Honda XL 125V Varadero (2002)

Vlastník KotyDawe
Vloženo 20.3.2016
Aktualizováno 25.6.2016

Cestovní motorka zvládající jak lehčí terén/nezpevněné cesty, tak i jízdu "na stupačku", pohodlná i pro 2 a po obalení motorky kufry na ní můžete v podstatě kamkoliv - překážkou není ani výkon.

Honda CBR 125R: Vybíral jsem z podobných roků výroby, CBR v té době vypadala spíš jako pincek.

První dojmy - V 16 letech jsem po zkušenostech pouze z pionýra jsem byl překvapený výkonem, v té době mi přišlo i 70 km/h jako neskutečná rychlost. :-D Zároveň stabilní, pohodlná, vysoká a hlavně moje. Veškeré první dojmy byly pozitivní, přeci jen jsem porovnával s Jawou.

Motorku bych doporučil pro - Začínající cestovatele (ať na krátké či dlouhé vzdálenosti). Hodí se ale i na denní dojíždění do práce. Jezdil jsem s ní i v Praze a do města byla taky plně dostačující.

Doplňky na motorce - Zadní kufr Kappa 29 litrů s plotnou, boční kufry Kappa 2x 21 litrů s držáky, kryt pod motorem s předkopy z nerezu (domácí výroba), 12V zásuvka, držák na 2L láhev (také domácí výroba), hlavní stojan, tankvak s kapacitou 10L po rozložení.

Varadero 125 jsem si vybral tak trochu náhodou. Ve svých 16 letech jsem o motorkách moc přehled neměl a Varadero chtěli všichni kamarádi. Proto jsem začal hledat informace o spolehlivosti a vlastnostech této motorky, které byly téměř vždy pozitivní. Další motorka, která padala v úvahu, bylo CBR125. Důvod byl asi jen ten, že jsem o ní taky slyšel od spolužáků. CBR ale vypadala spíš jako větší pincek, ještě bych měl problém se na ní srovnat. Nakonec tedy vyhrál Varan. V té době jsem ani netušil, co s ním všechno zažiju a kam se vydám...

Sezóna 2010-2011
Při první sezóně, která mi kvůli dosažení 16 let a následně splnění zkoušek na řidičské oprávnění začínala až 1. září 2010, jsem jezdil až do prvního sněhu. Na motorce jsem ten rok neujel dost kilometrů, za to jsem si je pořádně užíval. Následně přišly Vánoce, kdy jsem dostal první motorkářské oblečení no-name značky za výhodnou cenu. S novou výbavou jsem další sezónu rozjel na plno a začal jsem podnikat nejprve krátké a potom i delší výlety. Můj nejdelší výlet této sezóny byl na jižní Čechy a kousek za hranice s Rakouskem. Jeli jsme s kamarádem na 2 Varaderech, co se týče pohodlí, nebyl tehdy problém.

Sezóna 2012
Namlsaný menším výletem do zahraničí jsme kromě několika tuzemských výletů podnikli další sezónu první větší trip na Moravu, Slovensko a Maďarsko. Tentokrát jsme s kamarádem vzali i své drahé polovičky. Motorka plně naložená 3 kufry a ještě campovacím vybavením na bočních kufrech opět bez problémů sloužila. Ačkoliv jsme nelítali rychlostí nad 90 km/h, na takovýto druh cestování malé Varadero bohatě stačilo. Pouze při stoupání do Vysokých Tater jsme měli co dělat, aby se motorka uchladila. Ačkoliv jsme z určitých důvodů nedojeli s druhým párem společně domů, výlet to byl skvělý a naplno prověřil cestovní schopnosti Varana.

Sezóna 2013 byla ve znamení maturity, přípravy na VŠ, stěhování do Prahy atd. Na nějaký další výlet nezbyl čas.

Sezóna 2014
Inspirovaný velkými cestovali i cestopisy různých motorkářů jsem další rok chtěl podniknout pořádnou cestu, zvlášť po abstinenci z předchozího roku. Peníze na motorku nebyly, někam vyjet jsem ale chtěl. Vzal jsem si tedy 14 dní dovolenou a začal plánovat. Prvotní plán byl jet Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, hlavně Černá Hora, Albánie a zpátky přes Kosovo a Srbsko. Nakonec jsem se dozvěděl o problému při přestupu Srbsko-Kosovských hranic, pořadí zemí jsem tedy změnil. Při následném reálném plánovaní jsem musel změnit plán na Srbsko, Kosovo, Albánie a Černá Hora, hlavně kvůli času. Jeli jsme opět ve 2 - s přítelkyní, naložený 3 kufry a ještě více vybavení na kufrech. Tato cesta byla nejnáročnější, kterou jsem podnikl. Motorka měla pochopitelně nejvíce problémů na dálnici při přesunu do Srbska. Jeli jsme okolo 80-100 km/h, podle toho, jaké auto nám rozráželo vzduch. Motorku jsme dostali na její limity až v albánských horách, kde jsem se kvůli stavbě silnici musel rozjíždět do kopce. Trochu jsem si musel pomoct přes spojku, ale nakonec motorka zvládla vše a dojeli jsme i zpět do ČR. Kvůli dalším plánovaným a hlavně větším cestám, jsem už opravdu musel motorku prodat a začít koukat po větších.

Přesto se malé Varadero 100% osvědčilo pro daný věk a kategorii. Najel jsem na ni přes 30 000 km, motorka mě nikde nikdy nenechala, ani jiné poruchy mě u ní nepotkaly a to se mnou neměla nejlehčí život. Prodával jsem ji s necelými 59 000 km na tachometru a byla naprosto v pořádku a funkční. Můžu jí tedy doporučit nejen kvůli skvělé spolehlivosti, ale i kvůli pohodlí pro 2 lidi (lepší než Transalp 650 dle spolujezdkyně) - jen pozor na výběr postranních kufrů, kvůli nohám spolujezdce - měl jsem Kappa K21N, pro nohy spolujezdce a nabalení dalších věcí na kufr nebyly ideální. Dále doporučuji pro relativně silnou motorku na daný objem i průjezdnost lehkým terénem (nezpevněnými cestami), velikostí nádrže a tím pádem dojezdem na 1 nádrž. Díky těmto vlastnostem se na ní nechá relativně pohodlně cestovat (viz galerie), zároveň tím můžete všem dokázat klidně v 16 letech, že na daleké (díky 125ccm i levné) cesty nepotřebujete "dospělou" motorku. Naopak můžu napsat, že díky cestování na této motorce jsme byli větší atrakcí a seznámili jsme se s větším počtem lidí, kteří přišli a ptali se na motorku. Přesto jsem časem stejně Varana vyměnil za TA 650, na které jsem již jednu cestu absolvoval a přece jen je to o něco větší zábava.

KotyDawe
KotyDawe napsal 25.06.16 v 18:08

Díky moc, nechalo by se vymyslet i více cest, záleží na fantazii a možnostech cestovatele.. Chorvatsko je na Varanovi dle mého úplně v pohodě.. doporučil bych dát cestou i Bosnu a Hercegovinu, při tranzitu z Albánie zpět se mi zdála taky dost zajímavá..

Vojtidů
Vojtidů napsal 19.06.16 v 16:17 10b.

Klobouk dolů, takových cest Taky si chci Varana koupit a zkusit jet do chorvatska :)

Petr_TA
Petr_TA napsal 20.03.16 v 16:34 10b.

Ta nejlepší volba ve 125
Varan je fakt povedenej stroj