Aprilia RST 1000 Futura (2002)

Vlastník Schonfeld
Vloženo 31.3.2016
Aktualizováno 5.4.2016

Zvláštní, charismatická, pohodlná, dynamická, rychlá, srdeční

První dojmy - Pohodlné, byť trochu širší sedlo, mírně sportovnější posed proti mému BMW F800GT, i tady skvělý motor Bombardier-Rotax se solidním zátahem byť menšími vibracemi. I když postarší dáma, jezdí skvěle a to hlavně díky výborně nastavenému podvozku, který se obejde bez prošpikování elektronikou, ale i tak nabízí parádní jízdní zážitek. Až se nechce věřit, že té motorce je 14 let.

Motorku bych doporučil pro - Pro kohokoliv, kdo hledá pohodlnou sportovně turistickou mašinu s dostatkem výkonu, má omezenější rozpočet, nebo prostě jen nemá chuť utrácet, a přitom nechce mít v garáži tuctovku.

Doplňky na motorce - Vyhřívané gripy Oxford, originál boční kufry.

Výběr byl celkem snadný. Hledali jsme nějakou dobrou motorku pro manželku, abych jí pořád nevozil jako závaží, ale nakonec vyhrála rekonstrukce baráku, takže na mašinu moc peněz nezbylo. Když se člověk pak podíval na Japonce v cenové relaci kolem 50-70 tis, byli i o pár let mladší, ale design už byl dost out. A co si budeme povídat, pro ženskou je i u mašiny důležitý, aby taky ladila s lodičkama. Navíc originál zlato-červená z italské továrny byla naprosto bezkonkurenční.

Vedle designu rozhodly o nákupu i zkušenosti uživatelů. Doba, kdy byly italský motorky a auta skvěle dynamický šrot, který výborně jezdil, ale dílensky je na úrovni samovýroby z Pobřeží slonoviny, už asi minuly. Přesvědčil jsem se na firemních Fiatech, že skutečnost je dnes někde jinde. A tak trochu otupěl i můj tradiční despekt ke kvalitě italských motorek. Což navíc umocnily i hodnocení uživatelů Futury tady na Motorkářích. Jak jsem zjistil, motorka by měla mít jen dvě možné Achilovy paty, dobíjení a rychlospojku hadice. Obojí řešitelné a akceptovatelné.

Pravda, dílenské zpracování ještě není úplně BMW, ale je víc než slušné. Dokonce bych řekl, že až překvapivě. A po vyzkoušení motorky na vlastní zadek bylo rozhodnuto. Jízdní vlastnosti víceméně potvrdily vše co se o Futuře říká. Pohodlný dálniční stíhací křížník. A po zhruba 700 prvních kilometrech mohu na rovinu říci, že za necelých 60 tisíc má moje polovička motorku, na které jí některé věci i závidím. V první řadě je to podvozek, a ochota, jak jde tahle 230 kilo těžká hračka do zatáček. Dokonce bych řekl, že ochotněji než moje F800GT. Podvozek je mnohem kontaktnější a není tak gumový jako u Bawora. Na druhé straně, také asi bude méně odpouštět chyby. A fajn je také hodně pohodlné sedlo, které dobře drží a neklouže v kůži ani v textilu. Jen jsem si chvíli zvykal na jeho šíři.

Zatím jediné dvě nevýhody které jsme našli je absence ABS a absence vyhřívaných gripů. Ty už jsme nahradily těmi od Oxfordu, bohužel s brzdami se bude muset trochu opatrněji. Ženské pak nevyhovuje trochu tužší spojka, mně úplně nesedí relativně nízký štít, který mi žene vzduch na ramena a ve vyšších rychlostech musím lehnout na nádrž, nebo mám z ramenou tak trochu hmyzí hřibtůvek. A někomu by mohly vadit tradiční lehké vibrace Rotaxu, ale jak jsem byl poučen, třeba proti KTM Duke je to vlastně úplně v pohodě.

Ale to všechno jsou prkotiny. Krásný a charismatický ženský se takové věci stejně vždycky odpustí a Aprilka je na tom stejně. Ve skutečnosti má RST 1000 Futura vlastně jen jediný zásadní nedostatek. Už se nevyrábí. Zabil jí její design, který předběhl svou dobu. Škoda. Kdyby se dál vyráběla, mohl jí výrobce postupně vyladit skoro k dokonalosti. Ale i tak je to za tuto cenu naprosto skvělá motorka, která mě hodně překvapila a mohu ji rozhodně doporučit. Mimo jiné i proto, že jich je v ČR jako šafránu a vedle různých Hond a Suzuki Vás rozhodně nikdo nepřehlédne. Což je dobře, i špatně. Pro hodně lidí může být Futura trochu podivnost, ale já je zatím nepotkal. Naopak. Líbí se.

vm66
vm66 napsal 07.04.16 v 23:08 10b.

Až manželku omrzí, tak dej vědět, beru hned !

Schonfeld
Schonfeld napsal 05.04.16 v 14:55

Ad Hevy14: když není ženská ořezávátko...

Fret
Fret napsal 04.04.16 v 13:03

Starší, ale kráááásná. Mám slabost pro červené Ať slouží

yardin
yardin napsal 03.04.16 v 12:56 10b.

Dobrá volba Přeji spoustu pohodových km

jirin100
jirin100 napsal 03.04.16 v 10:54 10b.

Skvělá volba