Honda FJS 600 Silver Wing (2003)

Vlastník macimir
Vloženo 25.9.2015
Aktualizováno 2.5.2018

Skúter, ktorý už sú schopní rešpektovať aj motorkári. Asi to bude tým, že je to vlastne motorka zamaskovaná za skúter :)

Suzuki AN 650 Burgman: Cena ND
Aprilia Atlantic 500: Naživo ma proste neoslovila

První dojmy - Prvé dojmy boli vcelku rozpačité. Silver mi síce padol do oka hneď ako predajca zhodil plachtu a do ruky hneď ako som si naňho sadol, ale jeho jazdné vlastnosti (hlavne ovládateľnosť) nebola tak úplne to čo som čakal. Do pomalých zákrut sa lámal a tak celkovo som s ním dosť bojoval. Motor ale šiel sko hodinky, elektrika ok (som si myslel), priateľka nadšená, tak som si povedal že je to len nezvyk z podstatne menšieho a ľahšieho Piaggia X9 250 a vzal som ho aj tak.

Motorku bych doporučil pro - Silverwing je takmer ideálny hybrid cestovného stroja a skútra, takže pre každého kto si v meste cení pohodlie skútra s vykonom motorky, ale zároveň by chcel vyraziť na dlhšie trasy na motorke a pritom sa nechce vzdať pohodlia skútra.

Doplňky na motorce - alarm, zvukové upozornenie na zapnuté smerovky, výstražné smerovky

Silverwing som si rovnako ako mnohí majitelia nevybral ako svoj vysnívaný stroj. Prvotne som pokukoval po Burgmane 650, no dosť ma vystrašilo čo som sa dočítal o náročnosti servisu Burgra. Keďže som relatívne obyčajný štátny zamestnanec s tabuľkovým platom, tak by už len výmena remeňa mohla byť problém :P Silver ma na fotkách nijak zvlášť neoslovoval ale aj tu som v mnohých recenziách čítal, že na fotkách nevyzerá tak dobre ako naživo. A keď som našiel silverwing 600 rv 2003 s najazdenými 38tis priamo v našom meste a navyše som ho mal ešte aj cestou na záhradu (kam aj tak chodím denne) tak som zavolal že sa zastavím pozrieť. Ako som písal vyššie, hneď ako z neho majiteľ zhodil plachtu pochopil som ten rozdiel medzi tým, ako vyzerá na fotkách a ako vyzerá naživo. Naživo je to krásny, mohutný stroj a ten môj je navyše v krásnej a neobvyklej zlatej metalíze a majiteľ nemal problém dať ešte 300e navyše za kufor, ktorý nechal nalakovať do farby. Po vizuálnej stránke super, stav cca zodpovedal kilometrom, nejaké drobnosti sa síce našli, ale celkovo spokojnosť (až na ten boj v zákrutách spomínaný vyššie, ale o tom neskôr), priateľke sa veľmi páčil no a tak som skrátka nemohol odísť bez neho. To bol piatok večer.

Hneď prvý problém nastal na druhý deň. STK bola 4 mesiace prepadnutá (bývalý majiteľ nevedel že motorka má mať STK), tak som si v sobotu ráno nastavil budík, aby som to bol na stanici STK prvý a mohol sa hneď začať trochu voziť. O to väčšie bolo moje prekvapenie z výsledku: nespôsobilý. A pritom taká drobnosť: nesvietili brzdové svetlá (ani predná ani zadná). Žiarovky v poriadku, poistky v poriadku, spínače klikali a aj prepustali prud, obvody taktiež po premeraní ok tak kde by tak asi mohol byť problém? Keďže sa do elektriky vyznám asi ako do vyššej matematiky, spravil som to jediné čo ma napadlo a síce som vyčistil kontakty na spínačoch a zrazu to fungovalo :D (edit: brzdové svetlá fungovali asi týždeň a potom už zase nie...našťastie prišiel koniec sezóny a tak som mal dosť času špekulovať kde je chyba...nakoniec problém vyriešený odmontovaním mikrospínačov, ich rozobratím a vystriekaním Kontaktom...po opätovnom zložení brzdové svetlá svietia bez problémov)

STK teda až v pondelok, potom poistka, prepis a priamo od policajtov som sa vybral na prvé zoznamovacie kilometre. Teda taký bol plán. Nakoniec z toho bolo vyše 200 kilometrov cez dva horské prechody. Silver išiel krásne za plynom, predsalen 50 koníkov ktoré sú ustajnené v radovom dvojvalci o objeme 582 cm kubických, dokážu skoro 250kg vážiaci skúter celkom slušne rozhýbať aj do tých najhorších kopcov. Stále sa mi ale nepáčilo to ako sa správal v pomalých zákrutách kde mal tendenciu sa lámať a bolo pár chvíľ kedy som bol rád že som sa udržal na kolesách. Navyše som mal pocit, že mi riadidlá nejak zasekávajú pri otáčaní a počul som odtiaľ aj nejaké podivné pukanie. Tak som sa na to pozrel a takmer som neveril vlastným očiam keď som zistil kde je problém. Pravý teleskop bol v okuliaroch osadený asi o 4cm hlbšie ako ľavý a pri otáčaní riadidlami sa zachytával o plast ktorý je zospodku čumáku pod svetlom. Bývalý majiteľ mi spomínal že dával robiť prednú vidlu nejakému kamarátovi lebo sa mu zdala príliš mäkká, ale ako to ten kamarát dokázal poskladať týmto spôsobom je pre mňa záhada. Poskladať to správne by bolo päťkrát jednoduchšie ako poskladať to takto, ale po rozobraní a opätovnom zložení (tentokrát správne) musím uznať, že vidlica je naozaj tuhšia a hlavne sa správanie Silvera zmenilo o 180 stupňov k lepšiemu.

Odrazu sa dá ovládať takmer ako malý skútrik, čo v kombinacii s výkonom motora a vynikajúcim pohodlím robia so Silvera výborného spoločníka na každý deň tak do mesta, ako aj na dlhšie trasy a čo je pre mňa naozaj prekvapujúce, dá sa s ním aj celkom slušne vyblázniť v zákrutách. Pri dodržaní istých obmedzení (predsa len je to 250 kilový skúter) drží stopu ako pribitý, krútenie rámu nastáva až pri naozaj nešetrnom zaobchádzaní. Pokiaľ však človek nezabúda na čom to vlastne sedí, Silver sa mu odvďačí veľmi pohodlným a bezpečným zvezením.
Samozrejme zadarmo ani kura nehrabe a 50 koní už vôbec nie, takže spotreba je pri blbnutí v kopcoch trochu vyššia, respektíve je trochu vyššia stále. Pod 5 litrov sa mi ešte nepodarilo dostať, ale priznám sa že zatiaľ som sa o to ešte ani nepokúšal. Je pravda, že moja plechovka žerie tak nejak rovnako a to ešte naftu, takže keď chcem šetriť tak sa viac oplatí ísť autom, ale čo si budeme hovoriť...silver asi nie je primárne určený pre tých čo chcú skúter na to, aby šetrili na doprave do práce :D No a ešte som si všimol jednu zvláštnosť...tankovacia pištoľ sa nedá vsunúť do hrdla nádrže hlbšie ako do polovice a tak tam vlastne ani sama nedrží. Tým pádom sa vypne hneď po zacvaknutí toho cuplíka pri spúšti a nie až keď je nádrž plná, takže zatiaľ som naozaj že plnú nádrž nenatankoval :D pri dvoch čiarkach na budíku dotankujem 10 litrov a o 200km neskôr tento postup zopakujem pretože som opäť na dvoch čiarkach.
Za to, že sa postaráte o jeho apetít sa vám motor odvďačí príjemným lineárnym záťahom od nuly až po tachometrových 160km/h. A čo ma naozaj príjemne prekvapilo je tom že naozaj ťahá rovnakou silou či predbiehate v 5Otke alebo v 120tke. Na naháňanie maximálnej rýchlosti ale nie je tak úplne stavaný a človek narazí na nedostatky skútrovej konštrukcie, ale presuny po diaľniciach zvláda s prehľadom a dokonca relatívne komfortne.
O brzdách na Silverwingu sa už popísalo kadečo, za seba môžem povedať že som zatiaľ nezaznamenal situáciu kedy by mi ich výkon nepostačoval. Je pravda že brzdy na bývalom Piaggiu X9 250 boli lepšie (brzdy boli vlastne na tom stroji to najlepšie), ale za jazdy väčšinou stačí brzdiť motorom a keďže mám najazdené v plechovke viac ako pol milióna km (bez nehody), vypestoval som si istú dávku predvídavosti a kritické situácie sa mi zatiaľ vyhýbajú. Samozrejme by pomohol ešte jeden kotúč vpredu a pancierové hadice, ale na to, na čo je Silver primárne určený jeho brzdy stačia. Uvidíme či budú stačiť aj pri jazde z ľadvinkou a plnými kuframi, ale to budem 2x opatrnejší už z princípu.
Keď už som nadškrtol kufre, krátka zmienka o odkladacích priestoroch. Pravý kastlík je malý, ale na doklady, kľúče a zámok na kotúč stačí. Pravý je jeho presný opak, keď je niečo až na dne tak v ňom zmizne ruka až po lakeť :D Spokojne sa tam zmestí litrová fľaša, prípadne množstvo balastu. Je tam od výroby aj 12V zásuvka, čo samozrejme poteší. Kufor pod sedlom je veľký až dosť, v pohode sa tam zmestia dve integrálky, lekárnička, atď atď. Drobnosť, ktorá tiež poteší je osvetlenie batožinového priestoru. V mojom prípade je ešte k dipozícií cca 50l v topcase, ale bežne jazdím bez neho, nakoľko zo trochu przní aerodynamiku pri jazde bez ľadvinky.
Apropo aerodynamika...ešte stále si trochu zvykám na to, ako na silverovi fúka. Na Piaggiu som mal vysoké turistické plexisklo a cez leto som sa za ním príšerne paril, keďže za ním nebol ani len ľahký vánok. Na silverovi s originálnym plexi je to o niečom úúúplne inom. Mám 183cm a fúka mi skoro všade. Na ruky, na nohy, na krk a čo je najzaujímavejšie aj na chrbát :D Pri jazde vo vyššej rýchlosti vzduch obteká plexi aj prilbu a stáča sa v priestore pre spolujazdca a fúka vlastne odzadu. Pri daždi som ale okrem rukavíc a prilby nemal mokré nič, takže asi to tak má fungovať. Človek skrátka nemá pocit že ide vo vákuovej bubline, ale zase naháč to tiež nie je :)
Čo sa týka servisu, je to Honda, takže toho snáď nebude veľa potrebného. Bežný servis je ale podstatne jednoduchší ako na bežnom skútri, ku všetkému potrebnému sa dá dostať po odstránení jednej krytky (teda až na vzduchový filter, tam je to trochu horšie), ale ešte stále to nie je taká tragédia ako na Piaggiu kde som kvôli prístupu k baterke musel rozobrať polovicu zadku a odpojiť brzdové svetlá.
Takže z mojich krátkych skúseností s týmto strojom zatiaľ toľko, viac info budem dopĺňať priebežne. Sezónu ešte Silver dojazdí tak ako je, pred zimou pôjde do garáže a spravím mu veľký servis a budeme meniť všetko čo treba aby ma budúcu sezónu niekde nenechal a aby sme si obaja užívali jazdu po najkrajších miestach Slovenska a Čiech. Pribudnú ešte vyhrievané hefty, teplomer, opierka na kufor a držiak na navigáciu a potom sa uvidí čo čas prinesie.

PO ROKU: Takže so Silverom sme pobehali mnoho zákutí Slovenska a pozreli sme sa spolu aj do Maďarska a Poľska. Celkovo cca 10 000 km bez jedinej poruchy. Bohužiaľ sme ale spoznali aj odvrátenú stranu motorkárčenia kedy som ležal na asfalte a bezmocne sa pozeral ako sa Silver šúcha ďalej dole cestou. V daždi keď je asfaltová cesta vedúca úskou dolinou v lese pokrytá štrkom a blatom sa asi prudké brzdenie prednou nemohlo skončiť inak ako zablokovaním predného kolesa. Našťastie si to odniesli len polámané a oškreté plasty a u mňa...to ani nestojí za reč. Kým stál rozobratý na dvore u kamaráta (cca mesiac kým sa vyriešilo zváranie, tmelenie a lakovanie), vypestoval si k nemu láskyplný vzťah niekto iný (konkrétne otec spomínaného kamaráta) a keď bol Silver opäť ako nový slovo dalo slovo a odteraz bude poslúchať iného pána. Ja ostávam verný značke ale zdvojnásobil som počet valcov, pridal radiacu páku a ABS (aby sa neopakovala situácia spomínaná o pár riadkov vyššie) a pred domom už stojí a na prvý výjazd čaká Honda CBF600SA.
Ale to už je iný príbeh takže zase niekedy nabudúce...

Krtek.Sileny
Krtek.Sileny napsal 04.01.17 v 14:56 10b.

prodam manual na fjs 600 cena 300kc tel 739029262

KAREL_PLAY3
KAREL_PLAY3 napsal 04.06.16 v 08:04 10b.

Čtivý popis Jinak ta nezvyklá zlatavá barva Tvýmu SilverWingu opravdu sluší. Tak ať Honda jezdí bez potíží a přeju co nejpohodovější sezónu 2016

ThomsonMotorson
ThomsonMotorson napsal 12.10.15 v 14:31 10b.

..čekal jsem, že nejhorší k čemu se dostat neuvedeš filr, ale sundání zadního kola Jinak s Tebou vcelku souhlasím. Ty brzdy stíhají solo i v tandemu. Ale chce to za ně někdy vzít.. Plégo origo jsem nezažil. Od koupě jsem tam měl velký turistický. Foukání na ruce, nohy, helmu neznám. To patrně bude obstarávat ono origo plégo.. Tlak vzduchu či vztlak zažívám běžně při rychlostech nad 120. Dříve tuším ne. Tachometrově mi jede 170 a do 150ti tahá živě kopec nekopec. V Moheličáku (kdo zná) mě borci udělají na litrech, to se ví, ale neujedou. Na rovince už ti nikdo na naháči neuteče nebo CEnduru neuteče, protože Silvouš poskytuje téměř pefektní úkryt jezdci a ten může vyprašovat vtahu 150 hlava nehlava..

Dávám jasných 10b!
Salut TM

Luca_69
Luca_69 napsal 30.09.15 v 10:31 9b.

slušný stroj. Gratuluji. Moji dva kamarádi je mají a jsou spokojeni, jen to má jednu vadu, není na tom co dělat, furt to jezdí.

Vlado-1500
Vlado-1500 napsal 29.09.15 v 13:26 10b.

vyzera dobre.