Ducati Monster 600 (1998)

Vlastník JankoPO
Vloženo 29.3.2016
Aktualizováno 9.7.2016

Ducati Monster 600, popisovať ju je ako nosiť drevo do lesa. Motorka pôvodom z Francúzska, kúpená z ČR a prevádzkovaná na Slovensku, ladené výfuky Scorpion, kryt pod motor, úžasný bublavý zvuk a kopec mechanického hluku.

První dojmy - Na motorke mám zatiaľ najazdených len cca 130km, lebo ešte ju prihlasujem /kúpená 11.02.2016/, ale je to to čo som hľadal. Malá, ľahko ovládateľná. Motor ako píšu aj ostatní užívatelia nemá rád nízke otáčky, čo dáva najavo cukaním, ale inak prívetivý. Super záťah od nízkych otáčok, veď je to V2 a pre mňa ešte má stále dosť výkonu, aj keď je pravda, že na 5-ku pri cca 100km/h už neakceleruje tak pružne, chce to radiť a držať otáčky.

Motorku bych doporučil pro - Myslím, že moto je vhodná pre začiatočníkov, ale čo majú rozum, alebo už odjazdené niečo aspoň so 125-kou. Moto má nízke sedlo, v pohode aj pre nízke postavy. Ja mám 175cm a je to absolútne s prehľadom. ak niekto napíše, že M600 má malý výkon tak je to len vec pohľadu /áno R1 je brutal vole/, ale pre začiatočníka je to dostačujúce až až.

Doplňky na motorce - Len ladené koncovky Scorpion, kryt pod motor. Uvažujem nad krovkou na sedlo. Momentálne lepím pásiky na kolesá, viď foto, zatiaľ mám len na jednom, ale idem na ďalšie. Pásiky na kolesách dolepené /pridal som aspoň 5 koní výkonu /. Namiesto nalievacej zátky na olej som namontoval teplomer oleja, aby som mal prehľad o teplote /so studenou motorkou sa neradno zahrávať/

Ja som na to šiel tak zvláštne. Kamarát je Ducatista a aj mne sa Ducatky páčia pre svoj vzhľad, charakter a hluk. Takže sme začali hľadať nejakú Ducati v dobrom stave, ktorú by som zvládol aj ja po začiatkoch s ČZ 175/477 a KMX 125. Kamoš mi odporúčal Ducati ST2, že to nie je veľmi výkonné, je pohodlná, kapotovaná, proste ideálne "na začiatok". Zviezol som sa na jeho 750ie s výkonom 44kw a celkom to šlo, len mi nevyhovoval posed superšporta. Tak sme našli v decembri 2015 jednu ST2-ku v Českom Tešíne a šlo sa po ňu. Kúpu neľutujem, motorka je parádna, ale cez zimu sa mi to trochu rozležalo a predsa len začínať na motorke s objemom 944ccm nie je asi najlepšie. Takže som hľadal niečo menšie, ľahšie a ovládateľnejšie. Áno, vyhral to Monster, lebo nič iné ako Ducati som nechcel, 600-ka kvôli výkonu a aj cene, keďže už som dal nejaké financie do ST2-ky. No a jedno sobotné ráno koncom januára 2016 som ho uvidel. Monster 600, 1998 v tmavo červenej farbe, klin pod motorom, ladené výfuky, trochu preliačená nádrž, vymenené riaditka /takže padnutá/, ale inak vyzerala OK. Tak som hneď volal, či je inzerát aktuálny, v akom stave je moto a tak podobne. Pán bol ochotný, všetko vysvetlil, poslal detailné foto čo som chcel, takže už ostávalo len sa rozhodnúť či po ňu idem alebo nie./ cca 470km/. Aj vzhľadom k cene a predpokladanému stavu som to riskol a vyrazil. Na mieste som motorku vyskúšal, popozeral, skontroloval, vyjednal ešte dodatočnú zľavu a ...naložil som moto do kufra auta. Viem, je to neuveriteľné,ale veď sa pozrite na foto. Po príchode domov som motorku hneď poskladal, naštartoval, paráda, všetko funguje. Samozrejme baterka bola vonku, benzín von z nádrže. Keď sa trochu oteplilo hneď som urobil základný servis ako výmena oleja, filtra, sviečok, kontrola remeňov, ventilových vôli, výmena vzduchového filtra a paliváku. Ten som objednával z nemecka, lebo u nás bežne tento typ nedostať. Pôvodný bol už hodne zababraný. Nalial som 100 oktanový benzín na preplach palivového systému a aj tak uvažujem ešte o nejakej prísade napr. BG 208power enhancer 44K. Vymenil som svetlo za klasické okrúhle, lebo tá predná maska od transformerov sa mi absolútne nepáčila. Odvzdušnil som si brzdy /s pomocou vakuovej pumpy/, doštičky aj kotúče sú OK. Reťazovka je zánovná, rovnako ako pneumatiky, takže teraz už len prihlásiť a čakám na teplo. S motorkou som zatiaľ dal cca 40km po meste kvôli TK a kontrole originality celkom v pohode, ani nebolela ruka zo spojky, potom cca 100km mimo mesto po okreskách, ale je to naháč a ešte bola zima, tak som si to veľmi neužil. Rozhodol som sa ale po prepočte na gearingcommander.com o zmene prevodu z 15/36 na 14/36. Sľubujem si od toho hlavne možnosť jazdiť v obci na 3-ku a mimo mesto na pohodu na 5-ke. Momentálne je v meste použiteľná 2-ka a mimo mesto tak maximálne na 4-ku, potom už musím ísť nad 100km/h, aby som tam mohol dať 5-ku a necukalo to. Som zvedavý či to bude krok k lepšiemu. Čital som, že najlepší pomer by bol 15/43 a aj gearingcommander mi to celkom potvrdzuje, no uvidím. Mám už 14 zubové záberové koliesko, namontujem, pojazdím, napíšem.

Ešte ma napadlo, čo sa týka úložného priestoru. Mám tam originál náradie, vestu a motolekárničku, ale ten kryt schránky uchytený skrutkou pod sedlom som musel dať dole, inak to nešlo napratať, takže je to pravda, priestor pod sedlom nie je. Ach jaj.

Na motorke bol zaujímavý problém s prednou brzdou. Už pred kúpou mi majiteľ povedal, že brzda tvrdne a aj to len niekedy. Pri skúšobnej jazde som žiadny problém nezaznamenal, skontroloval som doštičky aj kotúč, všetko OK, ale vyzeralo to na problém s kvapalinou jej starobou a hlavne nedostatkom v systému. Doma som brzdovku vymenil, brzdy odvzdušnil, všetko vyzeralo v poriadku, šiel som sa previezť a zrazu hups po cca 700m dym od predného kolesa. Hneď som zastal a motorku som ledva odtlačil ku krajnici. Po cca 10 minútach a pár stlačeniach brzda povolila a vrátil som sa späť. Už som to videl na repas sadu do brzdiča, ale kamarát mal na crosske podobný problém keď chcel, aby mu skôr reagovala brzda, tak pritiahol nastavovaciu skrutku na páčke a následne nikdy nedošlo k úplnemu uvoľneniu tlaku v systéme a brzdy brzdili a čím viac sa zohriala kvapalina to bolo horšie. Povolil som nastavovaciu skrutku o cca 3/4 -1 otočku a odvtedy kľud. Preventívne občas skontrolujem či je to OK, ale zatiaľ dobré.

05.04.2016
Tak som včera spravil nádherných 92 km na Monstrovi. Bolo letné počasie no proste paráda. Hlavne som chcel vyskúšať ako sa bude motka správať po zmene sekundárneho prevodu so záberovým kolieskom s počtom zubov 14. Výsledok je zatiaľ taký, že 3-ka je univerzálna rýchlosť použiteľná od 50 do cca 85km/H. Mototrka sa plynulejšie rozbieha na jednotku, žiadne cukanie, v meste/dedine sa dá na trojku ísť v pohode od 50km/h bez trasenia. Išiel som najviac 100km/h na 5-ke, ale to je teraz tak spodná rýchlosť pre tento kvalt, lebo tam sú otáčky nízke. Ale ja tak rýchlo /zatiaľ/ nechodím, takže som využíval hlavne kvalty 3 a 4. Úpravu sám za seba hodnotím pozitívne a toto sprevodovanie tam nechám. Motorka aj dobre akceleruje, lebo otáčky sú vyššie, tak sa ochotnejšie zbiera do rýchlosti. Vyskúšal som si to keď som predbiehal do kopca kamión, za 3, full throttle a bol som pred ním. Zvuk a prejav V2 Duodesma je prudko návykový. Z kopca smerom na Veľký Folkmár pri podradzovaní a brzdení motorom streľba z výfuku, dunenie výfukov, nádherná symfónia... Potrebujem spomaliť-len pustím plyn, potrebujem spomaliť viac-podradím, potrebujem zastať-konečne použijem brzdy. Toto so štvorvalcom ťažko zažijete. Takže zatiaľ toľko novinky.

10.6.2016
Mal som náplanovaný výlet v dĺžke cca 130km po okreskách, ale došiel som cca 50 km a motorka postupne prestávala radiť 2-N-1 a mohol som zaradiť len 3-4-5. K tomu kontrola hliadkou polície, fúkal som, bez problémov aj si so mnou potom pokecali. No došiel som s kamarátom do garáže, otvoriť nádobku na kvapalinu, bolo jej tam málo, dolial som, odvzdušnil, ale nepomohlo. Odmontoval som valček od bloku motora a po skúške funkčnosti bolo jasne vidieť netesnosť manžety asi na troch miestach. Takže komplet demontáž a vypustenie kvapaliny. Manžeta je drážková, má rozmer 20x26x4. Zháňal som ju cca týždeň lebo za originál dať 5€ + pošta cca 15€/ ebay/ sa mi videlo veľa. Nakoniec som zohnal dvojity X-ring, ktorý sa dával do hydraulických mechanizmov pred vymyslením manžiet a funguje to perfektne. Cena 0,60 €. Pri tej príležitosti som nastavil voľnobeh a ešte sa chystám na synchro karburátorov, už mám spojky medzi hadičku a kolenami medzi karbecmi a valcami. Inak podľa manuálu je tam ako zátka skrutka M6x20, ale realita je, že je tam závit M5. S motorkou už mám najazdených cca 1000km, do nádrže som nalial čistič palivového systému od STP, tak som zvedavý čo sa stane až najazdím nejaké kilometre. K Monstríku som dokúpil originál veterný štítok Ducati z eloxovaného hliníka s tónovaným plexi a je to paráda, nad 100km/h je to síce jedno, ale v rýchlostiach do 80-90km/h nie je taký tlak na telo, ale teraz fúka tesne pod prilbu a v lete to príjemne chladí. Obavy z cukania hlavy a nárazov vetra do prilby sa nepotvrdili, takže príma.

JankoPO
JankoPO napsal 06.04.16 v 08:10

Toho transformera som poslal domov hneď ako sa dalo. Svetlo nie je originál z Ducati ale od priateľov z Poľska. Pointa je, že je okrúhle, pasuje tam ako riť na šerbeľ a motorka s ním vyzerá omnoho lepšie.

elvis78
elvis78 napsal 02.04.16 v 12:03 10b.

určitě to kulaté světlo sluší nejvíce

cicolably
cicolably napsal 29.03.16 v 13:07 10b.

pekná a super lak, ten transformer - poslať na domovskú planétu