KTM 990 SuperDuke (2009)

Vlastník Daart
Vloženo 18.1.2016
Aktualizováno 13.5.2017

Výběr další motorky jsem naprosto otočil. Namísto hledání konkrétního modelu a následném obhlížení komponentů apod. jsem zvolil opačný postup. Chci dvouválec, trubkový rám, brzdy Brembo, perfektní podvozek a nechci další motorku z kategorie SS/SBK

Ducati Monster 1100S: Sice se říká, že Ducati je exkluzivita, ale ruku na srdce - Monstera ma dnes už kdekdo, zatímco Duka jen tak nepotkáte.

První dojmy - Superduke ma jednu zásadní zvláštnost - buď se do něj zamilujete pro jeho originalitu ve formě hranatých tvarů, nebo se Vám vyloženě hnusí. Já pochopitelně patřím do první skupiny lidí. Je to neskutečná exotika a po všech těch japonských strojích víceméně spíš volba vkusu, než rozumu.

Motorku bych doporučil pro - Rozhodně pro lidi co už mají dost odježděno. Superduke patří do skupiny motorek, která chyby neodpouští...

Doplňky na motorce - Výfukový systém Akrapovič, tlumič řízení Trible performance, Renthal řidítka, gripy Domino, pancéřové hadice

Vzhledem k tomu, co jsem stihl za sezónu 2014 absolvovat na všech možných KTMkách počínaje cestovními endury, přes naháče a konče u klasických endur jsem se doslova zamiloval do toho jak tyto motorky fungují. Po dlouhém váhání jsem se rozhodl pro další motorku absolutně mimo mé předchozí vlastněné. Do výběru se dostaly KTM Superduke 990 (klasický i verze R) a Ducati Monster 1100 (klasická i verze S).

Po nikdy nekončícím pročítání diskuzních fór, článků z testování, zkušeností uživatelů či konzultacích přímo s oficiálními dealery jsem z užšího výběru vyřadil klasického Monstera 1100 a Superduka ve verzi R. U Ducati bylo toto rozhodnutí poměrně jednoduché - verze S s podvozkem Öhlins, značně zajímavějším celkovým designem a to vše za stejné peníze jako "obyčejný" Monster? Nebylo o čem váhat... U Superduka bylo toto rozhodování už o mnoho těžší - verze R díky jiné zadní části vypadá znatelně agresivněji (dovolím si tvrdit, že to je designové porno), mimo jiné jiný úhel řízení, jiný projev a další detaily, kterými se liší od klasické verze. Skoro to už vypadalo, že bych si dojel pro jedno eRko, které se zde na inzerci objevilo, ale na poslední chvíli jsem po konzultaci s kluky z Racetoolu od eRkové verze ustoupil. Dle jejich slov se jedná o vyložene okruhové náčiní, které je pekelně tvrdé a nedá se na něm ujet bez újmy pomalu ani 200km. To úplně koncepčně nezapadá do mého ježdění, takže mi zbyly pouze dva modely, po kterých jsem mohl jít. Věděl jsem, že nejzásadnější rozdíl mezi KTM a Ducati bude ve stylu jízdy. KTM je znatelně sportovnější náčiní, pro přímé srovnání se Superdukem se hodí spíše Streetfighter. Dalším znatelným rozdílem je vodou vs. vzduchem chlazený motor. Z logiky věci tedy bude KTM dravější, agresivnější. V neposlední řadě pak jde o rozdíl v brzdách. Ačkoliv jsou obě motorky osazené Bremby, lepší fungování brzd je u Superduka. Snad už poslední třešničkou na dortu byla moje zkušenost s 1290 Superduke R. Tato motorka mě natolik nadchla, že jsem se rozhodl si ji do budoucna stejně pořídit.

Takže bylo rozhodnuto cca na 80% pro Superduka proti 20% u Monstera. To by musela být opravdu hodně dobrá nabídka, abych přehodnotil, co chci pořídit. Když se tedy objevil inzerát na Superduka, hned jsem kontaktoval prodejce a domluvil si prohlídku. Naneštěstí v den kdy jsme měli vyrazit v Praze začalo šíleným způsobem sněžit, počasí u prodejce se však tvářilo znatelně přívětivěji, tak jsme vyrazili. Poměrně rychlo bylo rozhodnuto o koupi a už jsme si ho vezli zpět směr Praha.

Konkrétní zkušenosti a přímé srovnání 990 vs. 1290 doplním, až něco najezdím. zdarR'

Dablicek200Mph
Dablicek200Mph napsal 07.07.16 v 18:13 10b.

Fakt parádní buchar , jeden z mých největších kandidátů na příští hračku.
Snad je to takový peklo, jak se říká. Ať ti dělá jen kopu radosti a sousedům třese okenicemi.

cortes
cortes napsal 15.05.16 v 13:03 10b.

Parádní kousek Padne k tobě.
I napodobovat pumpičkáře umí--)))

motobiky
motobiky napsal 20.02.16 v 10:32 10b.

...no, jako dobrý no ...

Daart
Daart napsal 08.02.16 v 08:54

V_i_c_i> bo se v tom ztrati to blby pocasi

V_i_c_i
V_i_c_i napsal 07.02.16 v 16:12 10b.

Pěkná, ale proč to fotíš v mlze?