Yamaha XT1200Z Super Tenere (2014)

Vlastník GiantDino
Vloženo 25.4.2016
Aktualizováno 6.5.2021

Moje první motorka po cca pětadvaceti letech. Že by lék na řešení krize středního věku?

Triumph Tiger Explorer: důvod neuveden

První dojmy - Velká, krásná, pohodlná a hodná.

Motorku bych doporučil pro - Ne pro koho, ale pro co - pohodlé a pohodové cestování.

Doplňky na motorce - Padací rám AltRider, spodní plech pod motorem, zvýšené plexy Givi, snížené stupačky. Plánuji ještě boční kufry a topcase, pravděpodobně Uksa.
23.05.2016: Dokoupil jsem sadu kufrů (uksa.cz) - S panem Uksou velice příjemné jednání, kufry velice pěkně a čistě zpracované. Oka pro případné popruhy, panty a spony jsou nerezové, spona navíc vybavena pojistkou proti otevření. Zánky sjednocené na jeden klíč.
Protože jsem na polovině zpětných zrdátek viděl jenom svoje paže, dokoupil jsem rošíření, viz. foto.

Výběr byl pro mne vcelku omezený. Jednak už mám dost rozumu (nebo málo odvahy), abych začal na motorce jančit a dále mám fyzické proporce, které se na kdejakou motorku nesloží (205 cm výšky a váha k 130 kg). Na chopperu jsem se cítil jako na dětské tříkolce a tak jsem začal koukat po cendurech. První volbou byl "velký tygr" od triumphu. Když jsem si ho šel osedět, už tak velký nebyl - ale stále se mi tůze líbí. Druhou variantou už byla Super Tenere. Nekoukal jsem na novou, prohlížel jsem tuzemské inzeráty, ale nabídky mne moc nezaujaly. Mimochodem je zajímavé, že vetšina z nabízených měla najeto tak maximálně do 35k kilometrů. Zkrátím to, nakonec jsemkoupil v Německu, ročník 2014, koupeno 2015, typ ZE, najeto 18k, se servisní knížkou, ve velice pěkném stavu, přímo od majitele. Solidní jednání, evidenční prohlídka a přihlášení bez potíží.
Mám s ní najeto cca 1500 km, zpočátku to bylo o mém zvykání si na jízdu na motorce vůbec, ale už se propracovávám ke stavu, kdy si jízdu začínám užívat.

Edit 06/2019:
Čtyři sezóny ježdění po dovolených a kolem komína a tumáš čerte krumpáč: mám najeto přes 70 000 km na ODO. Tímhle tempem bude chuděra "vojetá" dřív, než si vydělám na jinou
A jaké jsou aktuálně pocity z motorky? Jasně, jsem na ni již zvyklý, provedl jsem pár úprav za účelem zvýšení komfortu (viz deník), pár (jednu) za účelem ... prostě jen tak pro radost (výfuk a ECU).
Na co se dnes dívám kritičtěji? Manipulace na místě, je to prostě těžká mrcha. Enduro ambice nemám, takže jsem nikdy pořádně neověřil. Nulový úložný prostor, vozíval jsem stabilně topcase, dneska to řeším mnohem lehčím saddle packem. Častější spínání ventilátoru chladiče, to je dáno tím, že je na boku moto a přísun vzduchu je tím omezen. Není to závada, jenom to hold častěji hučí. Část mých výtek by spadala do kategorie ergonomie, ale veškeré výtky by byly poplatné v tomto případě všem motorkám - to je prostě dáno mojí výškou. Částečně jsem vyřešil nástavci Rox, přešitím/zvýšením sedel, jinou řadičkou, jiným přepákováním zadního tlumiče.
A co naopak oceňuji? V první řadě spolehlivost, za těch mnou najetých 52 000 km, resp. necelé čtyři sezóny počet závad = 0. Slovy NULA, vyjma výměny hlavních žárovek. Řádně servisuji, drobnosti "navíc" sám, pravidelný servis v autorizovaném servisu. Na palivovou mapu "S" je to docela svižné, krouťák je návykový, motor chvíli brblá a pak se rozjede i z nízkých otáček. Dalším, i když ne funkčním pozitivem je faktická výjimečnost těchto motorek, denně se nepotkávají, nejsou tak okoukané - popravdě ale to zas není nějaký uzemňující design, je to taková bachratá potvora.
Tož takový je můj pohled s odstupem čtyř let .

kulda
kulda napsal 26.05.23 v 14:23 10b.

Super kombinace barev

context
context napsal 30.03.21 v 21:18 10b.

Super mašina, přeji hodně najetých km bez nehod a dlouhou sezonu

pepoKD
pepoKD napsal 20.04.18 v 14:09 9b.

Tenerka je pre mna jedna z TOP cestovnych endur

NIKIS2202
NIKIS2202 napsal 24.11.16 v 10:31 10b.

Pauza na moto skoro stejná a vzhledem k tvým mírám sis asi lépe nemohl vybrat

peter332
peter332 napsal 23.05.16 v 17:46

pekná mašina a na tvoje proporcie poriadného chlapa ako uliata prajem veľa pohodovych km jasnych 10