdvihátek ventilů za zdvihátka s rolnama - díky chlapi z První Kozí a z Mandella ;-)

Motorku bych doporučil pro - Je to těžká italská horská koza, takže chce to mít výšku a sílu s tím handlovat na místě. Zároveň je potřeba přemýšlet při parkování, lépe řečeno před parkováním. Couvat totiž do menšího kopečku prakticky nejde (mám 183cm/90kg) a lehce se tak člověk stane středem pozronosti kolemjdoucích při zápasu v téhle těžké váze :-) Když se tomu pořádně otevře plyn, Stelvio začne házet na pravou stranu (efekt podélně uložené kliky), velice efektní je to při downshiftu s meziplynem.

Doplňky na motorce - Motorka je v originální výbavě: ABS, plastové boční kufry lakované v barvě zbytku motorky, vyhřívané gripy, topcase Givi. Na jaro ještě přijdou padací rámy (270kg na noze bych mít nechtěl), boční světla... Dodělával jsem si ještě druhou 12V zásuvku na panelu, ať se dá nabíjet naráz Garmin na řídítkách i telefon pod sedadlem. Zbytek kravin tenhle stroj nepotřebuje a radši investujte do oblečení/ochrany.

Splňuje všechny požadavky, které jsem na cestovní motorku měl a navíc přidává jistou exkluzivitu v podobě vzduchem chlazeného Véčka s perfektním zvukem a punc jedné z nejstarších moto značek v Evropě.

Edit po 5.000km - motor je pila, brzdy dělají co mají (zadek by mohl být lehce silnější), plně stavitelný podvozek na předku i zadku je super (50mm fork Marzocchi se možná ponořuje víc, než by muselo být nutné, na jaro trošku tuhost poladím), spotřebu neřeším, servis zatím jen prvotní v První Kozí Sušice (společnost s ručením neomezeným).

Se 180kou gumou vzadu to na šotolinu moc není (málem jsem už byl na boku), takže Stelviu je nejlíp na kvalitním asfaltu, v utažených zatáčkách atd.

CCB_larry
CCB_larry napsal 22.02.21 v 21:28 10b.

Pěkně napsáno a vidíme to podobně. Doufám, že ti koza stále slouží a dále bude

gato1962
gato1962 napsal 28.05.19 v 23:37 10b.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 11.07.17 v 21:12 10b.

lukee159
lukee159 napsal 29.09.16 v 17:48

Nespletl - opravdu drát 180.

spike-cz
spike-cz napsal 19.09.16 v 21:25 10b.

Když jí miluješ, není co řešit..
Ale někde jsi psal, že máš drátové kolo s rozměrem 180, nespletl ses? NTX kola vzadu jsou 150/70/17.. Jen se ptám, nerýpu. Mám NTX a v techničáku mám 180 jako alternativu..
Ať slouží a kolama dolů