invelt_unor2

Shineray VV MX 250 (2015)

Vlastník Newton
Vloženo 25.2.2016
Aktualizováno 25.2.2016

Slabé lehké a levné endurko, vhodné především do lesa, motor by měl díky malému objemu a výkonu něco vydržet

AJP PR5 250 Enduro: Cena, cena a dostupnost dílů
Gas Gas EC 250 Cami: Cena, cena a dostupnost dílů, nestavitelné tlumiče, v té době nejasný osud značky

První dojmy - Z výkonu stroje jsem byl zpočátku opravdu rozpačitý, za zpracování by se nemusel stydět ani Japonec. Podvozek a sedlo mi přišli velmi tvrdé, pneumatiky pajdaly. Na silnici utrpení, musel jsem si zvykat. Po pár zážitcích v terénu si nemohu vynachválit.

Motorku bych doporučil pro - Především těm kdo touží po lehkém nenáročném Endurku pro lesy a louky. Na dlouhé výlety po silnici, ježdění po zadním či MX dráhu to není. Motorka by mohla obstát i v nějakém hobby závodě jako pořádají Enduro Klatovy.

Sháněl jsem něco na blbnutí ale s papírama. Uvažoval jsem nad shineray X2 ale s jejími prodeji to v ČR vypadalo nevalně, recenze ji příliš nechválili. V té době se na scéně objevilo AJP PR5, Gas Gas Cami tak jsem začal studovat a pátrat. No a dopátral jsem se až k Asiawingu 250, který zde prodává pan Vizinger jako VV MX 250. Chvíli jsem opět pátral šťoural, okoukával 450 která už v té době běžně jezdila po motokrosových tratích. Dokonce jsem chvíli i přemýšlel o 450 ale jelikož mám Hondu CRF 450 R tak vím jak drahý je provoz ostrého MX a trošku znám konstrukci toho motoru. Také jsem zkoušel CRF párkrát v lese a je to nesmysl. V lese hned vaří, výkon je moc velký, setrvačnost podčtvercového motoru malá, takže "spojkujete" mezi stavem kdy motor chcípne nebo vás naopak hodí na záda.
Zvolil jsem tedy 250. Má menší výkon, ale nechcípne tak snadno, motor více vydrží díky menším rázům na kliku ojnici a vše s tím spojené, ventily se štelují klasicky šroubky na vahadlech, má šest kvaltů. Na stroji jsem se před koupí ani nesvezl a možná jsem udělal dobře, kdybych se svezl chtěl bych 450 ale až bych jí pustil do lesa chtěl bych 250 . Další výhodou je zaměnitelnost většiny ostatních dílů s Hondou CRF 450 X, kterou za dostupnost dílů mohu vždy pochválit. Zatím i u pana Vizingra to vypadalo, že s díly nejsou problémy a jejich cena je oproti AJP či Gasu níž. Pokud kupujete motorku do terénu je potřeba s tímto počítat. Ať ji vyrobil kdo chtěl v terénu všechno trpí a občas se padá.
Rám je suprově svačený, slitina nebude tak vychytaná jako u Hondy ale zase je tu víc masa než u Hondy (a pravděpodobně to v případě problému půjde líp vařit protože honda bude mít takovou tu víc hořčíkatou slitinu). Plasty nejsou shodné CRF __R ale údajně CRF __ X (vzadu kvůli baterce, vpředu větší chladiče, plasty trčí víc do strany) V techničáku to má zapsaný gumy v palcích 4,60 a 3.něco takže problém. Za studena(5 a míň) se to hůř startuje, pak už neni problém, sedlo je nic moc, ale měl by pasovat acerbis pro hondu tuším 2010.
AJP či GAS jsou možná trochu lépe zpracované, ale rozhodně ne o 40 tisíc plus další tisíce na cenách oprav.

spacy
spacy napsal 20.09.17 v 11:24 10b.

super recenze

Newton
Newton napsal 09.04.16 v 00:30

Svíčka vyměněna za NGK. Při výjezdech do kopečka motorka dala 3X pana orel ale odnesl to jen držák SPZ dva plasty naprasklé a trochu ohnuté blastry(od toho tam jsou) Asi to tedy nebude zase takové bláto.

Newton
Newton napsal 22.03.16 v 16:09

Tak už mi štvalo jak to občas chcípalo tak jsem se naštval a vyrval katalyzátor. Vata v tlumiči byla úplně rozteklá a kus katalyzátoru taky takže to řádně dusil. Na první projížďku bez vaty a katalyzátoru značné oživení, ve spodku to tolik nechcípá a do vysokých to jde daleko lépe. Akorát karburátor Dell orto na studené starty nic moc a snadno se to uchčije. O víkendu mi padla ze stojánku a chvíli ležela. Bez vyndání svíčky už to nerozdejchala.