Suzuki GSF 1200 Bandit (2000)

Vlastník lenkochal
Vloženo 21.12.2015
Aktualizováno 7.9.2023

Za tie peniaze je to hodne slušná porcia motorky.

Motorka koupena od atheris (Horoměřice) - Slušné jednanie, nemám výhrady.

Kawasaki ZRX 1100: v peknom stave je ich málo
Yamaha XJR 1200: v okoli žiadna pekná nebola

První dojmy - Prvé dojmy?... Veľký bandit sa neovláda o nič horšie než ER6 s inštruktorom na chrbte... Mimo autoškolu a nejaké to nelegálne trajdanie na jawách pred mnohými rokmi nemám s čím porovnávať. Najvýznamnejším prvým dojmom bola bolesť ucha od súkania sa do malej helmy, ktorú mi požičal môj testovací jazdec.

Motorku bych doporučil pro - Zámožný individualista so závodníckymi ambíciami bude loviť v iných vodách, ale ak hľadáš veľkú univerzálnu motorku za rozumný peniaz, tak bandit iba ťažko hľadá súpera.

Doplňky na motorce - -širšie a asi aj vyššie riadítka, zlapšujú už tak komfortný posed
-padáky
-iné blinkre, asi zo zephyra
-hodiny na riadítka
-teplomer do nálevky oleja
-vzadu centrál z R6
-vpredu pruziny Ohlins a 15w olej nemiesto 10
-ladak Scorpion som dal nakoniec dole a nahradil štandardom, len tak aby som videl rozdiel

Voucher na veľké A som dosltal celkom nečakane na vianoce 2014 a pôvodne som vlastnú motorku ani neplánoval. Ale veci sa behom roka tak nejak zvrtli, že som mal naraz koncom októbra aj noty aj parkovacie miesto, tak som si povedal, že využijem posezónne ceny "ojetín".

Chcel som motorku za rozumný peniaz, ktorá ani pri pomalšej jazde nevyzerá nepatrične a uvezie i brucho. Nechcel som choppra, pretože mi nevyhovuje gynekologický posed. Po porade so skúsenejšími som zacielil na staršie litrové naháče. Béčko sa kvalifikovalo automaticky hlavne cenou, ale do užšieho výberu postúpili ešte XJR a ZRX ktoré sa mi opticky páčili viac. Boli však povačšinou o čosi drahšie, v horších stavoch, alebo jednoducho ďaleko. Sezóna končila a ja som sa nikam neponáhľal, vravel som si, že si to cez zimu aspoň poriadne rozmyslím, ale keď sa zrazu objavil bandit v susednej dedine za rozumný peniaz, nebolo čo riešiť.

Vzal som známeho, ktorý má niečo najazdené i naservisované a šli sme sa na B-čko pozrieť. Známy sa previezol a vyhlásil, že by to doma nechcel, že to nebrzdí, nezatáča a divne sa to vlní a čo ja viem čo ešte, ale že sú to všetko chyby "by-design", inak že je motorka asi v poriadku a že ak bandit je to čo chcem, tak že si ho mám vziať. No a tak sa aj stalo, mám doma bandita.

Vzhľadom k "profláklosti" modelu, ale hlavne k faktu, že mám najazdené asi menej než vačšina tých čo to čítajú nacúvané, nebudem si robiť ambície, že objavím o 15 ročnej motorke niečo, na čo tu zatiaľ nikto iný neprišiel.

Tu sú teda nejaké moje osobné postrehy:

Je jasné že neskúsený jazdec si musí dávať pozor, lebo výkon to predsa len nejaký má a žiadna elektronika, ktorá by premýšľala za Vás tam nie je,...Jazdné vlastnoti by som zhodnotil ako pre mňa nadmieru dostačujúce. Určite existujú silnejšie, rýchlejšie, obratnejšie a celkovo lepšie motorky s lepšími brzdami i podvozkom atd atd,... ale ja limity béčka v žiadnom prípade objavovať nehodlám.

Posed hodnotím naozaj kladne , sedlo mohlo možno byť aj o nejaký centimeter vyššie (ja 183cm/100kg) Celkovo ergonómia za mňa bez výhrad. Medzi stupačkou a radičkou/brzdou je dosť miesta aj na kanady a vyššie a širšie riadítka robia posed doslova kráľovským.

Často skloňovaná je manipulácia na mieste ,... tá je (aspoň za mňa) prekvapivo dobrá, bál som sa toho viac. Motorku dokáže dať na hlavný stojan či zdvihnúť zo zeme bez väčšej námahy aj priemerný gaučový typ ako som ja.

Design a Machrindex - Design by som hodnotil ako nadčasový, vzduchom a olejom chladený 4 valec neurazí oko žiadneho milovníka jednej stopy. Machrindex pravda nič moc, motorka je na cestách relatívne bežná, a ceny ojazdených kusov tomu zodpovedajú.

2018
S bandaskou už máme niečo za sebou, takže tu sú dojmy začiatočníka po troch sezónach.

Myslím, že je to motorka z kotrej človek na jednej strane rozhodne hned tak nevyrastie, ale na strane druhej nie je ani nezmyselne silná, takže sa nestavia nekontrolovane na zadné.Motor naozaj hodne odpustí a pokiaľ má z neho človek zo začiatku strach, úplne stačí ho netočiť nad 6k a prípadne si ešte aj zaradiť vyšší stupeň a máš v podstate zaškrtenú motorku, ale stále so zamatovým prejavom. Podvozok (pokiaľ je v dobrom technickom stave) tak začiatočník v premávke by na jeho limity nemal nikdy naraziť a to isté myslím platí aj o brzdách. Pozor pri prudkom brzdení je naozaj veľký rozdiel medzi 600vkou z autoškoly s ABS a starým ťažkým banditom bez ABS.

Bandit by mal zásadne jazdiť riadne zohriaty,... jazdí teda aj studený, ale nie je to ono. To isté platí aj o gumách, ktoré som väčšinu času obúval (Metz Z6) a to dvojnásobne. Na každodennú cestu 10km do práce a nazad to teda nie je ideálny stroj, lebo než sa mašina dostane ako tak do nálady, tak už parkuješ.

Asi to najlepšie čo pre seba môže neskúsený nový majiteľ starej motorky urobiť je nechať sa previezť niekomu, kto vie ako presne má taká motorka (ten kokrétny model) fungovať. Inak Ti hrozí, že budeš zdĺhavo objavovať čo je ešte chyba a čo už je vlastnosť. Ja som takto získal v podstate novú motorku najmenej 4x. Prvý raz keď som prezul gumy, druhý raz keď som vymenil olej vo vidle, tretí krát keď som konečne zošteloval karburátor/filter/výfuk a nakoniec ešte s novými kotúčmi.

Je, alebo nie je to vhodná motorka pre začiatočníka? Ako sa to vezme,... keby som do toho mal ísť znovu a vedel čo viem dnes, neváhal by som ani chvíľu chybu opakovať. Teda s jednou malou výnimkou a síce, že by som asi priplatil za model s ABS. Sú trochu vzácnejšie (vzducháč s karbom a ABS) ale existujú.

2023

Bandit stále nestratil nič na svojom kúzle, začiatkom sezóny sa vymenili gumy + bežný servis a inak sa zdalo že niet čo vylepšovať. To platilo do chvíle než sa zistilo, že nosič kufra Hepco, ktorý sa montuje do držikov zadných madiel behom tých dvoch rokov čo bol namontovaný "uvibroval" tie zadné úchyty vo zvaroch. Takže som oprášil svoje zváračské schopnosti a dopadlo to asi dobre, no ten kufor už tam znovu dávať asi nebudem a skúsim zohnať taký čo tam patrí, do tých spodných líšt pod sedlom. Táto malá nepríjemnosť medzi tým vyústila v nákup druhého stroja do garáže, tak uvidíme ako si Bandit povedie v konkurencii Ninje12 :)

Čadil
Čadil napsal 04.04.18 v 20:52 10b.

tricetsest
tricetsest napsal 16.05.16 v 22:33 10b.

Stejně je to krásná mašina, která se nikdy neokouká. Měl jsem Bandita ve stejný barvě, tak ať ti slouží

Tomixs
Tomixs napsal 27.04.16 v 19:40 10b.

Krásnej kus železa, ať slouží, za mne 10b

lenkochal
lenkochal napsal 18.03.16 v 10:24

Tak po prvých jarných kilometroch možno konštatovať, že s tými 9/100 som preháňal, ale nad 7 je to určite.

Trinnlee
Trinnlee napsal 28.12.15 v 20:50